Centralnoevropska aluminijumska kompanija (CEAC) pozdravlja je usvajanje Rezolucije o izvještaju o napretku Crne Gore ka članstvu u EU, u kojoj se pominju ozbiljni problemi korupcije, nepoštovanja vladavine prava i politizacije sudstva sa kojima je zemlja suočena.
Glavni zastupnik CEAC-a, Pavel Primakov, kazao je da ta kompanija pozdravlja usvajanje Rezolucije na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta i pohvaljuje tu instituciju zbog čvrsto izrečenih stavova i skoro jednoglasne podrške usvajanju rezolucije.
"Veoma je važno da evropske institucije nastupaju jedinstveno i da daju jasan i nedvosmislen znak Crnoj Gori da mora ozbiljno da posveti pažnju veoma teškim problemima od kojih zemlja pati, uključujući zaštitu prava investitora. U tom smislu se radujemo posjeti komesara Štefana Filea /Füle/ Crnoj Gori u narednim sedmicama”, kazao je Primakov.
Iz CEAC-a su saopštili da se u Rezoluciji govori i o ozbiljnim problemima u Crnoj Gori u vezi sa razdvajanjem političke i sudske vlasti
Iz CEAC-a, koji je glavni akcionar i jedan od najvećih povjerilaca Kombinata aluminijuma (KAP), saopštili su da se u Rezoluciji poziva crnogorska Vlada da se hitno pozabavi rješavanjem problema korupcije, nepoštovanja vladavine prava i politizacije sudstva, koji su rasprostranjeni u Crnoj Gori.
"U rezoluciji se oštrim rečima poziva na brzo rešavanje spora sa investitorima u KAP-u i naglašava potreba da postupak rješavanja privrednih sporova bude transparentan, bez političkih uplitanja i zasnovan na vladavini prava", kazali su iz CEAC-a.
Oni su dodali da je u Rezoluciji navedeno i da bi privatizacije trebalo da se obavljaju pravično, pažljivo, transparentno i uredno.
"Vlada se poziva da unaprijedi zaštitu cjelokupnog pravnog sistema u cilju sistematske borbe protiv korupcije i unaprijeđenja privrednog ambijenta, kao i sprovođenja strukturnih reformi za privlačenje i zadržavanje stranih direktnih investicija", rekli su predstavnici CEAC-a.
Rezolucija, kako tvrde, poziva i na preduzimanje mjera kojima bi se građanima obezbijedio pristup građanskom pravosuđu i odšteti u skladu sa evropskim standardima.
"Ti važni elementi neposredno se tiču investicija CEAC-a u KAP, a naročito tekućeg postupka prikupljanja ponuda za njegovu kupovinu, koji je Vlada nezakonito pokrenula", navodi se u saopštenju.
Iz CEAC-a su podsjetili da je u decembru objavljen tender za prodaju imovine KAP-a, čija je imovina procijenjena na svega 52,5 miliona EUR. Odluka o tenderu donijeta je, kako su kazali, bez prethodnih razgovora sa najvećim povjeriocima, među kojima su, pored CEAC-a, En plus grupa, Elektroprivreda i VT banka.
Oni tvrde da ni Odbor povjerilaca, kao nadzorno tijelo u stečajnim postupcima, nije formirano u skladu sa zakonima Crne Gore.
"Pokrenut je stečajni postupak nad topionicom, pri čemu je CEAC uklonjen iz operativne funkcije bez ikakve naknade za velika ulaganja u periodu od 2005. do prošle godine", navodi se u saopštenju.
Predstavnici CEAC-a su kazali da se i druge evropske kompanije suočavaju sa sličnim problemima u Crnoj Gori i da postupci crnogorske Vlade predstavljaju obrazac ponašanja koji nije u skladu sa zahtjevima utvrđenim u Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju.
Oni su podsjetili i da je CEAC nedavno pokrenuo međunarodne arbitražne postupke protiv Vlade po osnovu različitih kršenja ugovora o KAP-u, zaključenih tokom 2009. i 2010. godine, nakon čega je u podgoričku fabriku uveden stečaj.
Iz CEAC-a su saopštili da se u Rezoluciji govori i o ozbiljnim problemima u Crnoj Gori u vezi sa razdvajanjem političke i sudske vlasti.
"Posebno se navodi potreba za razdvajanjem vlasti i poziva na depolitizaciju sudstva, pristup građanskom pravosuđu, odgovornost i zaštitu integriteta u pravosudnom sistemu", rekli su predstavnici CEAC-a.
Oni su podsjetili da je CEAC osnovan 2005. godine u cilju vođenja poslova u oblasti aluminijuma za potrebe En plus grupe u centralnoj i istočnoj Evropi. Portfolio kompanije uključuje KAP, nikšićke Rudnike boksita i fabriku glinice Cemtrade u Rumuniji.
"Sva preduzeća u okviru CEAC-a koriste najbolju međunarodnu praksu i transfer znanja, racionalizaciju i efikasnost", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: