Problem prostitucije ne može se riješiti njegovim ignorisanjem i okretanjem glave od stanja koje postoji na terenu i ostavlja posljedice na crnogorsko društvo, poručili su iz Liberalne partije.
Oni podsjećaju da su pokrenuli inicijativu za legalizaciju prostitucije u Crnoj Gori, jer smatraju da je to najkvalitetnije rješenje problema, a da nastavak represije neće donijeti značajnije pomake kao što se nije pokazao djelotvornim u bilo kojoj drugoj državi.
"Akcija „Lutka“ crnogorske policije, koja je samo još jedna u nizu takvih tokom posljednjih godina, pokazuje nam, na očigledan način, dubinu problema prostitucije koja postoji u našem društvu. No, takvo djelovanje, čini se, samo još više produbljuje i marginualzuje problem prostitucije, odnosno, akcenat stavlja na sankcionisanje onoga što je posljedica a ne pokušava riješiti suštinu problema. Većina država EU prepoznala je nedjelotvornost takve politike na kojoj se istrajavalo decenijama i vjekovima. Važno je napomenuti da je to nedavno prepoznala i najveća i najznačajnija svjetska organizacija za ljudska i građanska prava Amnesty International koja je usvojila rezoluciji kojom se zalaže za zakonsko prepoznavanje prostitucije, odnosno njenu dekriminalizaciju i pokušaj saniranja štete koju trpe seksualni radnici i radnice", saopšteno je iz LP.
Oni podsjećaju da je Liberalna partija usvojila 2010. Deklaraciju mreže liberala Balkana LIBSEEN kojom prepoznaje rješenje u legalizaciji prostitucije, "a 2012. godine LP je pokrenula javnu kampanju kojom je promovisala politiku legalizacije prostitucije i zakonskog prepoznavanja seksualnog rada."
"Na ovaj način država i društvo pokazali bi zrelost da se suoče sa problemom koji neminovno postoji te reguliše tu oblast na najbolji način, što i jeste obaveza pravnog sistema. Tako relaksiran pravni sistem mogao bi, umjesto seksualnim radom pojedinaca, konačno snažnije da se bavi i konkretnim nezakonitim djelovanjima štetnim po crnogorko društvo i državu. Istraživanja javnih zdravstvenih institucija i NVO pokazala su da zabrinjavajuće visok procenat seksualnih radnica ili radnika trpi neku vrstu nasilja ili bude primoran na seksualni odnos. Isto tako, pokazalo se da najveći broj njih koristi neku vrstu narkotika ali i da vrlo često ne koriste prezervative kao seksualnu zaštitu niti se, najveći dio njih, testira na polno prenosive bolesti, u prvom redu na HIV. Ono što je društveno najopasnija posljedica jeste pogodnost takvog stanja za aktivan razvoj kriminala i slivanja značajnih suma novca u sivu zonu i sumnjive i nezakonite djelatnosti. Legalizacijom prostitucije i zakonskim prepoznavanjem seksusalnog rada, Crna Gora stvara pretpostavke za rješavanje niza problema o kojima smo govorili, zdravstvene i socijalne zaštite seksualnih radnica i radnika, suzbijanje polnih bolesti, suzbijanje tržišta droga i u konačnom, preusmjeravanje tokova novca iz sive zone u društveno korisne projekte. Crnogorski liberali, kao dio Liberalne internacionale i ALDE evropske liberalne porodice, snažno će, sa drugim zainteresovanim organizacijama i institucijama, zagovarati društvenu debatu i iznalaženje drugačijih zakonskih rješenja kojima bi se tretirao problem prostitucije koji je neophodno što hitnije regulisati u Crnoj Gori", zaključuju u LP.
Bonus video: