Najavljeni reizbor svih nosilaca tužilačke funkcije mač je sa dvije oštrice, jer pod plaštom reforme bez posla mogu ostati upravo oni tužioci koji su kvalitetno radili svoj posao, smatraju u Građanskoj alijansi.
Koordinator programa Vladavine prava u toj nevladinoj organizaciji, Zoran Vujičić, kazao je da ga ne čudi reakcija iz Tužilačkog savjeta, gdje smatraju da zakon o državnom tužilaštvu nije u skladu sa nedavno usvojenim ustavnim izmjenama.
"Oni koji tvrde da taj predlog nije u skladu sa Ustavnim izmjenama treba da preduzmu konkretne radnje da se taj akt ne usvoji. Dakle, prva prepreka je Skupština i poslanici koji treba da usvoje ili ne usvoje ovaj predlog zakona, a u krajnjem i obraćanje Ustavnom sudu", rekao je Vujičić agenciji Mina.
On je kazao da se trenutno ne može znati kakav će rezultat dati predložena Vladina rješenja u vezi sa pravosuđem i tužilaštvom.
"Svakog građanina interesuje krajnji ishod ovakvog rješenja, a to je da li će donijeti rezultate, što u ovom trenutku ne možemo znati. Ovo je tiha opomena za sve kritike iz predhodnog perioda. Parlament će najvjerovatnije usvojiti ovaj nacrt zakona, jer svako odlaganje šteti evropskim integracijama", smatra Vujičić.
On je saglasan sa stavom da to što nije predviđen i reizbor sudija, ukazuje da je stanje u sudstvu bolje u odnosu na tužilaštvo.
"Stanje u sudstvu je sigurno bolje nego u Tužilaštvu, i to nije subjektivno mišljenje već rezultati govore o tome. Efikasnost u sudstvu je povećana, smanjen je broj zaostalih predmeta, saradnja sa nevladinim organizacijama je konstruktivna", naveo je Vujičić.
Prema njegovim riječima, daleko od toga da je situacija u sudstvu idealna, jer i u njemu postoje problemi, naročito u pogledu ujednačavanje sudske prakse i hijerarhijskog odnosa između viših i nižih sudova.
"Tuzilaštvo nije pokazalo spremnost na reforme i na otvorenost u svom radu. Tužilačke istrage i stepen povećanja optužnica u oblasti organizovanog kriminala i korupcije još su na niskom nivou. Sa svih adresa nam stižu opomene da Tuzilaštvo ne radi na kvalitetan način", podsjetio je Vujičić.
On je naveo da je možda i rezultat svega toga ovakvo zakonsko rješenje, upozoravajući da ono može biti mač sa dvije oštrice.
"Jer opštim reizborom tužilaca mogu upravo oni tužioci i zamjenici koji su kvalitetno radili posao da ostanu bez njega, a sve pod plaštom ’kvalitetne reforme’. Vrijeme će biti najbolji pokazatelj da li je ovo dobar potez", kazao je Vujičić.
Komentarišući obrazloženja Ministarstva pravde, Vujičić je kazao da njihovo uporište leži u tome da posao državnog tužilaštva obavljaju rukovodioci državnog tužilaštva i državni tužioci, za razliku od ranijeg ustavnog rješenja, kojim je bilo predviđeno da te poslove obavljaju samo državni tužioci koji ustvari sada postaju rukovodioci državnih tužilaštava.
"Takođe tužioci su se ranije imenovali kada je Ustav odredio da se vrši njihov izbor. U tome su zamjenici tužilaca izjednačeni u načinu biranja sa tužiocima. Međutim,teško da je ovakva odluka isključivo pravna", smatra Vujičić.
On je dodao da su izmjene u pravosuđu svakako pozitivan iskorak u otvaranju poglavlja 23 i 24.
"Međutim iza nas su vremena kada se Evropa zadovoljavala teorijom. Traže se konkretni rezultati, a to su u ovom slučaju što više potvrđenih optužnica i presuda", zaključio je Vujičić.
Bonus video: