Neefikasnost crnogorskog pravosuđa, posebno u posljednje četiri godine, glavni je razlog stagniranja Crne Gore na putu ka EU, ali se promjene u toj oblasti moraju sprovoditi na sistemski način poštovanjem Ustavnih procedura i stavova Evropske i Venecijanske komisije, poručio je šef Socijaldemokratske partije Raško Konjević.
On je na sastanku sa njemačkim ambasadorom Robertom Veberom kazao da je Crnoj Gori potrebna prijateljska i partnerska pomoć Njemačke kako bi se "Crna Gora zadržala na evropskom putu i osujetila moguća kršenja evropskih i demokratskih pravila koja se najavljuju u svijetlu izmjena zakona vezano za pravosuđe od strane parlamentarne većine”.
SDP u saopštenju navodi da je Konjević Veberu prenio zabrinutost SDP da unilateralna zakonska rješenja koja nijesu proizvod unutrašnjeg političkog dijaloga, "a posebno dijaloga sa našim evropskim partnerima", mogu da imaju teške konsekvence po naš evropski put.
“Svaki drugi pristup koji najavljuje parlamentarna većina može imati ogromne posljedice i zaustaviti Crnu Goru na evropskom putu, što je moguće i cilj dijela vlasti koji ima neke potpuno druge prioritete protivne interesima države Crne Gore”, naveo je Konjević.
Saopšteno je i da je Konjević Vebera upoznao sa tim da je SDP pozvao novu vlast da u što kraćem roku organizuje politički dijalog na temu imenovanja na funkcije u pravosudnom sistemu za koje je potrebna kvalifikovana većina, "budući da je to jedini demokratski put da se na ustavan način dođe do trajnih rješenja i prekine vd stanje u sistemu pravosuđa."
“Crnoj Gori je potreban dijalog vlasti i opozicije oko stanja u pravosuđu jer bez dijaloga nema održivog rješenja. Upravo na to treba da se usredsrede svi politički subjetki, a ne da se ulazi u opasne eksperimente koji će nas ne samo udaljiti od EU, već će i dodatno polarizovati ionako užarenu političku scenu što u konačnom ne može biti u interesu daljeg demokratskog razvoja crnogorskog društva”, rekao je Konjević.
Na kraju saopštenja se navodi da je SDP spreman da sa novom vlašću saradjuje i bude partner u rješavanju svih izazova koji se tiču vladavine prava, "dijeleći uvjerenje da su promjene u pravosuđu neminovne, ali na način koji podrazumijeva dijalog, demokratski pristup, poštovanje Ustava i naših evropskih obaveza."
Bonus video: