Dokumenta poput onih koje je objavio „Dan“ neprovjerena i nepotpisana mogu se napraviti za 5 minuta, u njima navesti sadržaj koji odgovara krajnjoj namjeri, radi providne upotrebe u dnevnopolitičke svrhe, saopšteno je iz podgoričkog odbora SDP-a.
Taj odbor aocijaldemorata demantovao je tvrdnje o zkoupotrebama i nezakonitostima koje su su iznijete u dnevnom listu „Dan“.
„Dan“ je objavio objavio spisak na kojem se nalaze imena 65 lica (koji nema pečat stranke, što i nije neobično s obzirom na prirodu dokumenta) za koji navodi da su sastavili funkcioneri podgoričkog SDP-a, koji predvodi Vujica Lazović, a uglavnom se odnosi na navodno odobrene zahtjeve prema Fondu rada, ali i na dodjelu crnogorskog državljanstva i pronalaženje radnih mjesta za birače te stranke, a u određenim slučajevima, biračima je omogućeno i odobrenje za stalno nastanjenje.
„Dokumenta poput objavljenih, neovjerena i nepotpisana, mogu se napraviti za 5 minuta, u njima navesti sadržaj koji odgovara krajnjoj namjeri, radi providne upotrebe u dnevnopolitičke svrhe. U tom smislu je interesantna tvrdnja da je dokument od prije 3 godine, pa je čudno zašto se pojavljuje baš sada, u susret dešavanjima pred Kongres SDP-a“ saopšteno je iz podgoričkog odbora SDP-a.
U saopštenju se dodaje da „ne žele da vjerujeju da je osoba koja je ovaj navodni dokument dostavila Danu pokušala da redakciju ovog dnevnog lista iskoristi u funkciji predkongresnih aktivnosti“. „Ako se o tome radi, ne bi nas iznenadilo da narednih dana po sličnoj matrici bude dostavljeno još sličnih konstrukcija o navodnim neregularnostima, ali se nadamo da ovoga puta dnevni list Dan kao ni drugi mediji, u najboljoj namjeri da objektivno informišu javnost, neće dozvoliti da budu zloupotrijebljeni.
SDP će kao istinska demokratska partija i u narednom periodu nastaviti da sve svoje aktivnosti sprovodi na demokratski i zakonit način“ zaključuje se u saopštenju.
"Dan": Dokumenta pokazuju kako je SDP kupovao glasove
Dokumentacija podgoričkog odbora Socijaldemokratske partije (SDP) pokazuje da je ta stranka zloupotrebljavala državne resurse, u prvom redu sredstva Fonda rada i Ministarstva unutrašnjih poslova, da bi kupovala glasove na parlamentarnim izborima održanim na jesen 2012. godine, "Dan".
"Dan" navodi da je autentičnost dokumentacije potvrđena iz više njihovih izvora u SDP-u.
"Dan" je objavio spisak na kojem se nalaze imena 65 lica (koji nema pečat stranke, što i nije neobično s obzirom na prirodu dokumenta) za koji navodi da su sastavili funkcioneri podgoričkog SDP-a, koji predvodi Vujica Lazović, a uglavnom se odnosi na navodno odobrene zahtjeve prema Fondu rada, ali i na dodjelu crnogorskog državljanstva i pronalaženje radnih mjesta za birače te stranke, a u određenim slučajevima, biračima je omogućeno i odobrenje za stalno nastanjenje.
Krivični zakonik Crne Gore u članu 186 predviđa kaznu zatvora „za sve koji silom, prijetnjom ili na drugi protivpravan način prinude drugog ili na njega utiču da na izborima ili na referendumu vrši ili ne vrši pravo glasanja ili da glasa za ili protiv određenog kandidata, izborne liste, odnosno predloga”.
Mjesec dana pred izbore, 42 birača partije čiji je lider Ranko Krivokapić dobila su navodno otpremnine u pojedinačnom iznosu od 1.926 eura, u čemu su, prema pisanju "Dana" posredovali funkcioneri SDP-a Raško Konjević i Srđa Mugoša.
Na spisku se vide redni broj zahtjeva, odbor kome pripada birač čiji zahtjev treba riješiti, njegovo ime i prezime, da li je član stranke, kojoj instituciji se zahtjev upućuje, datum prijema, koji funkcioner je preuzeo zahtjev, ko je zadužen da ga sprovede u djelo, kao i kakav je status zahtjeva, to jest je li procesuiran ili ne.
Zahtjeve birača SDP-a rješavali su navodno Mugoša i Konjević, kojima su želje glasača predočavali stranački funkcioneri Minja Ražnatović, Vladan Gačević, Goran Miranović, Mensud Grbović, Musaja Pepić, Daliborka Mugoša, Zoran Čuljković, Milovan Lekić, Bojan Bakić, Nusret Canović, Rafet Rujović, Tanja Maraš, Hajrudin Kočan, Miško Jovanović, Tihomir Radinović, Maja Sekulić Gvozdenović, Ivona Arčon, Miloš Vukčević, Olga Kaluđerović, Milorad Matović i Zoran Vuković. Dio zahtjeva direktno su donosili birači, a na nekoliko mjesta je evidentirano da je zahtjeve donio Raško Konjević.
U aferi „Snimak” objelodanjeno je kako je DPS, dugogodišnji koalicioni partner SDP-a, koristio Fond rada da bi isplate bile usmjerene prema njihovom članstvu. Fond rada isplaćuje potraživanja po osnovu rada bivših zaposlenih koji su ostali bez posla usled stečaja ili tehnoloških promjena.
Najveći dio zahtjeva birača SDP prema Fondu rada upućen je u septembru 2012.godine, dakle neposredno pred parlamentarne izbore koji su održani 14. oktobra te godine. U rubrici status za najveći dio primljenih zahtjeva navodi se da su procesuirani.
Za birača Dragana Rondovića, za koga je navedeno da je iz podgoričkog naselja Tološi, piše da zahtijeva posao na radnom mjestu električar u JP Aerodromi. Ta je firma, na čijem čelu je kadar SDP-a Milovan Đuričković, često je u javnosti pominjana kao meka za zapošljavanje funkcionera Socijaldemokratske partije i njihovih srodnika i prijatelja.
Zanimljiv je i slučaj Mihaila Vorotovića, iz podgoričkog naselja Stara varoš, kome je Raško Konjević navodno trebalo da završi vraćanje vozačke dozvole, koja mu je oduzeta zbog prebrze vožnje. I Jasmin Šabotić sa Zabjela, po struci saobraćajni tehničar, traži posao preko SDP-a, dok je biraču Milanu Orozu, takođe sa Zabjela, trebalo obezbijediti sticanje crnogorskog državljanstva.
Od referenduma 2006. godine do danas resor unutrašnjih poslova, koji se bavi pitanjem državljanstva, je u rukama kadrova SDP-a. Pred izbore 2012.godine, na čelu MUP-a bio je potpredsjednik te stranke Ivan Brajović.
Evidentiran je i zahtjev Slobodanke Vukmirović iz Stare varoši, koja takođe traži posao, a za rješavanje njenog zahtjeva bio je zadužen Konjević. Ona, kako se navodi u napomenama, traži posao za kćerku koja je prodavač. I birač Aleksandar Popović, prema dokumentaciji podgoričkog SDP-a, traži odobrenje za stalno nastanjenje, a status tog zahtjeva je „čeka”. Isti zahtjev su podnijeli i Nada Popović, Miroslav Popović i Vukašin Popović.
Pod rednim brojem 15 naveden je zahtjev Milije Vojinovića, koji je on predao lično, a poslao ga je Dejan Mujević.
–SSS auto-mehaničar, konkurisao u „Voliju” za vozača – navodi se u dokumentu SDP-a, a u rubrici status navodi se da se „čeka”.
Zahtjevi funkcionerima SDP-a koji su potom prosleđivani Fondu rada dostavljani su od početka septembra do 5.oktobra 2012. godine, desetak dana pred održavanje izbora na kojima je koalicija DPS–SDP ostvarila tijesnu pobjedu. Afera „Snimak” je pokazala da su izvršene teške zloupotrebe od strane DPS-a, ali tužilaštvo, uprkos zahtjevima Evropske unije i Savjeta Evrope, to još nije rasvijetlilo.
Fond rada osnovan je 2010. godine kako bi hiljade radnika koji su zbog stečaja izgubili posao ili su proglašeni tehnološkim viškom dobili mogućnost da im se isplate otpremnine u pojedinačnom iznosu od 1.926 eura. Prema do sada raspoloživim podacima, više od 21 hiljade radnika zatražilo je otpremnine. Tokom 2010. godine, isplaćene su otpremnine za oko 500 radnika, a naredne godine nadoknade je dobilo 1.290 radnika.
U 2012. godini, koja je bila i izborna, isplaćene su preko tri hiljade radnika. To je realizovano zahvaljujući odluci Vlade da emituje obveznice, čime je zadužila sve građane radi isplate tih otpremnina.
Organizovali i asfaltiranje i plaćanje školarine
Kako navodi "Dan", prema dokumentaciji SDP-a, glasovi su kupovani i tako što je u naseljima u kojima žive birači te stranke pred izbore vršeno asfaltiranje i ugrađivanje javne rasvjete. Naime, mjesni odbor SDP-a Lješkopolje predočio je preko Gorana Miranovića podgoričkom odboru probleme sa kojima se suočavaju u tom naselju, pa je zahtjev formulisan na način da se čeka „asfaltiranje, rasvjeta i trafostanica”. Kao status zahtjeva navodi se da se „čeka”.
Pod rednim brojem 21 evidentiran je zahtjev Verice Čuljković vezan za dobijanje posla u Muzičkom centru Crne Gore, koji je kandidovao Zoran Čuljković. Zanimljiva je i molba Milovana Lekića (PO PG 1 Ljubović), predata 10. septembra 2012.godine, koja se odnosi na pomoć oko školarine, odnosno odloženog plaćanja. Zadužen za rješavanje tog zahtjeva bio je Raško Konjević.
Sredili 38 otpremnina
"Dan" piše i da je podgorički odbor SDP realizovao u toku kampanje za parlamentarne izbore 2012. godine 111 zahtjeva birača za jednokratnu finansijsku pomoć, i da se to navodi u izvještaju o radu odbora SDP-a u glavnom gradu u kampanji za parlamentarne izbore. „Dan” je objavio izvještaj, koji pokriva period od septembra do oktobra (u vrijeme održavanja izbora), kao i prateći spisak lica koja su predala zahtjeve Fondu rada za dobijanje otpremnina. U izvještaju podgoričkog SDP-a navedeno je da su svi troškovi realizovani u dogovoru sa poslovnim direktorom partije Danilom Mirotićem.
Prema spisku isplata iz Fonda rada, za rješavanje zahtjeva građana navodno bio je zadužen Srđa Mugoša koji je jedno vrijeme bio direktor podgoričkog Javnog preduzeća „Zelenilo”, a sada je funkcioner Ministarstva poljoprivrede. Kako je navedeno u izvještaju, u toku kampanje za parlamentarne izbore održane 14.oktobra 2012.godine, u odbor SDP-a u glavnom gradu pristiglo je 128 zahtjeva za jednokratnu finansijsku pomoć. "Nijedan zahtjev nije odbijen, a dosad je realizovano 111, a preostalih 17 biće realizovano unarednom periodu. Takođe, pristigla su 42 predmeta za rješavanje otpremine preko Fonda rada, od čega je 38 predmeta realizovano. Zavisno od stadijuma u kojem su predmeti bili, određenim ljudima je isplaćena otpremnina, a ostali su dobili rješenje po kome će Fond postupati shodno sredstvima koje imaju. Dva predmeta su odbijena kao neosnovana, a dva su ostala nezavršena i njihova realizacija se očekuje u narednom periodu" piše u izvještaju podgoričkog SDP-a. Za rješavanje državljanstva stiglo je deset predmeta, od kojih četiri nemaju uslov, a ostali predmeti će, kako se navodi, biti realizovani po proceduri koju je neophodno ispoštovati.
"Pomoć pri realizaciji zaposlenja tražilo je 11 članova, a po tome će odbor postupati shodno mogućnostima u narednom periodu. Iz mjesnog odbora Lješkopolje u toku kampanje stigli su zahtjevi za rješavanje infrastrukturnih problema u toj mjesnoj zajednici, što ćemo u narednom periodu pokušati da realizujemo u saradnji sa DPS-om", zaključeno je u izvještaju. Prema podacima koji se nalaze na pratećem spisku građana koji su preko funkcionera podgoričkog SDP-a navodno dostavljali zahtjeve Fondu rada pred parlamentarne izbore, 38 lica je realizovalo te zahtjeve. Iz podgoričkog odbora socijaldemokrata naveli su da je 38 lica iz Podgorice pred izbore dobilo novac od Fonda rada Crne Gore ili su od te institucije dobili rješenje o isplati. U pitanju su lica koja su predlagali mjesni odbori Socijaldemokratske partije, a za rješavanje njihovih zahtjeva bio je zadužen Srđa Mugoša. Na spisku se nalaze 42 lica, s tim što je za dio lica navedeno da ih nema u evidenciji Fonda rada Crne Gore. Po spisku podgoričkog SDP-a, za 15 lica je izvjesno da su članovi te stranke. Zahtjevi funkcionerima SDP-a, koji su prosleđivani Fondu rada dostavljani su od početka septembra 2012. godine do 4. oktobra, dakle desetak dana pred održavanje izbora na kojima je koalicija DPS-SDP ostvarila tijesnu pobjedu.Fond: Ne dijelimo novac po partijskoj pripadnosti U reagovanju Fonda rada navodi se da su netačne, nezasnovane i proizvoljne tvrdnje objavljene u utorak u „Danu", pod naslovom „Za glasove državljanstvo, posao i novac iz Fonda rada", da je Fond rada isplaćivao novac mimo zakona i jasno utvrđenih kriterijuma. "Spisak lica koji je objavljen u dnevnom listu „Dan“, među kojima se nalaze 42 simpatizera ili člana SDP-a koji su navodno dobili otpremninu od po 1.926,00 eura mjesec dana pred izbore, apsolutno je iskonstruisan i netačan. Naime, od 42 navedena lica u 2012. godini isplaćeno je devet, od čega njih pet po rješenjima donijetim u 2011. godini, a četiri po rješenjima donijetim u maju i junu 2012. godine. Po rješenjima iz 2011. godine isplaćeni su Radonja Garić, Dušanka Dajković, Milijana Stojanovski, Nafija Zilić i Ljiljana Popović Čvorović. Po rješenjima iz 2012. godine isplaćeni su Radmila Savić, Milica Bošković, Elda Rastoder i Desanka Mićanović. Dinamika isplate potraživanja uslovljena je isključivo zakonom propisanim procedurama i prilivom raspoloživih sredstava, a nikako izbornim ciklusom ili bilo kojim drugim političkim razlozima, kako insinuira list „Dan“. Fond rada isplaćuje potraživanja po osnovu rada bivšim zaposlenim kojima je prestao radni odnos do stupanja na snagu Zakona o radu 23. avgusta 2008. godine, prema jasno propisanim kriterijumima, a u skladu sa Odlukom o kriterijumima i načinu isplate potraživanja kod Fonda rada. Isplata potraživanja vrši se bez bilo kakve selekcije ili diskriminacije po osnovu političke ili bilo koje druge pripadnosti podnosioca zahtjeva", tvrde iz Fonda rada.
Galerija
Bonus video: