Vlast u Pljevljima formirana je na temelju različitih interesa i nema više legitimitet koji je dobila od naroda na izborima, saopšteno je iz Socijalističke narodne partije (SNP).
Iz te partije su poručili da koalicija na vlasti, koju čine Demokratska partija socijalista (DPS), Socijaldemokratska partija (SDP) i Bošnjačka stranka (BS), ni više od godinu od izbora nije uspjeli ni da se do kraja formalno-pravno konstituiše.
Iz SNP-a su naglasili da se na najvažnijim pozicijama u lokalnoj vlasti još nalaze vršioci dužnosti, dok u javnim ustanovama i privrednim društvima, čiji je osnivač Opština Pljevlja, organi upravljanja i izvršni direktori nijesu ni blizu realnog preuzimanja posla i obaveza.
"Politička skalamerija na vlasti u Pljevljima, formirana na temelju najrazličitijih interesa, ni nakon više od godine nakon izbora nije uspjela čak ni da se do kraja formalno-pravno konstituiše, a koalicioni partneri funkcionišu po principu razmjene talaca – ti meni dva, ja tebi jednog funkcionera", navodi se u saopštenju SNP.
U institucijama kulture i javnim preduzećima, kako su kazali, rade tehničari raznih struka, kao što su šoferi, moleri i penzionisani policajci. “Svi sem onih kojima bi tu, po zakonu i logici stvari, bilo mjesto”.
"Ako imamo u vidu neophodnu fazu „edukacije“ odabranih kadrova, jer sa pukog teoretisanja treba preći na stvarni rad, realna je pretpostavka da bi za ulazak u posao novim upravljačkim strukturama trebalo nekoliko mandata", objasnili su iz SNP-a.
Ono što, kako su kazali, kao "Damoklov mač" visi nad njihovim glavama, jeste činjenica da su problem sa kojima se suočavaju građani Pljevalja svakodnevno sve veći i njihovo rješavanje ne može da čeka.
"Kozmetički zahvati kojima pokušavaju da zamaskiraju, prije svega organizacione nesposobnosti i nedostatak kadrova, poput popravljanja šahtova i uvođenja u praksu takozvanog „hladnog asfalta“, nikoga ne mogu uvjeriti u postojanje vizije i stvarne sposobnosti vođenja ovog grada i rješavanja problema sa kojima se suočava", poručili su iz SNP-a.
U takvim uslovima, kako se navodi, logično je došlo do zamjene teza.
"Niko se ne pita šta je sa ustanovama kulture i drugim subjektima od javnog interesa, kada će konačno profunkcionisati u punom kapacitetu u interesu i na dobrobit svih stanovnika Pljevalja", kazali su iz pljevaljskog SNP-a.
Prema njihovim riječima, očigledno je da prethodno mora biti riješeno pitanje smještanja geografije u korpus društvenih nauka, šminkanja biografija ključnih kadrovskih rješenja na opšte-obrazovnom planu i povratka u društveno-politički život aktera “prljave afere kupovanja glasova”.
"Oni koji upravljaju Bibliotekom imali su problem da je pronađu nakon dugog izbivanja od knjige i čitanja, ali im to nije smetalo da odluče da Biblioteku ne treba da vode bibliotekari", objasnili su iz SNP-a.
Savjet Galerije, kako su naveli, smatra potpuno normalnim da se ne razumije u galerijske poslove, dok je u Televiziji Pljevlja “glavni administrator u pokušaju” vršio pravne eksperimente koji će u vidu troškova vjerovatno stići na naplatu lokalnom budžetu.
"U javnim preduzećima, daleko kompleksnijim pravnim i organizacionim subjektima, sve vrvi od pozerstva, samoreklamerstva, političkog i ličnog marketinga", ocijenili sui z SNP-a.
Suštinski, kako su dodali, ne dešava se ništa i ne radi se ništa van ranije uhodanih redovnih poslova koje obavljaju zaposleni, a odrješenja krupnih problema ni traga.
"Kuda ide koalicija na vlasti u Pljevljima nije teško proniknuti, a jedina nepoznanica je kako će se zvati nakon što je mečka zaigrala i pred njihovim vratima. Hoće li biti koalicija dvije političke partije i jednog fizičkog lica, člana Borda direktora Rudnika uglja i dvije partije, ili će biti smišljeno neko treće rješenje?", navodi se u saopštenju SNP-a.
To, kako se dodaje, nije toliko ni važno.
"Suština je potpuno jasna – lokalna vlast u Pljevljima nema više legitimitet dat od strane naroda. A rezultatima njihovog rada bilo bi uvredljivo govoriti", zaključuje se u saopštenju SNP-a.
Bonus video: