Rađenović: Sad da se suočimo sa 60 miliona duga

Čestitam mu na hrabrosti da u ovom trenutku preuzme vođenje Budvom. Nažalost, te želje su u nezgodnom trenutku, rekao je Đoriđije Pribilović (NS)
65 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 27.04.2011. 16:06h

Lazar Rađenović, novi gradonačelnik Budve, rekao je u svom ekspozeu da se mora podvući crta i suočiti se sa dugom od 60 miliona eura.

“ Kratkoročni cilj jeste obezbjeđenje likvidnosti lokalnog budžeta kako bi se omogućilo ažurno servisiranje obaveza Opštine, sa prioritetom da se obezbijedi redovnost isplata zarada zaposlenih”, poručio je Rađenović.

Nepopularne mjere

To neće, dodaje, “biti nimalo lako, jer planirane mjere štednje predviđaju niz nepopularnih aktivnosti“.

Sama činjenica da je Rađenović predložen za predsjednika je politički nekorektno. Deset osoba je u aferi Zavala bilo uhapšeno, od kojih se neki još nalaze u pritvoru, a on je upravo bio dio toga tima. Uvođenje prinudne uprave bila bi “klinička smrt” za DPS jer bi na vidjelo izbilo sve što se radilo, kazao je Džaković iz PzP-A

“Smanjenje javne potrošnje u dijelu tekućih rashoda ostvariće se kroz smanjenje broja zaposlenih. Nastojaćemo da ovaj proces kvalitetno sprovedemo obezbjeđenjem adekvatnih otpremnina, kako bi on izazvao što manje posljedica, ali i sa velikom odlučnošću da se izdatak za zarade u apsolutnom iznosu značajno smanji”, kazao je Rađenović uz napomenu da će Opština i dalje finansirati kulturu i sport, te raditi sve da Budva i dalje ostane glavni grad crnogorskog turizma.

Uz napomenu da je sada svima jasno da se iza obnove samostalnosti Crne Gore krije namjera da se što lakše uništi imovina Budve, Božidar Vujičić (SNP) ponovio je da je Vlada morala da raspusti aktuelni saziv Skupštine opštine, “koji je svojim odlukama unazad pet godina za više desetina miliona eura oštetio Opštinu”.

Da mu se ispune želje

U narednom periodu akcenat ćemo staviti na naplatu lokalnih javnih prihoda. Naš cilj je efikasna naplata komunalija i poreza. Završeno je sa praksom da se jedino Opštini može dugovati, rekao je Rađenović

Osvrćući se na izlaganje Rađenovića, Đorđije Pribilović (NS) poželio je novom gradonačelniku da mu se ispune želje.

“Čestitam mu na hrabrosti da u ovom trenutku preuzme vođenje Budvom. Nažalost, te želje su u nezgodnom trenutku. Trebalo je imati talenta, a ne samo namjere, dovesti najbogatiju opštinu u ovakvu situaciju”, kazao je Pribilović navodeći da je u “Budvi ropsto, jer kako bi nazvali sistem u kome morate raditi, a ne primati za to nadoknadu, niti imati prava na štrajk“.

Navodeći da se Opština “izdržava na infuziji” prodajom zemlje, Mihailo Backović (PzP) rekao je da Rađenovića krasi velika hrabrost i vaspitanje, ali, ipak, ne može da vjeruje da Vladu nije zabrinula situacija u Budvi, već zagovara kontinuitet vlasti.

Bio dio tima koji je uhapšen zbog Zavale

Njegov partijski kolega Stevan Džaković naglasio je da je “Rađenović čuvar tajni“.

“Sama činjenica da je Rađenović predložen za predsjednika je politički nekorektno. Deset osoba je u aferi Zavala bilo uhapšeno, od kojih se neki još nalaze u pritvoru, a on je upravo bio dio toga tima. Uvođenje prinudne uprave bila bi “klinička smrt” za DPS jer bi na vidjelo izbilo sve što se radilo”, kazao je Džaković.

Navodeći da Rađenovića poštuje kao čovjeka i da je stručna i prava osoba, koja će Budvu izvesti iz krize, predsjednik SO Krsto Ljubanović rekao je i da će “generacije znati da cijene ono što su za Budvu uradili dosadašnji gradonačelnik Rajko Kuljača, potpredsjednik Dragan Marović i poslanik Đorđije Pinjatić”.

“Istina, bilo je promašenih investicija, ali isto tako urađeno je mnogo toga u gradu, od bulevara, kapele, saobraćajnica, škola... koje ostaju svim građanima”, kazao je Ljubanović.

Lazović: Ne govorimo koliko se duguje Opštini

Lider DPS-a Boro Lazović rekao je da je Kuljača bio hrabar da se sve ovo što je urađeno u Budvi realizuje.

“Danas pričamo samo o dugovima, a ne govorimo koliko se duguje Opštini. Zato i molim Rađenovića da prvo tačno izračuna koliko nam se duguje”, kazao je on.

Srđa Popović (DPS) dodao je da se Opštini duguje najmanje stotinu miliona eura na ime komunalija.

Dosta je bilo dužnika

Novi gradonačelnik izlazak iz finansijske krize vidi u aktivnoj naplati komunalija, te ostalih javnih prihoda.

“Kratkoročne potencijale vidim u nenaplaćenom porezu na imovinu, otpočinjanju postupka valorizacije elektroenergetske mreže sa operaterom, a tu su i veliki investicioni partneri, kao i stare komunalije. U narednom periodu akcenat ćemo staviti na naplatu lokalnih javnih prihoda. Naš cilj je efikasna naplata komunalija i poreza. Završeno je sa praksom da se jedino Opštini može dugovati”, rekao je Rađenović.

Neće raspravu o Svetom Stefanu

Iako je sedam odbornika SNP-a, NS, Nove, PzP-a i DPS-a, predalo zahtjev da se u dnevni red uvrsti i razmatranje aktuelne situacije na Svetom Stefanu, koja je kulminirala proteklih dana, ta tačka, većinom glasova, nije uvrštena. Ipak, i pored toga što to nije bilo na dnevnom redu, odbornici su u nekoliko navrata oštro kritikovali Skupštinu opštine što nije odregovala.

“Sveti Stefan je bio okupiran, bilo je 350 specijalaca, mještani su bijeni, a mi ćutimo”, kazao je Krsto Rađenović iz SNP-a. I lider SNP-a Veselin Marković rekao je da je minulog četvrtka policija na Svetom Stefanu okupirala cijelo mjesto, te zapitao zbog čega Opština ne uskrati dozvolu koju je izdala za dvije nelegalne zgrade koju je zakupac grad hotela izgradio u maslinjaku.

Galerija

Bonus video: