Umjesto da povede istragu da li je bilo nezakonitog partijskog zapošljavanja na osnovu onoga što se moglo čuti na snimku sa sjednice Savjeta za sprovođenje izbornog programa DPS-a 30. juna prošle godine, tužilaštvo je samo saslušalo audio zapis i konstatovalo da “nijedan učesnik sjednice svojom izjavom nije ostvario elemente bića nijednog krivičnog djela koje predviđa Krivični zakonik Crne Gore”.
To je saopštila Pozitivna Crne Gora i dio civilnog sektora.
“Nakon izjave državne tužiteljke nameće se pitanje koliko je još dokaza potrebno pribaviti da bi se nadležne institucije odlučile da procesuiraju ove slučajeve. Tačnije, nakon dokaza koje je tužilac imao u vidu, bilo je potrebno da nadležno tužilaštvo pokrene i sprovedu efikasnu i djelotvornu tužilačku istragu koja bi obuhvatila pored funkcionera DPS-a i veći broj lica koja su izvršavala date naloge funkcionera DPS-a, te u skladu sa rezultatima istrage procesuira slučajeve”, saopštila je sinoć potpredsjednica Pozitivne Azra Jasević.
Ona je pozvala sve zaposlene da ne pristaju na ucjene i politički pritisak, navodeći da im plate koje pošteno zarađuju režim “udjeljuje, kao milostinju iz njihovih ličnih džepova”.
U saopštenju koje je juče potpisala vrhovni državni tužilac (VDT) Ranka Čarapić, navodi se da je Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici izvršilo analizu audio snimka petočasovne sjednice DPS-a. Navodi se da su izjave učesnika sjednice cijenjene i u svijetlu kaznenih odredbi Zakona o finansiranju političkih partija, nakon čega je zaključeno da tim izjavama nijedan od učesnika nije ostvario elemente prekršaja koje propisuje taj Zakon.
“Tužilaštvo je spremno da u zakonitom postupku ocijeni svaku potpisanu ili anonimnu krivičnu prijavu zbog sumnji da je neko službeno ili odgovorno lice u državnom organu, organu državne uprave, organu lokalne samouprave, organu lokalne uprave, javnom preduzeću, javnoj ustanovi ili u držanom fondu, prilikom zapošljavanja povrijedilo pravo bilo kog građanina”, navodi se u saopštenju Čarapićeve.
Tužilaštvo je kako se navodi spremno da profesionalnim odnosom prema svojoj funkciji, odbije svaki “nezakoniti uticaj ili zloupotrebu u dnevno političke potrebe te da na relevantnom mjestu da stručne razloge za svoju odluku”.
Maraš: Čarapić da privede ljude
Direktor monitoring programa MANS-a Vuk Maraš kazao je da je neupitno ima li u izjavama funkcionera DPS-a Zorana Jelića i Daliborke Pejović elemenata krivičnog djela, te da bi Čarapić morala da “privede te ljude, otvori istragu i krene u ispitivanje svjedoka, kako bi što bolje potkrijepila optužnicu”.
“A mi sa druge strane imamo partijskog tužioca, koji jednostavno čini sve kako bi im dao alibi da oni ne bi morali da odgovaraju”, rekao je Maraš.
Ovakav stav VDT-a nije iznenadio ni pravnika Stanka Marića. On je kazao da ne vidi da se tužilaštvo slučajevima od značaja za narod i državu bavi na način na koji bi trebalo: “Znamo toliko slučajeva koji su imali u javnosti ozbiljne indicije, da ne kažem osnovane sumnje za razne koruptivne radnje, ali nijesam u saznanju da je tužilaštvo ikad nešto preduzelo, iako je i ranije govorilo da analizira i istražuje”.
Hoće li neko napustiti koaliciju?
Advokat Nikola Bulatović kazao je prekjuče da su radnje koje su počinili članovi DPS-a, koji su i državni funkcioneri, mogu podvesti pod krivično djelo “povreda ravnopravnosti”, “povreda ravnopravnosti u zapošljavanju” i “djelo protvzakonitog uticaja”, za koje su predviđene kazne zatvora od jedne do osam godina.
Na spornoj sjednici savjeta DPS-a poslanik te partije i nekadašnji direktor Zavoda za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) Zoran Jelić rekao je da “pripremajući se za predstojeće izbore” u ZZZCG “pokrenuli smo nekoliko projekata” kroz koje će “zaposliti prije svega članove DPS-a”?
“Mi smo do juče zaposlili već 460 ljudi, a do srijede će početi još 40, tako da će projekat time biti završen... Projekat je izuzetno funkcionalan. Kroz ove projekte zaposlićemo prije svega članove DPS-a. Imamo svakodnevne kontakte sa predsjednicima odbora DPS-a u svim opštinama, jer želimo da prije svega zaposlimo svoje ljude”, kazao je tada Jelić.
Poslanici Liberalne partije, Bošnjačke stranke i SDP-a Andrija Popović, Suljo Mustafić i Borislav Banović, prije nego se oglasilo tužilaštvo, saopštili su da je rano govoriti o raskidanju koalicije sa DPS-om i da će nakon reakcije državnih organa, o tome odlučivati stranački organi.
Upitan da prokomentariše poziv opozicije da se izjasne oko afere, Banović je rekao da organi SDP-a neće po pozivu opozicije zauzimati stavove.
"Ali mogu da pozovem opoziciju da oni pokažu primjerom da se ne zapošljavaju samo partijski kadrovi tamo gdje su oni na vlasti", zaključio je Banović.
Tužilaštvo je, u jučerašnjem saopštenju, posebno apostrofiralo Zakon o finansiranju političkih partija, podsjećajući da su inicirali izmjenu Zakona o finansiranju političkih partija, jer su razmatrajući prijave nakon oktobarskih parlamentarnih izbora, ocijenili da je u znatnoj mjeri čine neprimjenjivim.
Bonus video: