Mi ne možemo da zamislimo nijednog novog člana EU, kod kojeg je vladavina prava samo na papiru. Vladavina prava mora u ovoj zemlji postati živa realnost, kazao je ambasador Njemačke u Crnoj Gori Peter Plate.
Uoči završetka mandata u Podgorici, Plate je u intervjuu “Vijestima” rekao da će “stvarni napredak Crne Gore i rezultati reformskog procesa određivati brzinu kojom će se ona približavati EU”.
• U Crnoj Gori ste tri godine i ubrzo će Vam isteći mandat. Što se i koliko promijenilo u Crnoj Gori u tom periodu?
Od Mišljenja EU datog u novembru 2010. promijenilo se mnogo toga, više nego tokom dvije i po godine koje su mu prethodile. Kao što znate, EU Komisija je identifikovala sedam oblasti, tzv. benchmarks, u kojima je neophodan brzi napredak. Ovi pokazatelji za mjerenje učinka se u prvom redu odnose na vladavinu prava, na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, kao i na slobodu medija.
U oktobru, nakon objavljivanja Izvještaja o napredovanju, znaćemo koji je napredak ostvaren i u kojim još oblastima predstoje reforme.
• Kako Njemačka danas gleda na Crnu Goru? Da li mislite da je Crna Gora spremna da počne pregovore sa EU?
Njemačka veoma podržava EU perspektivu Crne Gore. Za svaki pojedinačan korak u pravcu članstva u EU postavljaće se uslovi i kriterijumi koji će morati biti ispunjeni. Primjer Hrvatske jasno pokazuje da se isplate reformski napori i veliki rad. Novu Vladu na čelu sa premijerom Lukšićem mogu samo ohrabriti da se još više zalažu na ispunjavanju ovih uslova. Stvarni napredak Crne Gore i rezultati reformskog procesa će određivati brzinu kojom će se ona približavati EU.
• Kako komentarišete ocjene da je posjeta premijera Lukšića Berlinu signal da je Njemačka spremna da na Crnu Goru gleda sa više blagonaklonosti, ali i da očekuje od nje mnogo više rezultata nego dok je Đukanović bio premijer? Što Njemačka konkretno očekuje?
Njemačka je od samog početka nezavisnosti 2006. pratila Crnu Goru sa veoma dobrim namjerama. Informacije koje je moj prethodnik i koje će moj sljedbenik proslijeđivati o Crnoj Gori su bile i biće iste. Mi ne možemo da zamislimo nijednog novog člana EU, kod kojeg je vladavina prava samo na papiru. Vladavina prava mora u ovoj zemlji postati živa realnost.
• Jedan ste od najvećih kritičara pravosuđa u Crnoj Gori. Međutim, predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica Vam je odgovarala da Vaše kritike nijesu utemeljene. Da li i dalje ostajete pri njima i na čemu ih temeljite? Da li smatrate da su sudstvo i tužilaštvo nezavisni?
Siguran sam da je ministar Duško Marković dobro svjestan zadataka i potrebe reforme, takođe i u pogledu njegovih sadašnjih aktivnosti u pravcu novih predloga zakona ili izmjena Ustava
Siguran sam da je ministar Duško Marković dobro svjestan zadataka i potrebe reforme, takođe i u pogledu njegovih sadašnjih aktivnosti u pravcu novih predloga zakona ili izmjena Ustava.
• Bilo je hapšenja za organizovani kriminal i korupciju. Među uhapšenima su i visoki budvanski funkcioneri i brat potpredsjednika DPS-a Svetozara Marovića. Da li to vidite kao stvaran znak volje za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala ili kao pokušaj da se dobije poen za dobijanje datuma pregovora?
Ne mogu komentarisati konkretne slučajeve. Neophodnost da se suzbiju organizovani kriminal i korupcija je odlučujući momenat na putu Crne Gore u pravcu članstva u EU. To je naglasila EU komisija, a takođe i njemački ministar spoljnih poslova za vrijeme svoje nedavne posjete.
• Da li očekujete da bude uhapšeno više glavnih igrača?
Kao što znate, Evropska komisija je zamolila za „track record“ do 1. septembra.
Kako se budete popravljali, tako će dolaziti i investicije iz Njemačke
• Zašto već dugo nema njemačkih investicija u Crnoj Gori?
Njemačke državne investicije su bile veoma visoke i dostigle su vrijednost od 289 miliona eura. Privatne investicije su ostale niske. Međutim, ja sam siguran da ćemo sa napredovanjem reformskog procesa, a time i jačanjem povjerenja potencijalnih investitora u sigurnost investiranog kapitala, bilježiti njihov rast. Vladavina prava i povjerenje u ovdašnje sudstvo su, kao i u svim društvima, koje prolaze kroz tranziciju, važni faktori za privredno angažovanje i strane investicije.
Bonus video: