Mugošina decenija: Mostovi i neispunjena obećanja

Neki objekti su svečano otvoreni na vrijeme, neki sa znatnim zakašnjenjem, a neki nikada nijesu dočekali presijecanje vrpce
113 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 25.07.2011. 07:57h

Iako se često hvali da je on izgradio Podgoricu u posljednjih deset godina i znatno joj promijenio lik, mnogo je duži spisak neispunjenih obećanja gradonačelnika Miomira Mugoše koja se ponavljaju iz godine u godinu, a naročito uoči izbora.

Nizala su se tako obećanja opet izabranog gradonačelnika od asfaltiranja seoskih puteva do gradnje najluksuznijih građevina, na kojima bi Podgorici pozavidjele i evropske metropole.

Neki objekti su svečano otvoreni na vrijeme, neki sa znatnim zakašnjenjem, a neki nikada nijesu dočekali presijecanje vrpce.

"Za mjesec, najkasnije dva, započećemo izgradnju hotela 'Bolići', iza zgrade RTV Crne Gore"

“Za mjesec, najkasnije dva, započećemo izgradnju hotela 'Bolići', iza zgrade RTV Crne Gore, jer smo konačno dobili dozvolu za tu značajnu investiciju, vrijednu desetine miliona eura”, više puta je ponovljeno obećanje koje je Podgoričanima dao prvi čovjek Podgorice.

Posljednji put to je učinio uoči prošlogodišnjih lokalnih izbora, kada je Mugoša, posebno za tu priliku, u kasnim večernjim satima pozvao novinare da ih obavijesti da će se hotel konačno graditi.

No, radovi ni tada nijesu počeli, iako je početak gradnje luksuznog hotela najavljen još krajem 2005. godine. U međuvremenu se čak ispostavilo da za “Bolići” nije urađena ni projektna dokumentacija, te da je izvođač bio izabran da gradi objekat koji, zapravo, i ne postoji.

“Milenijum centar” samo u sjećanju

Osim hotela, čija konstrukcija nikada nije izbila iz ogromne rupe, gradonačelnik je pompezno najavljivao izgradnju “Milenijum siti centra”, na obali Morače, neposredno uz most “Milenijum”.

Danas se na mjestu planiranog “grada u malom” nalazi veliki i neuređen parking, gdje 40 centi košta svaki započeti sat

Međunarodni tender za gradnju kompleksa, vrijednog oko 250 miliona eura, najavljivanog kao ponos Podgorice i Crne Gore, a koji je prema najavama Mugoše trebalo da bude “grad u malom”, raspisan je krajem 2007. godine.

Ali, propao je i taj posao, pošto je od njega odustala mađarska kompanija “Trigranit” zbog, kako je tada saopšteno, “visoke kupoprodajne cijene zemljišta, od oko 1.000 eura za kvadrat”.

Sada je potpuno neizvjesno hoće li se uopšte i kada krenuti sa realizacijom tog projekta, jer je i sam gradonačelnik najavio da grad, zbog ekonomske krize, “odustaje od nekih projekata”. Danas se, međutim, na mjestu planiranog “grada u malom” nalazi veliki i neuređen parking, gdje 40 centi košta svaki započeti sat, u ambijentu u kakvom ni vozači najboljih džipova nijesu sigurni da će se, prelazeći preko brojnih rupa vratiti na sva četiri točka.

Gradio je mostove

Umjesto da fudbalski hram za Podgoričane, stadion pod Goricom, danas ima i istočnu tribinu, za čiju su izgradnju probijeni svi obećani rokovi, situacija je slična kao sa “Bolićijem”. Rupa, doduše nešto plića, ostala je još jedno neostvareno obećanje dato građanima Podgorice.

Izgrađeni su i parkovi, dječja igrališta, ali i Južni bulevar nakon godina kašnjenja zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa

Ono što krasi glavni grad su mostovi, kojih je, za vrijeme Mugošinog mandata, a od para poreskih obveznika, izgrađeno ili rekonstruisano nekoliko (Milenijum, Union bridž, Blaža Jovanovića, Moskovski, te stari tenkovski koji povezuje Malo brdo i Zagorič).

Kako mu je u opisu posla da uslove života građanima Podgorice učini što boljim, njegov mandat karakteriše i gradnja novih i rekonstrukcija brojnih saobraćajnica, koje su glavnom gradu dale obrise evropske metropole.

Izgrađeni su i parkovi, dječja igrališta, ali i Južni bulevar nakon godina kašnjenja zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa.

I dok je godinama najavljivano otvaranje narodne kuhinje, za potrebe najsiromašnijih građana Podgorice, prvi obroci, slučajno ili ne, podijeljeni su opet neposredno uoči reizbora Mugoše za gradonačelnika.

Opširnije u štampanom izdanju

Galerija

Bonus video: