Centar za građansko obrazovanje (CGO) ukazao je da „naglašeno netransparentan rad Državne izborne komisije (DIK)“ počinje da se pozicionira kao negativan faktor u ocjeni ukupnog izbornog procesa.
„DIK je uspio da u prethodnih nekoliko mjeseci donese više kontroverznih odluka, na koje je CGO uredno opominjao, ali i čiji je dio procesuirao nadležnim organima, kako bi zajedničkim naporima rad DIK-a doveli u okvire zakonitosti i najbolijh praksi“, kazao je saradnik na programima u toj NVO, Damir Suljević.
On je ocijenio da centralni rad DIK-a ostaje obavijen velom tajnosti, navodeći da su saopštenja sa sjednica rijetka i štura, kao i sami zapisnici.
Suljević je istakao da su notirali uspostavljenu praksu kršenja Zakona o slobodnom pristupu informacijama, zbog čega su do sada podnijeli više žalbi Agenciji za slobodan pristup informacijama.
„CGO nije dobio od DIK-a pristup informacijama koje se odnose na proceduru i uslove zakupa prostora za rad u hotelu „Hilton“, kao ni to da li je DIK pokušao prije zakupa skupe sale u ovom hotelu da nađe rješenje kroz korišćenje nekog prostora u državnom vlasništvu. Javnosti je poznato da je Vlada za ove svrhe iz tekućih budžetskih rezervi, na zahtjev DIK-a, izdvojila više desetina hiljada eura. Javnost bi morala čuti od DIK-a što ih je opredijelilo za ovo nedomaćinsko, a sumnjamo i nezakonito, rješenje...“
Podsjetio je da DIK nije dostavio CGO-u ni dokumentaciju koja se odnosi na informacije o korišćenju softvera Vuka Perišića, nekadašenjeg odbornika DPS-a i službenika u Skupštini Crne Gore.
Poznato je da je Misija OEBS-a prošle godine donirala softver za istu namjenu DIK-u i neuvjerljivo zvuče obrazloženja da je „softver Vuka Perišića brži od onog što je donirao OEBS“, kao i da zahtijeva unos manjeg obima ličnih podataka, odnosno samo JMBG, a imajući u vidu da se svakom građaninu, nakon unosa JMBG, pojavi i ime a što upućuje na neovlašćeno generisanje ličnih podataka u softveru Vuka Perišića uz punu svijest o tome u DIK-u”. CGO je, navodi, podnio dvije krivične prijave Vrhovnom državnom tužilaštvu zbog sumnje u zloupotrebu službenog položaja u ova dva slučaja. U slučaju softvera uputili su Inicijativu AZLP-u za pokretanje postupka nadzora.
Bonus video: