Zakonsku obavezu objavljivanja podataka o raspodjeli socijalne pomoći u toku izborne kampanje nije ispunilo 20 odsto institucija, saopštili su Centra za demokratsku tranziciju (CDT) i pozvali Agenciju za sprječavanje korupcije (ASK) da hitno raaguje.
Monitoring CDT-a je pokazao da ovu obavezu nije ispunili Gusinje, Rožaje, Plav, Mojkovac, Kolašin i Cetinje.
Na sajtu opštine Rožaje je obavještenje da opština nije u mogućnosti da objavljuje izvještaje, zbog tehničkih problema sa trezorom.
"Ova opština je i u toku parlamentarnih izbora 2016. godine navodila isti razlog za neobjavljivanje podataka", kazala je direktorica CDT-a Milica Kovačević.
Ističe se da probleme tehničke prirode ima i opština Plav. Oni navode da zbog oštećenja u IT i računovodstvenom sektoru izazvanih zemljotresom, nijesu u mogućnosti da ispunjavaju svoje zakonske obaveze.
"CDT poziva ove dvije opštine da u najkraćem roku riješe tehničke probleme, kako bi ispunjavali obaveze i garantovali da budžetska sredstva u izbornoj kampanji troše transparentno i zakonito", kazala je Kovačević.
Prema njenim riječima, opština Kolašin nije objavila posebno podatke o socijalnim davanjima, ali jeste izvod iz trezora.
CDT je pozvao opštine da, ako u izvještajnom periodu nije bilo socijalnih davanja to posebno naglase, kako se ne bi stvarale nedoumice.
Kovačević je kazala da se nastavlja neodgovorno ponašanje obveznika zakona prema objavljivanju na koji način troše novac i koriste službena vozila.
"Naši podaci pokazuju da ove obaveze, od preko 400 obveznika, nije ispunilo 45 odsto. Ipak, bilježimo blagi napredak od prethodne sedmice, kada je obavezu ispunilo samo 49 odsto obveznika u odnosu na 55 odsto ove sedmice", kazala je Kovačević.
Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih izbornih kampanja predviđa obavezu petnaestodnevnog objavljivanja podataka o raspodjeli svih oblika socijalne pomoći u toku izborne kampanje, uključujući i one o vrstama, iznosima i primaocima socijalne pomoći.
Za odgovorno lice je zaprijećena prekršajna kazna od 200 do dvije hiljade EUR ukoliko podatke o socijalnoj pomoći ne objavi petnaestodnevno na svojoj internet stranici.
Zakon obavezuje sve budžetske potrošačke jedinice da od dana raspisivanja do održavanja izbora jednom sedmično objavljuju analitičke kartice na veb stranicama.
Svi organi na državnom i lokalnom nivou, javna preduzeća i ustanove, privredna društva čiji je osnivač, većinski ili djelimični vlasnik država, dužni su da na svojim internet stranicama objave sve izdate putne naloge za korišćenje službenih vozila.
Zakonom je predviđena novčana kazna od 200 do dvije hiljade EUR za odgovorno lice insistucije koja ne objavljuje analitičke kartice i putne naloge na sedmičnom nivou.
Pravnom licu koje sedmično ne objavljuje putne naloge na svojoj internet stranici prijeti kazna od pet do 20 hiljada EUR.
"Način na koji institucije poštuju zakonske obaveze u prve dvije sedmice veoma je zabrinjajući. Ovim se u ozbiljnoj mjeri ugrožava transparetnost tek započetog izbornog procesa", uzorila je Kovačević.
Ona je ocijenila da zabrinjava i kašnjenje ASK, koja još nije objavila Plan kontrole i nadzora, koji je, u skladu sa podzakonskim aktom, trebalo da usvoji do 29. januara.
CDT je pozvao ASK da hitno izvrši ovu obavezu jer bez plana nema kvalitetne kontrole finansiranja predsjedničkih kandidata.
"ASK nije usvojla našu preporuku i nije objavila spisak instutucija koje ne poštuju zakon, ali ni imena i prezimena odgovornih lica zakonskih obveznika prekršilaca zakona. Na ovaj način javnost je ostala uskraćena za važne informacije o prekršiocima zakona pa je izostao i pritisak te iste javnosti na aktere koji ne poštuju zakon", rekla je Kovačević.
Ona je pozvala ASK na energičnu reakciju i na pokretanje prekršajnih postupaka prema prekršiocima.
Bonus video: