Uprkos brojnim primjedbama, rebalans budžeta na zasjedanju SO je glatko prošao. Za njega je glasao 21 odbornik, dva su bila protiv, a četiri uzdržana. Rasprava o rebalansu budžeta bila je povod za predizborna obraćanja građanima, saglasni su bili odbornici i vladajuće koalicije i opozicije.
Tako je od planiranih 15.990 miliona eura budžet sveden na 10.746 miliona eura. Kako je obrazložio načelnik za privredu i finansije Steva Cvjetković, rebalans je bio nužan zbog umanjenja prihoda koji su proizvod krize, ali i nerealizovanih prihoda od prodaje imovine i zakupa Luštice i polovičnog ostvarenja prihoda nadoknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta.
Tako je sa 3.270 miliona eura prihod sveden na nešto manje od pola miliona eura. Saopšteno je i da je Opština kreditno zadužena za 6,7 miliona eura.
Da je budžet i ove, kao i prethodnih godina, isplaniran nerealno, utvrdila je većina odbornika opozicije.
“Budžet je bio potrošački i samo spisak želja”, upozorio je Nikola Radman iz DPS i pojasnio “da nijesu iskorišćene sve mogućnosti koje sredina ima”. On je naveo da je prihod od građevinskih dozvola bio znatno manji zbog nepovoljnog ambijenta za gradnju i neadekvatnih urbanističkih planova.
Njegov partijski kolega Dragan Janković tvrdi da se budžet temelji “na nerealnim procjenama”, a njegovi predlagači kao osnovu uzimaju situaciju iz perioda građevinskog buma u Crnoj Gori, pa i opštini Herceg Novi.
“Svi lijepi planovi sa početka godine u decembru padaju u vodu”, ocijenio je Janković.
On je rekao da će “budžet za narednu godinu biti još ambiciozniji, zbog lokalnih izbora”. Janković je ukazao na “nerealno mali kapitalni budžet i na neostvarene, a planirane investicije.
“Nemamo jasnu viziju razvoja grada”, zaključio je Janković.
“Izgleda da se budžet planira tako da bi samo zaposleni u lokalnoj upravi sigurno primali plate”, ustvrdio je Đuro Marić iz DPS.
On je naveo da su smanjeni porezi, prinosi i doprinosi na plate, da je za održavanje lokalnih puteva umjesto 200.000 izdvojeno samo 30.000 eura, da ništa nije izdvojeno za dječja igrališta, ali da su samo neto zarade zaposlenih rasle i to za jedan odsto.
Mladen Rostović iz NS je upozorio na prepreke na koje kod opštinske administracije nailaze potencijalni investitori, zbog čega se ne realizuju projekti od kojih bi Opština imala značajnu korist. On je ukazao i na nesprovođenje kaznene politike, pa se budžetska sredstva troše na saniranje štete, umjesto da se budžet puni i od toga.
Uroš Filipović iz SDP je ocijenio da su velika sredstva utrošena i ranijih godina, a da najavljenih investicija nema. Tačnije, kazao je, one se prebacuju iz godine u godinu.
Iz odborničkog kluba SNP čula se odbrana ovako projektovanog i ostvarenog budžeta. Tako je Vesna Samardžić ukazala kako su “trošena sredstva iz budžeta bila na dobrobit građana”. Savo Palikuća je uvjeren da “budžet nije mogao biti ostvaren zbog izostanka državnih dotacija i loše privatizacije u Opštini”, apostrofirajući na privatizaciju HTP “Boka”.
Odbornici su prihvatili njegov predlog da se privatizacija HTP “Boka” i raskid ugovora sa “Vektra Bokom” nađe na jednom od narednih skupštinskih zasjedanja.
Stevan Katić iz PzP ocijenio je da je novski budžet solidan, “jer se mora posmatrati u sklopu globalne krize, i da je hercegnovska među najmanje zaduženim opštinama u Crnoj Gori”.
Predsjednik Opštine Dejan Mandić je uvjeren da je urađeno mnogo na pripremi kapitalnih projekata čija će realizacija početi sljedeće ili narednih godina i da to sada nije moguće vidjeti u budžetu.
Rasprava o budžetu bila je, između ostalog, i prilika da građani vide kako je do sada upravljano gradom i da na osnovu toga opredijele glas na lokalnim izborima, koji bi trebalo da budu održani do kraja marta naredne godine.
Uostalom i svi odbornici su ukazivali na to.
Bonus video: