Metode zastrašivanja se ne mijenjaju

Čogurić tvrdi da u tajnim službama postoje i štabovi za destabilizaciju

43102 pregleda 167 reakcija 33 komentar(a)
Nacionalistički grafiti u Pljevljima, Foto: Mir Je Naša Nacija
Nacionalistički grafiti u Pljevljima, Foto: Mir Je Naša Nacija

Postupci i metode zastrašivanja vlasti u Crnoj Gori ne mijenjaju se od 90-ih godina i danas se radi po oprobanom receptu.

To je za “Vijesti” rekao nekadašnji načelnik pljevaljske policije Milovan Mišo Čogurić, komentarišući incidente u toj opštini i zastrašivanja tamošnjih pripadnika islamske vjeroispovijesti.

Praveći paralelu s današnjim događajima u najsjevernijoj opštini Crne Gore, ispričao je da su 1996. godine - u Centar bezbjednosti Pljevlja “došli neki ljudi” iz Podgorice i na proširenom policijskom kolegijumu saopštili da treba da se inscenira sukob na predizbornom skupu Narodne stranke i isprebija Novak Kilibarda.

“Ja sam im tada rekao da niko iz političkih razloga neće dobiti batine, dok sam ja načelnik. Kilibarda je dočekan, malo je zamjerio što smo ga zaustavljali i pretresali vozila. U to vrijeme pripadnike muslimanske nacionalsnosti prepadali su Kilibardom koji je važio za srpskog nacionalistu. Danas vidimo da isto to rade, ali s drugim ljudima”, rekao je Čogurić.

Iz vrha Uprave policije “Vijestima” je rečeno da to nije tačno i da su u pitanju gluposti.

Šef pljevaljske policije u periodu od 1995. do 1998. godine, tvrdi da govori provjerene informacije - na osnovu iskustva i informacija kojima je raspolagao dok je bio na čelu tog centra bezbjednosti.

“Dok sam bio načelnik, znao sam sve šta se radi u gradu. To mora znati i sadašnji načelnik Centra bezbjednosti Pljevlja, osnovni tužilac i predsjednik Opštine. Ne mogu, makar meni, objasniti da ne znaju ko pravi izgrede po Pljevljima. U svakoj nestabilnoj situaciji ima profitera”, kazao je Čogurić, koji penzionerske dane provodi u Beogradu.

Tvrdi da u tajnim službama postoje i štabovi za destabilizaciju, a da se za obavljanje nečasnih radnji angažuju pojedinci: “Koji nešto duguju policiji ili im se plati za to.”

“Zato mi je žao što neko pokušava da destabilizuje Pljevlja, u kojima sam radio kao profesor i bio na čelu policije. Pljevljaci su poznati kao srdačni prema svima koji dolaze sa strane... Ja sam iz Bijelog Polja došao u Pljevlja i bio srdačno prihvaćen.”

INCIDENTI

Nakon parlamentarnih izbora 30. avgusta i preliminarnih rezultata na osnovu kojih trodecenijski vladalac DPS neće moći da formira Vladu, u Pljevljima se dogodilo nekoliko incidenata kojima se pokušava narušiti multietnički sklad. Iako događaji podsjećaju na dešavanja u Pljevljima s početka devedesetih, građani i poglavari vjerskih zajednica tvrde da je situacija u toj opštini daleko od one koju pokušava da javnosti predstavi aktuelna vlast i političke partije tog korpusa.

Nekoliko sagovornika “Vijesti” ranije je poručilo da jedva čekaju da policija “konačno počne da radi svoj posao”, saopšti imena vandala i adekvatno kazni one što su polomili staklo na ulazu u prostorije Odbora Islamske zajednice u Pljevljima, pisali nacionalističke grafite...

Iz policije su zvanično saopštili da rade na tim slučajevima i odbacili “podmetanja o odgovornosti za takva nedjela koja se pokušavaju pripisati rukovodnom sastavu, ali i službenicima Uprave policije”...

“Dok sam bio načelnik, znao sam sve šta se radi u gradu. To mora znati i sadašnji načelnik Centra bezbjednosti Pljevlja, osnovni tužilac i predsjednik Opštine. Ne mogu, makar meni, objasniti da ne znaju ko pravi izgrede po Pljevljima. U svakoj nestabilnoj situaciji ima profitera”, kazao je Čogurić, koji penzionerske dane provodi u Beogradu

Tužilaštvo u Pljevljima radi na otkrivanju počinilaca koji su prethodnih dana izazivali nerede u Pljevljima, saopštila je prije tri dana “Vijestima” portparolka Osnovnog tužilaštva i tužiteljka Nataša Bajčeta.

Predstavnici tri koalicije okupljene oko DF-a, Demokrata i GP URA, saopštili su da ta dešavanja nisu slučajna, da nikome od njih ne odgovara izazivanje incidenata, ali da se zna i kome to treba - partiji Mila Đukanovića...

Iz DPS-a odbacili su optužbe da stoje iza incidenata i konstatovali da je “sramno prebacivanje odgovornosti za konstantno potpirivanje međunacionalnih i međuvjerskih sukoba, koje upravo dolazi s adrese političkog bloka na čijem je čelu Krivokapić i ideologije velikosrpskog nacionalizma čiji je duhovnik Mitropolit”.

Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije ocijenio je da je napad na islamsku zajednicu u Pljevljima - napad na svakog pljevaljskog hrišćanina i na svakog građanina Crne Gore...

Bonus video: