CDT apeluje na DIK i ASK: Povećajte transparentnost izbornog procesa

"Transparentnost nije obezbjeđena sve dok se potrebni dokumenti ne objavljuju u zakonskom roku, dok obveznici ne objavljuju potrebne dokumente na svojim sajtovima, iako ih dostavljaju ASK ili dok se podaci objavljuju neorganizovano, na zabačenim mjestima na sajtu, bez ikakvog reda"
0 komentar(a)
CDT, Centar za demorkatsku tranziciju, Foto: Cdtmn.org
CDT, Centar za demorkatsku tranziciju, Foto: Cdtmn.org
Ažurirano: 13.02.2018. 18:25h

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) pozvao je Državnu izbornu komisiju (DIK-a) i Agenciju za sprječavanje korupcije (ASK) da povećaju transparentnost izbornog procesa i odgovorno pristupe obavljanju svih važnih aktivnosti koje se tiču predsjedničkih izbora.

Zamjenica direktora CDT-a, Biljana Papović, rekla je da DIK i u ovom izbornom procesu, nastavlja staru praksu neobjavljivanja svih važnih dokumenata.

"Ovim načinom rada, DIK ne doprinosi ispunjavanju preporuka koje je OEBS/ODIHR dao nakon parlamentarnih izbora 2016. godine", smatra Papović.

Kako je podsjetila, OEBS/ODIHR je preporučio da se na sajtu DIK-a, u cilju unaprijeđenja transparentnosti i odgovornosti, sticanja povjerenja učesnika izbornog procesa, blagovremeno objave sva relevantna dokumenta i odluke.

Papović je navela da je važna preporuka iz 2016. godine bila i da se sjednice DIK-a otvore za prisustvo medija.

"Iz komunikacije sa više medijskih kuća, CDT je dobio informaciju da ovakav poziv do sada nijesu dobii", rekla je Papović.

Prema njenim riječima, bitan preduslov transparentnosti, odgovornosti i kontrole izbornog procesa se odnosi na preporuku OEBS/ODIHR za uvođenje javnog objavljivanja rezultata.

Papović je pozvala DIK da na vrijeme pristupi pripremi ovih aktivnosti i time omogući da se u noći izbora objavljuju i zvanični rezultati.

Ona je ukazala da ASK nije ispunila važnu obavezu objavljivanja Plana nadzora i kontrole koji su trebali da usvoje do 29. januara.

Na sajtu ASK-a, kako je dodala, objavljeno je da je Savjet odlučio da odloži raspravu o ovom dokumentu za 19. februar.

"Tako mjesec dana nakon raspisivanja izbora javnost nije upoznata sa tim kakvu kontrolu će ASK sprovoditi u kampanji niti kakav izvještaj se može očekivati", rekla je Papović navodeći da tim ozbiljno dovodi u pitanje način i kvalitet kontrole, ali i transparentnost kontrolisanja političkih subjekata u izbornoj kampanji.

Ona je istakla da tvrdnje ASK-a da "svi poštuju zakon i da svi organi sve objavljuju", nijesu u skladu sa dosadašnjim monitoringom CDT-a koji su radili prethodne tri sedmice.

Papović je rekla da postoji značajan broj organa, preduzeća i institucija koje upošte ne poštuju svoje obaveze.

Kako je dodala, veliki je broj i onih koje te obaveze ispunjavaju na način da jednostavnim pregledom sajtova nije moguće steći uvid u njihova trošenja ili putovanja.

"Transparentnost nije obezbjeđena sve dok se potrebni dokumenti ne objavljuju u zakonskom roku, dok obveznici ne objavljuju potrebne dokumente na svojim sajtovima, iako ih dostavljaju ASK ili dok se podaci objavljuju neorganizovano, na zabačenim mjestima na sajtu, bez ikakvog reda", poručila je Papović.

Ona je rekla da svi organi/preduzeća koja nemaju službena vozila ili nijesu izdavali putne naloge za tu sedmicu moraju to naglasiti na svojim veb /web/ sajtovima.

"Transparentnost će biti obezbijeđena tek kada svi budu objavljivali potpune informacije, pravovremeno, i na način koji podrazumijeva jednostavno pronalaženje i čitanje, ali i kad javno budu dostupna imena institucija i odgovornih lica koji krše zakon", poručila je Papović.

Ona je kazala da CDT posjeduje snimke sajtova institucija na kojima se jasno vidi neispunjavanje zakonski obaveza i da su voljni da te snimke podijele sa ASK-om i cjelokupnom javnošću.

CDT je ove sedmice provjeravao da li su obveznici Zakona o finansiranju pollitičkih subjekata i izbornih kampanja ispunili svoje zakonske obaveze.

Papović je saopštila da u odnosu na prvu sedmicu kada je samo 49 odsto obveznika objavljivalo informacije, sada Zakon poštuje 75 odsto njih.

"Iako je primjetno veće poštovanje Zakona, ipak procenat od 25 odsto obveznika koji krše Zakon veoma zabrinjava", zaključila je Papović.

Bonus video: