Demokratska partija socijalista je u Andrijevici za nepunu godinu, od kada je preuzela vlast od SNP-a, praktično udvostručila broj zaposlenih u Opštini, opštinskim preduzećima i ustanovama, uprkos deklarativnim najavama Vlade da se broj zaposlenih mora smanjiti radi ušteda.
Prije nego što je DPS, prema presudu Upravnog suda na nelegitiman način, preuzeo vlast od SNP-a, tamošnja lokalna administracija bila je jedina za primjer na sjeveru Crne Gore, bez viška zaposlenih i bez centa kreditnih zaduženja.
Mnogi vjeruju da je upravo zbog takve sutuacije kompletna državna DPS mašinerija vodila žestoku bitku za osvajanje vlasti u toj varošici.
Predsjednik Opštinskog odbora (OO) SNP-a Goran Stojanović potvrdio je “Vijestima” da je „broj zaposlenih skoro udvostručen i da se radi isključivo o partijskom zapošljavanju i pretvaranju Opštine u socijalnu instituciju“.
On je naglasio da opštinska administracija sada broji 42 radnika, što znači da je DPS zaposlio 15 novih radnika, ne računajući javna preduzeća i ustanove.
„Pored toga, oni su uveli i dva nepotrebna volonterska mjesta, potpredsjednika i savjetnika predsjednika Opštine, na kojima se nalaze odbornici Slavko Stijović i Gašo Čukić. Po tom osnovu oni primaju po 400 eura mjesečne nadoknade, i ako imaju redovne plate u katastru gdje su stalno zaposleni, što je apsolutno nelogično“, rekao je Stojanović.
„DPS u Andrijevici se ni po čemu ne razlikuje od njihovih kolega u drugim opštinama. Od nas su preuzeli lokalnu upravu koja je bila jedina bez viška zaposlenih i bez centa kreditnih zaduženja. Čak smo im ostavili na računu oko milion eura.
On je rekao da su četiri nova radnika zaposlena u Komunalnom preduzeću, a osmoro njih u Centru za kulturu, te pet u Službi zaštite.
„DPS u Andrijevici se ni po čemu ne razlikuje od njihovih kolega u drugim opštinama. Od nas su preuzeli lokalnu upravu koja je bila jedina bez viška zaposlenih i bez centa kreditnih zaduženja. Čak smo im ostavili na računu oko milion eura. Oni se, međutim, ne rukovode racionalnim razlozima, već sve što rade govori da se pripremaju za izbore“, kaže Stojanović.
Predsjednik OO DPS-a i predsjednik Opštine Srđan Mašović tvrdi da su nove ljude zaposlili kako bi zaustavili migraciju iz tog grada i smanjili procenat nezaposlenosti.
„U Andrijevici je bila velika nezaposlenost i migracije. Ljudi nemaju gdje da se zaposle. Od turizma i poljoprivrede za sada nema ništa. Izračunao sam da ovaj broj radnika neće opteretiti naš skromni budžet. Zaposlio sam isključivo mlade ljude“, kaže Mašović.
On navodi i da u taj broj, kako u Opštini, tako i u javnim preduzećima i ustanovama, ulaze i pripravnici.
„Pripravnike finansira Zavod za zapošljavanje, i ja vam odgovorno tvrdim da kada im istekne pripravnički staž, nikome neće biti produžen radni odnos”, kazao je Mašović.
"Lokalna vlast u Andrijevici je isključivo u funkciji DPS-a, i oni je tako i shvataju“
Stijović podsjeća da je SNP ukazivao da je politika zapošljavanja kojoj pribjegava DPS “suluda i nezakonita”, on je rekao da su očekivali i reakcije inspekcijskih organa.
„Međutim, državne inspekcije na vrata DPS-a očigledno ne dolaze i ne kucaju. Lokalna vlast u Andrijevici je isključivo u funkciji DPS-a, i oni je tako i shvataju“, rekao je Stojanović.
„Andrijevica je upravo zbog toga bila sladak zalogaj za DPS. Nijesu birali sredstva da bi osvojili vlast, i to su uradili nezakonito. Tako je presudio u Upravni sud, i zato mi ne učestvujemo u radu lokalnog parlamenta. DPS se na to ne obazire i nastavljaju da rade kao da se ništa nije desilo. Nastavljaju da sprovode političko nasilje“, rekao je Stojanović.
MUP da reaguje
Koordinator programa javnih politika Građanske alijanse Esad Koljenović rekao je “Vijestima” da naglo povećanje broja zaposlenih nakon dolaska DPS-a kao nove partije na vlast u Andrijevici “navodi na ozbiljnu sumnju da se ne radi o migracionoj politici, već zapošljavanju na partijskoj osnovi”.
On je pozvao MUP da reaguje zbog takvih slučajeva nepoštovanja sistematizacije rada samouprava: “A od lokalnih donosioca političkih odluka da konačno prestanu sa ovakvom praksom.
Prekomjerno zapošljavanje u lokalnoj samoupravi u vremenu oskudnih budžetskih sredstava ozbiljan je problem pred kojim se ne smiju zatvarati oči.
U tom smislu je zabrinjavajuće ignorisanje dobro poznatih preporuka međunarodnih organizacija da mora doći do smanjenja broja zaposlenih, jer prema njihovim procjenama, čak je oko 30 odsto viška u lokalnim samoupravama”, rekao je Koljenović.
Bonus video: