Ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić poručuje da je odluka šefova diplomatija zemalja članica Alijanse da se sa Crnom Gorom intenziviraju razgovori o njenom članstvu u NATO-u , ipak, diplomatski uspjeh naše zemlje.
Prvi put je, kako kaže, izvjesno da smo na putu poziva za članstvo, a odluka može da se tumači i kao vrsta uslovnog, odnosno odgođenog poziva. Lukšić je to saopštio gostujući u emisiji “Živa istina”, prenosi Antena M.
"Posrijedi je diplomatski uspjeh Crne Gore. Ukazali smo na naše učinke, uspjeli dodatno da pridobijemo podršku značajnog broja člannica - da tema proširenja ostane. Na neki način takva formulacija jeste izraz refleksije stanja unutar Alijanse, ali i stanja unutar Crne Gore. Prvi put, sada izvjesno, da je naša zemlja na putu poziva za članstvo, Sada je to oročeno. Do kraja 2015. biće odlučeno da li ćemo dobiti poziv. Sve da smo sada dobili poziv prošao bi određeni period, prošle bi i dvije godine, dok bi se sve okončalo, tako da bi 2016., 2017. nastupali kao članica. Zato, iz tog ugla ovo može da se tumači kao jedna vrsta uslovnog, odgođenog poziva, jer prvi put u jednoj formulaciji zemalja članica NATO-a vi govorite o pozivu Crnoj Gori. Do sad to nikada nije bilo rečeno.”
Lukšić kaže da nije iznenađen odlukom jer je, kako objašnjava, bio u procesu brojnih diplomatskih kontakata i mogao da prati u kojem, kako navodi, pravcu stvari idu.
Na pitanje zašto su njegove kolege iz Vlade, počev od premijera, širile optimizam nagovještajima da ćemo dobiti poziv za članstvo, Lukšić objašnjava:
"U svakom nastupu morali ste da pokažete interes za tu temu. Bilo bi za nas krajnje problematično da smo nastupili sa inferiornih pozicija, pozicija da neće biti ništa od Samita i na taj način možda i pokvarili svoj učinak, bez obzira što će biti odluka".
Lukšić, međutim, smatra da takvim nastupima javnost, ipak, nije dovođena u zabludu, jer je kako objašnjava uvijek postojala odredjena ograda:
"Isticali smo da vjerujemo da je Crna Gora spremna za članstvo, ali da to nije naša odluka, da odluka mora da bude na zemljama članicama".
Odgovarajući na pitanje da li je tačna informacija Rojtersa da su SAD, Njemačka i Francuska bili protiv da Crna Gora dobije poziv , ministar Lukšić kaže da ne bi bilo diplomatski korektno da on o tome govori i naglašava:
"Smatram da su takve formulacije u vezi odnosa SAD, Njemačke , Francuske vrlo problematične kada je posrijedi njihova vjerodostojnost. Nijesam u situaciji da saopštim kako se koja država pozicionira, jer to nije korektno u diplomatskoj korespondenciji. Tamo ima 28 zemalja članica, siguran sam da kada bi ušli u detaljniju analizu da bi, možda, bilo i iznenađenja, ali to ne bi bilo korektno da radim".
Odluka je smatra Lukšić potvrda da je Crna Gora napravila odličan učinak, trebalo bi naglašava sada pokazati da je on i održiv. To je ono što se od Crne Gore očekuje. Trebalo bi navodi, da pokažemo održivost reformi u oblasti vladavine prava i bezbjednosno sektoru . Nužno je, smatra dovršiti i ustavne promjeni i izabrati VDT-a.
"I jedna i druga strana u Skupštini trebalo bi da shvate da pitanje izbora VDT, u okviru zakonodavstva kojim raspolažemo, podrazumijeva da ni jedna ni druga strana neće biti konačno srećne rješenjem. Važno je, ipak , da taj proces dovedemo do kraja.”
Na pitanje može li izostanak poziva da dokrajči koaliciju sa SDP-om ministar Luksić kaže:
"Bilo bi dobro kada bi odluka iz Brisela proizvela razmišljanje svih koji su za da Crna Gora naredne godine dobije poziv za članstvo u NATO, da sagledamo što je to što zajedno možemo da učinimo kako bi taj posao završili. Takođe bi bilo dobro i korisno kada bi iz toga proizašla i jedna vrsta konsenzusa o jednom broju politika koje bi obezbijedile punu stabilnost, a u okviru kojih političke partije mogu da variraju na različite načine, ali koji će sasvim sigurno Crnu Goru, 2030 pozicionirati tamo gdje mi želimo da ona bude .“
Bonus video: