Delegacija EU u Crnoj Gori ukazala je Vladi Crne Gore da je prilikom predlaganja izmjena Zakona o eksproprijaciji dužna da poštuje međunarodne obaveze, uključujući i one koje proističu iz Ugovora o stabilizaciji i pridruživanju, iz Evropske konvencije o ljudskim pravima, kao i da uzme obzir relevantnu sudsku praksu Evropskog suda za ljudska prava.
"U EU, pitanje eksproprijacije je u nadležnosti država članica. Istovremeno, Delegacija podsjeća na važnost poštovanja postojećih ustavnih odredbi koje regulišu imovinska prava kao i onih koje se tiču proceduralnih prava, sa ciljem očuvanja ravnoteže i proporcionalnosti između državnih interesa i prava pojedinaca. Crna Gora je takođe dužna da poštuje odgovarajuće međunarodne obaveze, uključujući između ostalog i one obaveze koje proističu iz Ugovora o stabilizaciji i pridruživanju i iz Evropske konvencije o ljudskim pravima i njenih protokola. Takođe bi trebalo uzeti u obzir relevantnu sudsku praksu Evropskog suda za ljudska prava", navodi se u odgovorima Delegacije "Vijestima".
Crna Gora je dužna da poštuje Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, Ugovor o stabilizaciji i pridruživanju i praksu suda u Strazburu, kažu iz Delegacije EU
Vlada je predložila izmjene tog zakona prema kojima, ukoliko se usvoje, Vlada može upisati pravo svojine nad nekom nepokretnošću u roku od osam dana od stupanja na snagu odluke o proglašenju javnog interesa. Imovina će se oduzimati ukoliko se utvrdi da je eksproprijacija u javnom interesu u oblasti od strateškog značaja za ekonomski razvoj ili za smanjene javnog duga.
Predsjednik Advokatske komore Zdravko Begović ranije je rekao da predlog dira u Ustavom zagarantovano pravo građana na privatnu svojinu i da država treba biti oprezna po tom pitanju. Poslanik SNP-a Aleksandar Damjanović je ocijenio je da se njime uvodi pravna nesigurnost za ranije vlasnike eksproprisane imovine i da obrazloženje da se predlogom želi smanjiti javni dug ne može biti opravdanje.
Upitani da li bi ovakve izmjene zakona mogle ugroziti pravnu sigurnost potencijalnih investitora iz EU, iz Delegacije su kazali da je "pravna sigurnost, naročito u oblasti imovinskih prava u skladu sa gore navedenim načelima, preduslov za privlačenje investicija". "Uključujući i investicije iz država članica EU - kao i za poboljšanje konkurentnosti i stimulisanje rasta i otvaranje novih radnih mjesta", naveli su iz Delegacije.
Iz Advokatske komore ranije upozorili da se ovim zakonom dira u ustavna prava građana
U Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava stoji da svako fizičko i pravno lice ima pravo na neometano uživanje svoje imovine. “Niko ne može biti lišen svoje imovine, osim u javnom interesu i pod uslovima predviđenim zakonom i opštim načelima međunarodnog prava. Prethodne odredbe, međutim, ni na koji način ne utiču na pravo države da primjenjuje zakone koje smatra potrebnim da bi regulisala korišćenje imovine u skladu s opštim interesima ili da bi obezbijedila naplatu poreza ili drugih dažbina ili kazni”, navodi se u Konvenciji.
U crnogorskom Ustavu stoji da niko ne može biti lišen ili ograničen prava svojine, osim kada to zahtijeva javni interes, uz pravičnu naknadu, dok u predloženim izmjenama zakona nema termina "pravično".
Milić uzdržan, Damjanović protiv
Odbor za ekonomiju, finansije i budžet, juče je glasovima poslanika DPS-a i manjinskih partija podržao predložene izmjene.
Poslanici opozicije Goran Tuponja (Pozitivna), Strahinja Bulajić (DF) i Aleksandar Damjanović (SNP) bili su protiv, dok je lider SNP -a Srđan Milić bio uzdržan.
Damir Šehović(SDP) Nebojša Medojević i Milutin Đukanović iz DF-a nijesu prisustvovali sjednivi. Izjašnjavanje odbora o ovom zakonu jednom je već odlagano jer nisu bili prisutni svi članovi.
Žugić mijenjao zakon zbog Katar diara
"Vijestima" je u Vladi potvrđeno da su izmjene zakona uslijedile upravo na zahtjev Katar diara, o čemu je i vođen razgovor između ministra finansija Radoja Žugića i ministra finansija Katara Ali Shareef Al – Emadi.
Al- Emadi je uputio pismo zahvalnosti ministru finansija Žugiću u posredovanju na rješenju spora kako ne bi odustali od tog projekta.
Žugić je juče na odboru kazao da je država zamalo izgubila investitora Katar diar, koji Plavim horizontima u Tivtu radi turistički kompleks, zbog dugotrajnih sudskih postupaka.
Bonus video: