Na izbornim i redovnim računima Demokratske partije socijalista (DPS) od 2016. godine nijesu evidentirana lica koja su finansirala taj politički subjekt na godišnjem nivou u iznosima koji prelaze zakonske limite, saopšteno je iz Agencije za sprečavanje korupcije (ASK).
Predsjednik Atlas grupe Duško Knežević nedavno je objavio video snimak na kome se, kako tvrdi, vidi kako bivši gradonačelnik Podgorice Slavoljub Stijepović uzima kovertu sa novcem za Demokratsku partiju socijalista (DPS).
Agencija je, kako su kazali, reagovala zbog povećanog interesovanja javnosti i medija, kao i pojedinih netačnih navoda koji se tiču nadležnosti ASK-a u odnosu na eventualno nezakonito finaniranje političkih subjekata i izbornih kampanja.
Navodi se da je pored kontrole i nadzora nad sprovođenjem zakona, Agencija od početka 2016. do danas, osam puta vršila terensku kontrolu i neposredan uvid u dokumentaciju DPS-a, zbog čega su neosnovani navodi da Agencija nije vršila zakonom predviđene kontrole.
Ističe se da u tim kontrolama nijesu utvrđene nepravilnosti koje se odnose na aktivnosti i troškove ovog političkog subjekta, kao ni nepravilnosti kod prikupljanja priloga, i konstatovano je da se evidencije vode u skladu sa Zakonom.
"Na izbornim i redovnim računima DPS-a u navedenom periodu nijesu evidentirana ni lica koja su finansirala taj politički subjekt na godišnjem nivou u iznosima koji prelaze zakonske limite, pa nije bilo zakonskog osnova za pokretanje prekršajnih postupaka zbog kršenja zakona", kazali su iz Agencije.
Oni su rekli da su izvještaji svih političkih subjekata o prikupljenim i utrošenim sredstvima, kao i izvještaji Agencije o izvršenoj kontroli i nadzoru su objavljeni i dostupni javnosti.
"U toku kontrola izbornih procesa koji su održani od 2016. do danas, Agencija je utvrdila određeni broj nepravilnosti zbog kojih je protiv više obveznika Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja pokrenula 486 prekršajnih postupaka. Od toga 141 protiv političkih subjekata i odgovornih lica u njima, a izrečene su kazne u ukupnom iznosu od 135.680 eura", naveli su iz Agencije.
ASK, kako ističu, sprovodi aktivnosti u skladu sa Zakonom o sprječavanju korupcije i Zakonom o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, neselektivno, transparentno i bez mogućnosti bilo kakvog uticaja na njen rad.
"Za Agenciju posebno nijesu relevantna saopštenja i inicijative onih koji su u Parlamentu razriješeni zbog nedostojnog vršenja javne funkcije i koji su podnijeli više hiljada lažnih prijava tokom izbornih kampanja u cilju sticanja lične dobiti, a ne u cilju unaprjeđenja efikasnosti rada institucija", kazali su iz ASK-a.
Oni su podsjetili da u odnosu na finansiranje političkih subjekata i izbornih kampanja, zakon propisuje obavezu političkim subjektima da otvore poseban žiro račun za finansiranje troškova izborne kampanje i ostvarivanje prihoda za tu namjenu, kao i da imenuju odgovorno lice za raspolaganje sredstvima sa tog računa.
Agencija, kao preventivna institucija, kontroliše i obezbijeđuje transparentnost finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja, dok Državna revizorska institucija vrši reviziju godišnjih konslidovanih finansijskih izvještaja političkih subjekata čiji ukupan prihod prelazi deset hiljada EUR.
Tužilaštvo, kako su kazali, vodi postupak u slučajevima gdje postoji osnov sumnje u izvršenje krivičnog djela a zakon ne daje Agenciji tužilačko – policijske nadležnosti već predviđa da ASK ustupa svu dokumentaciju nadležnom organu u slučaju postojanja osnova sumnje u izvršenje krivičnog djela koje se goni po službenoj dužnosti, kao i u slučaju saznanja da je drugi organ pokrenuo postupak.
"Kako je Tužilaštvo već započelo aktivnosti iz svoje nadležnosti u aktuelnom slučaju koji je predmet interesovanja javnosti, Agencija će po eventualnom zahtjevu Tužilaštva, u skladu sa zakonom, dostaviti svu dokumentaciju o finansiranju političkih subjekata i kampanja koju posjeduje", kazali su iz ASK-a.
Oni su podsjetili da su politički subjekti dužni da Agenciji dostave podatke o prikupljenim i utrošenim sredstvima u propisanim rokovima i na predviđen način, a posebno podatke koji se odnose na davaoce i iznose priloga u kampanji.
"Dok je nadležnost Agencije da vrši provjeru poštovanja limita priloga u iznosu od dvije hiljade za fizička i deset hiljada eura za pravna lica na godišnjem nivou" navode iz ASK-a.
Oni su kazali i da Agencija provjerava propisane zabrane kroz evidencije Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova u cilju utvrđivanja da li je među davaocima priloga bilo lica pravosnažno osuđenih za krivična djela sa elementima korupcije i organizovanog kriminala i lica koja nemaju biračko pravo u Crnoj Gori.
Kako su rekli, Agencija je obavezna da prikupi i na svojoj internet stranici objavi sve izvještaje političkih subjekata tokom kampanje, da izvrši kontrolu prikupljenih i utrošenih sredstava sa izbornog računa, kao i kontrolu finansiranja aktivnosti koje se plaćaju sa izbornog računa.
Navodi se da u slučaju utvrđenih propusta Agencija pokreće prekršajne postupke.
Bonus video: