Političkim partijama u Crnoj Gori, usvajanjem izmjena Zakona koja predviđa zaduživanje kod države, bilo bi omogućeno da uzmu više novca nego što im je potrebno, a takav model mogao bi da dovede i do apatije članstva, smatra profesor Vladimir Goati.
Opozicioni poslanici su, na sjednici Radne grupe za izborno zakonodavstvo, zatražili da se pitanje zajmova partijama riješi na drugačiji način i ocijenili da treba razmisliti o modelu koji se primjenjuje u Srbiji, gdje stranke imaju pravo da se zaduže kod države.
"Partije su toliko sebi uzele sada u Srbiji, a bojim se da će to biti u Crnoj Gori, toliko para iz države, da su postale prave državne institucije, potpuno nezainteresovane za članstvo", rekao je Goati.
Prema njegovim riječima, to je efekat o kom niko ne razmišlja.
"Jer ako dobijate sve, i za tekući rad i za izbore, od države, šta će vam onda članovi, donator, ljudi koji su čvrsto vezani za vas i pomažu vas? Bojim se da će partije tu donijeti zakon, kao u Srbiji, gdje su uzeli mnogo više nego što bi bilo neophodno", naveo je Goati.
U Srbiji, kako je pojasnio, partijama se godišnje daje oko sedam miliona eura i za izbore oko pet miliona eura.
"I šefovi parlamentarnih stranaka, faraoni, mogu da stave prst u uho i njih prikupljanje novca apsolutno ne mora da interesuje. Time se pojačava apatija članstva i na kraju ćemo imati rukovodstvo bez članstva, bojim se da ćemo ući u tu fazu", kazao je Goati.
On je podsjetio da je zakonom koji je u Srbiji donijet 2011. godine poboljšan postojeći iz 2003. godine, ali je, kako je kazao, ostalo nekoliko rupa i “maglina” kad su u pitanju zajmovi od države, jer nije utvrđeno kad se vraćaju, pod kojim uslovima, kao ni kamate.
Izmjenama Zakona o finansiranju političkih partija predviđeno je da budžetska sredstva za pokriće troškova rada parlamentarnih partija i rad poslaničkih klubova ne mogu biti manja od 0,4 odsto ukupnih budžetskih sredstava za godinu za koju se budžet donosi.
Goati se nada da će se naći neko razumno rješenje.
Bonus video: