Crnogorsku i evropsku javnost bi trebalo da zabrinu sve češća nastojanja predstavnika Vlade kojim se traži da Skupština krši odredbe člana 11. Ustava o podjeli vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, saopšteno je i SDP-a.
"Obaveza Skupštine, po Ustavu, ali i u svim obavezama Evroatlanskih integracija, je da još više kontroliše Vladu Crne Gore. U svim izvještajima Evropske Komisije se u dijelu političkih kriterijuma insistira na daljem jačanju kontrolne uloge Parlamenta . Takođe, u izvještajima Evropske Komisije nema ni spomena o problemima parlamentarne diktature, već se Parlament ističe kao institucija koja najbrže napreduje u evropskim integracijama", navodi se u saopštenju SDP-a.
Iz ove partije ocjenju da evroatlantski partneri insistiraju u integracionom procesu na dijalogu vlasti i opozicije u Parlamentu.
"Da nije bilo tog dijaloga, zahvaljujući kojem smo usvojili važne zakone pa i ustavne amandmane dvotrećinskom većinom, danas ne bismo bili u pregovorima sa EU i regionalni lider u integracijama. SDP-u ne smeta kada koalicioni partner vodi taj dijalog ili recimo glasa zajedno sa opozicijom između ostalog protiv odluke Ustavnog suda i ukida crnogorski jezik kao naziv nastavnog programa."
Iz SDP-a se u saopštenju pozivaju na član 85. Ustava Crne Gore u kojem piše da se poslanik opredjeljuje da glasa po sopstvenom uvjerenju.
" Jasno je opet da niko ne smije naređivati poslaniku kako da glasa pa ni Vlada, jer bi to vodilo u samovlašće jedne grane vlasti. U suprotnom, trebalo bi ukinuti Parlament kao prestavnika građana, a to bi onda bio kraj demokratije i početak prave diktature. Jasno je da Vlada nema problem sa tzv. „parlamentarnom diktaturom", nego sa osnovnim principima demokratije u svim zemljama evroatlanstkog prostora. Žao nam je da treba javno voditi raspravu o abecedi demokratije. Učenje demokratije je uvijek naporan proces, ali se bar od Vladeo čekuje da poznaje osnovne odredbe Ustava i principe demokratije", rekli su iz SDP-a
Bonus video: