Ponavljanje žrijebanja za raspored na listi za lokalne izbore u Petnjici 16. novembra neće biti jer je Državna izborna komisija (DIK) odbila žalbu Socijaldemokratske partije (SDP) povodom navodnih zloupotreba žrijebanja.
“DIK je nenadležan da odlučuje o tom, jer kod žrijebanja za raspored na izbornoj listi nije u pitanju povreda izbornog prava u smislu člana 10 Zakona o izboru odbornika i poslanika”, kazao je “Vijestima” predsjednik DIK-a Ivan Kalezić.
U tom članu zakona se kaže da “biračko pravo, u smislu ovog zakona, obuhvata prava građana da biraju i da budu birani, da kandiduju i da budu kandidovani, da odlučuju o predloženim kandidatima i izbornim listama, da kandidatima javno postavljaju pitanja, da budu pravovremeno, istinito, potpuno i objektivno informisani o programima i aktivnostima podnosilaca izbornih lista i o kandidatima sa tih lista, kao i da raspolažu drugim pravima koja su predviđena ovim zakonom”.
Opštinski odbor SDP-a u Petnjici optužio je predsjednika Opštinske izborne komisije Veselina Došljaka da je favorizovao Demokratsku partiju socijalista (DPS) prilikom žrijebanja za izbore u tom gradu.
U SDP-u su se zbog toga žalili DIK-u tražeći da se žrijebanje ponovi.
“Došljak je pri izvlačenju kuglice iz staklene posude, kojih je bilo šest u krugu i jedna u sredini, uzeo kuglicu u sredini i sa njom miješao ostale, ne ispuštajući je iz ruke. Nakon toga je odmah podigao i otvorio, a zatim proglasio DPS brojem 1 na listi”, navode u SDP-u.
U toj partiji navode da su ostali učesnici na izborima u Petnjici zbog toga reagovali, te da će SDP tražiti ostavku predsjednika OIK. Došljak je kazao da je žrijebanje obavljeno u prisustvu sedam stalnih članova OIK i pet ovlaštenih predstavnika partija koje učestvuju na izborima. On je rekao da su svi, pa i član komisije iz SDP-a, glasali da je sve regularno, a da se nakon žrijebanja oglasio jedino Enver Rastoder, ovlašćeni predstavnik SDP-a.
Nakon žrijebanja DPS-u je pripalo mjesto pod rednim brojme jedan, druga pozicija pripala je Pozitivnoj Crnoj Gori, treća Stranci penzionera, a četvrta Socijalističkoj narodnoj partiji. Na petom mjestu je Bošnjačka stranka, šesta je Liberalna partija, a sedma SDP.
Bonus video: