Lekić: Ne dolazim na Kolegijum, dramatično stanje u državi

"Poziv na jutrošnji sastanak skupštinskog kolegijuma na navodni dijalog između poslanika sa već viđenim političkim profilima i nesposobnostima demokratskog mišljenja i odluka jeste sasvim deplasiran."
84 pregleda 112 komentar(a)
Miodrag Lekić, Foto: Zoran Đurić
Miodrag Lekić, Foto: Zoran Đurić
Ažurirano: 25.10.2015. 12:15h

Lider Demosa Miodrag Lekić je kazao da neće doći na Kolegijum predsjednika Skupštine i poručio da je neophodno pokrenuti pravi dijalog "adekvatan dramatičnom stanju u zemlji."

Predsjednik parlamenta Ranko Krivokapić zakazao je za podne proširenu sjednicu Kolegijuma predsjednika Skupštine, nakon što su izbili ozbiljni incidenti na protestima. On je na sjednicu Kolegijuma pozvao i Savjet za građansku kontrolu policije.

"Poziv na jutrošnji sastanak skupštinskog kolegijuma na navodni dijalog između poslanika sa već viđenim političkim profilima i nesposobnostima demokratskog mišljenja i odluka jeste sasvim deplasiran. Takav sastanak u Skupštini nekoliko sati nakon teških i mučnih scena sinoć ispred iste skupštine - zapravo ima i cinične dimnezije. Iznad svega on je simuliranje suštinskog dijaloga i privid akcije u jednom dramatičnom trenutku zemlje. Zato neću prisustvovati današnjem kolegijumu, zahvaljujući se predsjedniku skupštine na pozivu", navodi Lekić.

Lekić je poručio da je svima jasno da je "pored duboke političko ekonomske krize, javno nekontrolisanog vrha vlasti, nastavaka političke korupcije pa i u uslovima hapšenja kriminalnih grupa sa članskim kartama vladajuće partije – zemlja je doživjela institucionalni slom."

"Naime, vlada je tehnička, skupština paralisana, a već duže bez legitimnog i državno prisutnog predsjednika. Jedini put izlaska iz teškog stanja jeste započinjanje ozbiljnog dijaloga između tehničke vlade i javno odgovornih predstavnika, po mogućnosti udružene opozicije. Takav dijalog bi trebalo da se odvija, uz adekvatno učešće predstavnika Evropske unije. Tim prije što je Evropska unija jedino nesporno, izvjesno većinsko opredijeljenje građana Crne Gore na planu međunarodnih integracija, na osnovu čega je crnogorska država legitimno već prenijela dio svoje državne suverenosti. Tražim od predsjednika skupštine da se primjerno dramatičnom trenutku zemlje, umjesto jalovih sastanaka kolegijuma, uključi u dijalog između tehničke vlade, opozicije i predstavnika EU. Da bi ovaj jedino mogući demokratski put izlaska iz duboke, sve riskantnije krize imao izgleda na uspijeh, građani Crne Gore očekuju korisnu i dobronamjernu ulogu međunarodnih faktora. Uvažavajući strane pozicije, pa i interese, očekujemo da se sa međunarodnog nivoa ne nasjeda na dominantnu kartu ovdašnje vlasti koja ogromnom propagandom, sada već u baroknoj fazi o značaju pozivnice za NATO nastoji da produbi podijele u zemlji i prikrije nepostojanje reformi, konstituisanje pravne i demokratske države", zaključuje Lekić.

Sjednica Odbora za bezbjednost počela je u 14 časova.

Bonus video: