Država Crna Gora mora stati u zaštitu radnika barskog hotela “Sidro”, jer će i oni ostati na ulici, kao i radnici mnogih drugih firmi, koje su neuspješno privatizovane, a životi radnika ugroženi do krajnje mjere, poručila je potpredsjednice Demokratske narodne partije (DNP), i poslanica u Skupštini Crne Gore Maja Vukićević.
Ona je kazala da je Luka Bar u novembru 2019. godine prodala hotel “Sidro”, navodno, zbog negativnog poslovanja, ali da je, kako je navela, takvom poslovanju doprinio upravo visoki kadar Luke Bar, koji se godinama smjenjivao na rukovodećim pozicijama u hotelu.
"Investitor je po obavezama iz kolektivnog ugovora bio dužan da zadrži trideset jednog radnika u stalnom radnom odnosu, kao i četiri radnika u radnom odnosu na određeno vrijeme u periodu od najmanje pet godina. Umjesto toga, investitor im je prvo smanjio plate na 70 odsto, a zatim im ponudio otpremnine u visini od 15 neto primanja, bez obzira na radni staž. Ponudu im je dostavio u usmenoj formi, uz naglašavanje da od februara više neće moći da izmiruje obaveze prema njima", kazala je Vukićević.
Vukićević je navela da su radnici u međuvremenu imali sastanak sa izvršnim direktorom Luke Bar, koji im je saopštio da je on u obavezi da prebaci pet radnika iz hotela u Luku Bar, i to rukovodioce, među kojima, kako je kazala, i bivšu direktoricu i dvije radnice računovodstva, a da obični radnici ostaju bez ikakve zaštite, prepušteni samima sebi.
"Hotel 'Sidro' predstavlja još jedan flagrantan primjer neuspješne privatizacije, u kojoj najdeblji kraj opet izvlače radnici. Ali još uvijek nije kasno da se preispita privatizacija, i da se investitor obaveže da poštuje ugovorne obaveze, jer, u suprotnom, ugovor ne važi. Ne smije se dozvoliti ponavljanje scenarija, kakvih smo se nagledali u Crnoj Gori, gdje su u sumnjivim privatizacijama radnici prepuštani samima sebi, a porodice ostajale bez egzistencije, sve po matrici sad već bivšeg režima", zaključila je Vukićević.
Bonus video: