Podgorica: Predsjednici MZ tvrde da ne rade za DPS ni kad ih Mugoša bira

Zahvaljujući odredbi koja gradonačelniku daje isključivo pravo da bira predsjednike, na čelu većine MZ sjedi provjereni kadar DPS-a
130 pregleda 10 komentar(a)
Ažurirano: 09.09.2013. 13:54h

Predsjednici mjesnih zajednica (MZ) u Podgorici tvrde da nijesu “produžena ruka” DPS-a na izborima, a nije im naročito važno ni da li ih je na tu funkciju birao gradonačelnik Miomir Mugoša, ili građani.

Predsjednik MZ Momišići Markiša Đurović odlučno demantuje da rade u korist DPS-a, iako je percepcija dobrog dijela javnosti da su MZ važan šraf u izbornoj mašineriji.

“Bože sačuvaj... Možete pitati građane, 100 odsto radimo u službi građana”, istakao je Đurović, pojasnivši da ga je izabrao mjesni odbor, kao člana “staromomišićke porodice”.

On je naglasio da je za vrijeme njegovog mandata dosta učinjeno za Momišiće, izdvojivši izgradnju fekalne kanalizacije u Belvederskoj ulici, asfaltiranje puteva i postavljanje rasvjete.

Zahvaljujući odredbi koja gradonačelniku daje isključivo pravo da bira predsjednike, na čelu većine MZ sjedi provjereni kadar DPS-a.

Ta odredba neusklađena je sa Zakonom o lokalnoj samoupravi i Ustavom.

Kako bi se stvorili preduslovi za fer izbore, odbornički klubovi SNP-a i SDP-a najavili su da će insistirati da se na prvoj sljedećoj sjednici Skupštine raspravlja o donošenju Odluke o mjesnim zajednicama.

Šef odborničkog kluba SNP-a Vladimir Vujović ranije je ocijenio da se početak stvaranja povjerenja u izborni proces ne može zamisliti bez njenog donošenja.

On je optužio Mugošu da brojnim opstrukcijama izbjegava donošenje odluke, kako bi sačuvao partijski monopol u svim djelovima grada.

“Postojeća odluka o mjesnim zajednicama, stara skoro 20 godina, obezbjeđuje izvršnoj vlasti čitav niz samovolja. Svjedoci smo koliko je puta nova odredba trebalo da se nađe pred odbornicima do sada, ali nije. Ta fundamentalno važna odluka vuče se iz skupštinskog programa za 2011. godinu, pa 2012. ali nikako da dođe na red”, kazao je tada Vujović.

Sa tim je saglasan i šef Odborničkog kluba SDP-a Đorđije Suhih, koji je istakao da bi predsjednici MZ trebalo da se biraju na zborovima stanovnika...

Predsjednik MZ 19. decembar Saša Muratović, međutim, ne vidi ništa čudno u tome da Mugoša bira predsjednike, ali i ističe da su njega birali građani.

“Ako uzmete u obzir da i direktor neke firme ima pravo da izabere svoje prve saradnike, tako i Mugoša ima diskreciono pravo da izabere predsjednike MZ. I njega (Mugošu) građani biraju”, kazao je Muratović, koji funkciju, tvrdi volonterski, obavlja već osam godina.

“Zasadili smo 70 sadnica na području MZ, krpili puteve, popravili rasvjetu... Imam čime da se pohvalim”, ocijenio je Muratović

On je istakao da taj posao ipak zahtijeva dosta truda i da mu se barem sat ili dva dnevno mora posvetiti.

“Zasadili smo 70 sadnica na području MZ, krpili puteve, popravili rasvjetu... Imam čime da se pohvalim”, ocijenio je Muratović.

Rezultatima se hvali i predsjednik MZ Ubli Milenko Pavićević, ali tvrdi da se za dvanaestak godina mandata “dosta najeo toga hljeba”.

“Ništa mi više ne smeta... Neka bira ko hoće i kad hoće, ja sam se toga hljeba najeo dosta. Čovjek sam u godinama... Moj projekat je završen”, kazao je Pavićević.

Pojasnio je da je “njegov "projekat” opravka starih i asfaltiranje novih puteva, rasvjeta za više sela, struja na katunima, telefonija, dovođenje vode u srednji plato Kuča...

“Sad se radi projekat vodosnabdijevanja za dalja sela Liješta, Dučići, gornji i donji Medun. Dosta sam se umorio od toga posla”, kazao je Pavićević.

Predsjednik MZ Zabjelo Zoran Popivoda tvrdi da su ga na tu funkciju jednoglasno izabrali građani, ali nije mogao da se sjeti koliko dugo je na čelu.

“Ne znam, vjerujte mi. Morao bih da pogledam dokumentaciju. Nije to državna tajna, niti je to neka jaka funkcija. To svaki građanin može da radi i za to nijesu potrebni neki uslovi. Može predsjednik da bude inženjer, doktor, a može i tehničar ili radnik”, smatra Popivoda, uz opasku da je učinjeno dosta, ali da je moglo i više.

Malesija vodi računa i o nacionalnom ključu

Predsjednik MZ Vranj Radovan Nikčević kazao je da su, kao multinacionalna i multietnička sredina, “gledali da, kao u doba bratstva i jedinstva”, svaki novi predsjednik bude druge vjere ili nacije.

“Prošli predsjednik bio je Musliman, prije njega Malisor katolik... Biramo ljudski, da ne bi bilo podvojenosti. Jedan mandat, najviše dva. Gledamo da jedan mandat bude musliman, drugi katolik, treći Srbin, ili Crnogorac”, kazao je Nikčević.

Odgovarajući na pitanje “Vijesti” da li to znači da se predsjednici ne biraju po stručnosti, već po nacionalnom ključu, Nikčević je kazao da “biraju stručnije”.

“Dvojica su bili profesori. Najduže je bio predsjednik MZ Spaso Majić iz SNP-a. Što se toga tiče, niko nije nepismen. To su sve stručni ljudi koji su dugo bili u politici”, kazao je Nikčević, koji funkciju obavlja nepune četiri godine.

Galerija

Bonus video: