Đukanović: Hoće da mi uzmu vlast

On je uvjeren da će Vlada opstati, uprkos nesuglasicama koalicionih partnera te da je rekonstrukcija Vlade uvijek moguća
0 komentar(a)
Ažurirano: 06.08.2013. 06:57h

Izostankom potrebne većine za rebalans budžeta, parlament je poslao poruku da želi da zatvori KAP, kazao je u intervjuu RTCG premijer Milo Đukanović.

Time je, kako je kazao, Skupština otvorila pitanje da li je aktuelna vlada koja je dobila većinu na izborima u oktobru i dalje uživa podršku one koalicione većine koja je formirana u parlamentu.

“Kroz želju da se demonstrira neka nova većina na vladine predloge to se radi i tako što se parlamentu daju određena ovlaštenja koja mu po ustavnoj podjeli vlasti ne pripadaju. Parlament počinje da se bavi pitanjima ne samo paralmentarnih istraga, veoma često te istrage imaju svojstva i tužilačkih istraga. Parlament počinje da se bavi i pitanjima revizije odluka žirija koji je donijeli upravo žiriji na bazi mandata koji im je dao taj isti parlament”, kazao je Đukanović.

Na pitanje novinara zašto je to tako, Đukanović je kazao da se plaši, imajući u vidu prirodu parlamenta, "da postajemo na neki način zarobljenici parlamentarne diktature, ili diktature političkog voluntarizma".

"Ili, ako hoćete još preciznije, diktature nekompetentnosti, jer se tamo pokušava razgovarati i o pitanjima koji ne pripadaju parlamentu kao političkom tijelu. To su pitanja o kojima se na svakom mjestu na planeti razgovara u Vladi”, zamjerio je Đukanović.

Povlačenje predloga rebalansa ne znači pad Vlade

Povlačenje rebalansa budžeta iz supštinske procedure ne znači po automatizmu pad Vlade, smatra Đukanović, dodajući da je to učinjeno na prijedlog ministra finansija Radoja Žugića. Ipak, ne očekuje da će to poljuljati odnose među koalicionim partnerima.

“Preživjeće Vlada, nemojte da sumnjate”, poručio je Đukanović, dodajući da je rekonstrukcija Vlade nešto što je stalno moguće.

“Rekonstrukcija je, što se mene tiče, proces koji je uvijek otvoren", kazao je premijer.

Đukanović je posredno optužio SDP da je naprasno promijenio stav o dugu KAP-a prema EPCG, odnosno, dugu EPCG prema državi na osnovu poreza.

"Dio Vlade sada želi da se distancira od prećutne odluke da KAP ne plaća struju a da EPCG ne plaća poreze. Da li SDP šalje poruku da bi rebalans radije radio sa opozicijom, ne vjerujem, jer su za to već imali priliku. Mogli su da naprave svoj rebalans budžeta, ali bi se KAP za pet dana zaustavio. Oni nijesu to uradili, željeli su samo da blokiraju vladin prijedlog i prebace odgovornost", dodao je Đukanović.

Opozicija napada Vladu, kaže Đukanović, ne mareći za štetu državi koju tom prilikom nanose.

Đukanović (Foto: Savo Prelević)

"Dio te parlamentarne opozicije to radi svjesno, sa namjerom da, praveći štetu državi dovede u pitanje održivost države i da na taj način dokaže ispravnost svog stanovišta na referendumu da ne treba obnavljati državnost. Drugi dio, licemjerniji, ima moto dolaska na vlast po svaku cijenu, čak i po cijenu spržene zemlje", naveo je Đukanović.

SDP je opoziciju pretvorio u većinu

Opoziciju je većinom u parlamentu, kako je kazao, učinila Socijaldemokratska partija.

"SDP koja je veoma često znala da kaže da je opozicija u Vladi, mada nikada nijesam uspio da razumijem tu formulaciju. Ona je posebno teško shvatljiva u ovom kontekstu", rekao je Đukanović.

Na pitanje da li se time desila prekompozicija političke scene, Đukanović je kazao da ova Vlada mora imati podršku postojeće koalicije.

"Na žalost, dobili smo nekoliko poruka i moramo da provjerimo u narednim mjesecima lojalnost svih u Vladi. Ako se potvrdi validnost našeg sporazuma, ne trebaju nam novi izbori", rekao je Đukanović, dodajući da bi se time demonstrirala politička neodgovornost prema građanima.

On je opet optužio SDP da je odgovoran zbog uvođenja stečaja u KAP, a ponovio je i da je manja članica vladajuće koalicije, po njegovoj ocjeni, pogrešno 2007. godine blokirala privatizaciju Termoelektrane Pljevlja.

Đukanović smatra da bi se tom privatizacijom izbjegli problemi zbog kojih je KAP sada u blokadi, odnosno, riješilo bi se ključno pitanje snabdijevanja KAP-a električnom energijom.

Krađa struje je medijsko spinovanje

Na pitanje kako poreskim obveznicima objasniti plaćanje struje za KAP i posebno krađu električne energije iz evropske interkonekcije, Đukanović je kazao da su tu temu spinovali mediji.

Ukradena struja plaćena, i - gotovo: KAP (Foto: Luka Zeković)

"Evropska interkonekcija i služi za to da se na taj način rješavaju problemi u internim sistemima. Crna Gora je posudila struju iz interkonekcije, platila je to pitanje je zatvoreno", rekao je Đukanović.

On je kazao da je zatekao u decembru, kada je stupio na dužnost premijera, dug KAP-a za električnu energiju, time posredno optužujući svog prethodnika i partisjkog kolegu Igora Lukšića u čijem mandatu je i nagomilan dug na više desetina miliona eura.

Đukanović je rekao da je "čista laž" da je neko iz Vlade omogućio ruskim vlasnicima u KAP-u da izvuku novac iz Crne Gore.

Šta je sa 40.000 novih radnih mjesta

Đukanović je, nakon što gaje novinar podsjetio na obećanje otvaranja novih 40.000 radnih mjesta, kazao da je u toku ili pripremi realizacija šest velikih projekata u turizmu i početak gradnje autoputa do kraja godine i postavljanje energetskog kabla ispod mora, koje će povezati Crnu Goru sa Italijom.

On je u tom smisli nabrojao projekte Luštice, Kumbora, Plavih horizonata, završetak projekata na Svetom Stefanu i Porto Montenegru i početak gradnje na Kraljičinoj plaži kod Bara, za šta je izabran investitor iz Abu Dabija.

"To su investicije koje se već realizuju ili počinju do kraja godine i one znače trošenje više milijardi eura u Crnoj Gori. Oni će generisati na hiljade novih radnih mjesta i to ne u dalekoj budućnosti. Pitanje je hoće li Crnogorci prepoznati interes da rade na tim radnim mjestima", dodao je Đukanović.

Ranko je znao da neki iz Fronta hoće da ruše vlast na uliciPremijer je kazao da se ne slaže sa tvrdnjom Ranka Krivokapića da je opozicija demokratski sazrela, navodeći da nije dovoljno proklamovati ideju pomirenja, već strateški put ka pomirenju.

“Ne mislim da ideolozi DF kada su proklamovali dvije zastave i dva jezika nijesu mislili o ideji pomirenja. To je naopaka vrsta pomirenja i to je cementiranje razlika".

"Volio bih da se dogodila evolucija, ali nakon posljednjih parlamentarnih izbora pojedini lideri DF su telefonirali važnim međunarodnim adresama da provjere da li imaju njihovu podršku za ulično rušenje vlasti”, kazao je Đukanović .

Na pitanje da li ima dokaze za te tvrdnje, premijer je kazao: “Naravno. Ona je do mene došla od vrlo relevantnih izvora sa kojima sam razgovarao. Nije to samo meni poznato, već i većini ljudi sa kojima sam razgovarao, uključujući i lidera SDP-a”.

Galerija

Bonus video: