Ažuriranje biračkih spiskova biće jedan od preduslova za učešće SNP-a na parlamentarnim izborima, izjavio je predsjednik podgoričkog odbora SNP-a Velizar Kaluđerović. On je upozorio da postoje velike razlike između broja birača i broja punoljetnih građana Crne Gore, sa popisa stanovništva sprovedenog prošle godine.
Pozivajući se na uporedne podatke i istraživanja te partije, Kaluđerović je “Vijestima” kazao da na biračkim spiskovima ima gotovo 32.000 više birača, nego što je bilo punoljetnih na popisu. On je upozorio da ta razlika u podacima potvrđuje da na biračkim spiskovima ima “fantomskih birača”.
“Po podacima sa posljednjeg popisa broj punoljetnih građana je 474.655, a u istom periodu u biračkom spisku je 506.212. Dakle, razlika je 31.857 građana. A u biračkom spisku može biti samo neko ko je punoljetan, pa uz to državljanin Crne Gore”, rekao je Kaluđerović, ističući da je riječ o zloupotrebi spiskova kako bi se obezbijedila pobjeda vladajuće koalicije.
On je pozvao nadležne da opovrgnu njegove tvrdnje ili da preduzmu hitne mjere da se spiskovi ažuririaju kako bi u njema bila samo punoljetna lica koja imaju biračko pravo, a koja su državljani ili imaju prebivalište u Crnoj Gori najmanje dvije godine.
Promjene po službenoj dužnosti ili na zahtjev
Ipak, u Ministarstvu za informaciono društvo tvrde da statističke podatke iz popisa i podatke iz biračkih spiskova nije moguće upoređivati metodom oduzimanja, jer su različite osnove za obuhvat podataka.
U Ministarstvu za informaciono društvo tvrde da statističke podatke iz popisa i podatke iz biračkih spiskova nije moguće upoređivati metodom oduzimanja
U ministarstvu koje vodi Vujica Lazović navode da su popisom stanovništva obuhvaćena lica sa uobičajenim mjestom boravka u Crnoj Gori, gdje mjesto boravka predstavlja mjesto gdje lice uobičajeno provodi dan, bez obzira na privremenu odsutnost.
“Birački spisak je javna isprava u kojoj se vodi evidencija državljana Crne Gore koji imaju biračko pravo. Promjene u biračkom spisku vrši se po službenoj dužnosti ili na zahtjev birača u nadležnim organima za vođenje biračkih spiskova”, stoji u odgovorima Ministarstva.
Sumnja
Objašnjenje nadležnog ministarstva Kaluđerović je nazvao uopštenom floskulom, iz koje se ne vidi napor da se otkrije razlog velike razlike u podacima sa popisa i biračkog spiska.
“Frapantno je da u odgovoru nema nikakvog nagovještaja razlike i to dodatno budi naše sumnje”, upozorio je on.
Pozivajući se na podatke SNP-a, Kaluđerović je istakao da je najdrastičniji primjer razlike između biračkog spiska i podataka sa popisa opština Rožaje, gdje je po popisu bilo 15.000 punoljetnih građana, dok je upisano 21.000 birača. Razlike su velike i u Bijelom Polju gdje je 34.166 punoljetnih, a 40.212 birača, dok je na spisku u Beranama 3.861 više birača, u Plavu je 3.669 više ljudi na biračkim spiskovima, Ulcinju 3.098, dok je na Cetinju razlika između biračkih spikova i podataka sa popisa 1.170.
Spisak bio uredan samo 2001. godine
Podsjećajući kako je prije tri dana skupština sebi skratila mandat, čime su stvorene šanse za raspisivanje parlamentarnih izbora, Kaluđerović je rekao da je jedna od ključnih pretpostavki da se obezbijede fer uslovi za izlazak na birališta “zakonito urađen birački spisak”.
“I to spisak u koji su upisani samo građani Crne Gore koji mogu da ostvare biračko pravo, što sada nije slučaj”, rekao je Kaluđerović.
On je podsjetio da je jedino spisak iz 2001. godine bio prilično ažuriran, nakon što je 25.000 fantomskih birača uklonjeno sa spiska iz 1997. godine.
“I gle čuda, upavo tada je jedini put u višepartizmu opozicija osvojila parlamentarnu većinu sa LSCG, koja nažalost nije zaživjela”, zaključio je Kaluđerović.
Galerija
Bonus video: