Bivši ministar unutrašnjih poslova Austrije Kaspar Ajmem ocijenio je da je uloga civilnog sektora u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala izuzetno bitna u regionu Zapadnog Balkana kada Evropska Unija, zaokupljena svojim unutrašnjim problemima, manje pažnje može posvetiti pritiskanju zvaničnika u regionu da se odlučnije obračunaju sa organizovanim kriminalnom i korupcijom.
"Organizovanom kriminalu pogoduju loše socio-ekonomske prilike i nedostatak kulture vladavine prava. Stvar je države da riješi nedostatak kapaciteta policije i sudsko-tužilačkih organa da se efikansno obračunavaju sa organizovanim kriminalnom i korupcijom, a jedna od velikih stvari u tome je uloga jakog i osviješćenog civilnog društva", rekao je Ajnem.
Ajnem je podvukao da je organizovani kriminal "vrlo jak faktor u nekim djelovima Zapadnog Balkana ali je pozitivno to što ovdje imamo i snažne djelove civilnog sektora koju guraju svoje Vlade da rade u pozitivnom smjeru"
"Taj takozvani "pritisak sa ulice" i jaki civilni sektor sada su ključni faktor, jer je EU sada u lošoj poziciji i ne može se od nje očekivati da će, posvećena svojim unutrašnjim problemima, ona na tome jako pritiskati ovdašnje zvaničnike“, kazao je Ajmen.
Ajnem je bio jedan od panelista na okruglom stolu o novim bezbjedosnim izazovima na Balkanu, priređenom u sklopu trodnevne međunarodne konferencije u Tivtu, mreže Evropskog foruma Alpbah pod nazivom "Zapadni Balkan 2013-2020: politički, ekonomski i bezbjednosni izazovi".
Ajmen koji je i potpredsjednik “Evropskog foruma Alpbah”, ocijenio je da su "u nekim zemljama regiona vide obećavajuće stvari" kada je uloga civilnog sektora u pitanju, "poput Slovenije gdje je pritisak civilnog društva doveo do pada Vlade".
"To je bio jedan jak pritisak civilnog sektora protiv korupcije. Nadajmo se da će to vidjeti i shvatiti sve veći broj ljudi u ovom regionu", kazao je bivši austrijski ministar unutrašnjih poslova.
On je podvukao da je organizovani kriminal "vrlo jak faktor u nekim djelovima Zapadnog Balkana ali je pozitivno to što ovdje imamo i snažne djelove civilnog sektora koju guraju svoje Vlade da rade u pozitivnom smjeru".
"Samo učlanjivanje u NATO neće riješiti međusobna otvorena pitanja država u regionu i to morate uraditi sami", kazao je Ajnem
"U Crnoj Gori ne postoji visok nivo nacionalizma, nema nerazumijevanja između etničkih grupa, ali je naš glavni problem nedostatak kapaciteta, posebno administrativnih, što moramo unaprediti jer želimo biti član EU i NATO.Biti neutralan je skuplje i samo ulazak u NATO obezbjeđuje mir, suverenitet i teritorijalni integritet države. Na Balkanu je nemoguće biti neutralan", poručio je Tahirović.
On je naglasio da smatra da će sve države u regionu, uključujući i Srbiju koja sada insistira na neutralnosti, "u bližoj budućnosti biti u NATO i EU" i da će to riječiti sve probleme regiona.
"Samo učlanjivanje u NATO neće riješiti međusobna otvorena pitanja država u regionu i to morate uraditi sami. NATO takva pitanja ne riješava. Pogledajte slučaj Turske i Grčke koje su obje u Alijansi, ali i dalje imaju neriješena međusobna pitanja", odgovorio mu je Ajnem.
Bonus video: