MANS: Produžiti javnu raspravu za akcione planove za poglavlja 23 i 24

MANS je, kako su saopštio Vuk Maraš iz te nevladine organizacije, uputio predstavku skupštinskom OdborU
1 komentar(a)
Vuk Maraš, Foto: Arhiva "Vijesti"
Vuk Maraš, Foto: Arhiva "Vijesti"
Ažurirano: 19.12.2014. 15:13h

Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) tražila je od skupštinskog Odbora za evropske integracije da hitno obezbijedi produžetak javne rasprave o izmjeni i dopuni akcionih planova za 23. i 24. pregovaračko poglavlje, koju je Vlada pokrenula 15. decembra.

MANS je, kako su saopštio Vuk Maraš iz te nevladine organizacije, danas uputio predstavku skupštinskom Odboru.

„Vlada je za proces izmjena i dopuna akcinonih planova za 23. i 24. pregovaračko poglavlje, dva de facto najvažnija strateška dokumenta u zemlji, raspisala javnu raspravu u kojoj traži dostavljanje komentara u roku od sedam dana, uključujući i dane vikenda, iako se radi o materijalu koji sadrži na stotine reformi na preko 700 strana“, naveo je Maraš.

To, kako je rekao, najbolje pokazuje da cilj Vlade nije da dobije bilo kakve komentare ili prijedloge koji bi obezbijedili uspostavljanje vladavne prava i mogućnost da slučajevi korupcije i organizovanog kriminala, posebno na najvišim nivoima, dobiju pravosudni epilog i da budu uspješno pravosnažno okončani, već samo i isključivo da fingira javnu raspravu i postojanje dijaloga o evrpskim integracijama.

„Akcioni planovi za 23. i 24. pregovaračko poglavlje sadrže na stotine reformi čijom implementacijom treba da se osnaži rad izvršne, sudske i zakonodavne vlasti i nezavisnih organa kako bi se unaprijedili rezultati ne samo u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, već i u oblastima poštovanja svih ljudskih prava, borbe protiv terorzima, droga i mnogim drugim“, saopštio je Maraš.

Te dokumente, dodao je, Vlada je usvojila prije više od godinu i po dana, „uz takođe fingiranu javnu raspravu od svega nekoliko dana, prilikom koje je Vlada na volšeban način odbila maltene sve prijedloge civilnog sektora i to bez obrazloženja“.

„Ipak, ni tako usvojeni akcioni planovi sumnjivog kvaliteta nijesu uspješno sprovedeni od Vlade, već je njihova dosadašnja implementacija bila krajnje problematična, primarno zbog nedostatka političke volje da se obezbijede bilo kakvi rezultati u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala“, kazao je on.

Zbog toga se, rekao je, i javila potreba da se akcioni planovi za 23. i 24. pregovaračko poglavlje izmijene i dopune, kako bi se konačno stekli uslovi da se krene u stvarne reforme, posebno u oblasti borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala na najvišim nivoima i da se u tim oblastima počnu dobijati konkretni rezultati kojih nema godinama unazad.

„Ipak, umjesto da Vlada ovaj put obezbijedi kvalitetan dijalog tim povodom i otvori prostor za suštinsko unapređenje akcionih planova, nastavlja se sa fingiranjem procesa konsultacija, a učešće svih subjekata u kreiranju politika za reforme u 23. i 24. pregovaračkom poglavlju dovodi do apsurda“, saopštio je Maraš.

Prema njegovim riječima, na tako fingiranoj javnoj raspravi, maltene ni jedan od zainteresovanih subjekata neće imati dovoljno kapaciteta i vremena da dostavi bilo kakve prijedloge za unapređenje u bilo kojoj od oblasti, uključujući i Skupštinu, pravosuđe, strukovna udruženja, civilni sektor, medije i mnoge druge, što će, kako smatra, negativno uticati na kvalitet inoviranih akcionih planova.

„Zbog toga je MANS danas od Odbora za evropske integracije zatražio da hitno razmotri podnijetu predstavku i da usvoji zaključke kojima će obavezati Vladu da javnu raspravu produži za najmanje 30 dana, te da organizuje konsultacije u svim crnogorskim gradovima“, rekao je Maraš.

On je saopštio da su od Odbora zatražili da zaključcima Vladu obaveže i da nakon sprovedene javne rasprave objavi izvještaj o svim pristiglim komentarima, predlozima i preporukama uključujući i razloge za njihovo usvajanje ili odbijanje.

„Pozivamo Odbor za evropske integracije da hitno reaguje ovim povodom i da spriječi namjeru Vlade da nastavi sa obesmišljavanjem konsultativnog procesa vezano za EU integracije i ključne prioritete iz tog procesa – borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, posebno na najvišim nivoima“, kaže se u saopštenju.

U MANS-u, kako su rekli, žele da vjeruju da će većina poslanika u Odboru imati političke volje da obezbijedi punu participativnost svih zainteresovanih subjekata u procesu izmjene akcionih planova za 23. i 24. pregovaračko poglavlje, uključujući i sam parlament, a samim tim i značajno kvalitativno unapređenje ovih strateških dokumenata koje nam je hitno potrebno.

Bonus video: