Američka vlada poziva sve strane u Crnoj Gori da vode konstruktivan dijalog, da pokažu uzdržanost i izbjegnu bilo kakve akcije koje dovode do jačanja napetosti ili su nasilne, saopšteno je iz Stejt departmenta u odgovoru na pitanje Glasa Amerike da prokomentariše prošlonedeljne proteste u Crnoj Gori poslije hapšenja sveštenika Srpske pravoslavne crkve zbog kršenja zabrane okupljanja, uvedene da bi se spriječilo širenje koronavirusa.
U pisanom odgovoru portparola Stejt Departmenta, navodi se da Sjedinjene Države snažno podržavaju osnovne slobode, kao što su sloboda govora, udruživanja i okupljanja i prava pojedinaca da mirnim putem izražavaju slobodu vjere ili ubjeđenja.
"Istovremeno, poštujemo pravo svih suverenih država da održavaju javni red i štite zdravlje svojih državljana, na način koji je usklađen sa demokratskim standardima i praksom", navodi se u odgovoru Stejt departmenta.
Osnovno državno tužilaštvo (ODT) u Nikšiću predalo je Osnovnom sudu optužni predlog protiv devet sveštenika budimljansko-nikšićke eparhije zato što su 12. maja u tom gradu postupali suprotno naredbama Ministarstva zdravlja tako što su se okupili na Trgu Šaka Petrovića i učestvovali u litiji zajedno sa građanima, saopštili su tužioci u subotu.
Zbog hapšenja sveštenika, koji su pušteni iz pritvora poslije zadržavanja od 72 sata, prošle nedjelje su organizovani protesti širom Crne Gore.
Stejt department je, piše Glas Amerike, slično reagovao i na proteste i tenzije u Crnoj Gori poslije usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti početkom godine.
Bonus video: