Izvjestilac Evropskog parlamenta za Crnu Goru Tonino Picula ocijenio je da je ustoličenje mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija prevazišlo vjerski karakter i dodao da ne isključuje ulogu Srbije u događajima na Cetinju.
On je kazao da godinu dana nakon parlamentarnih izbora ne mogu biti zadovoljni jer Crna Gora pokazuje elemente duboko podijeljenog društva.
Crkveni obred ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve (SPC) Joanikija održan je 5. septembra u Cetinjskom manastiru, uz brojne incidente, desetine povrijeđenih i angažovanje jakih policijskih snaga.
Picula je za televiziju Nova M rekao da su sve strane ambasade i međunarodne organizacije u Podgorici na vrijeme upozoravale šta se može dogoditi kada je riječ o ustoličenju mitropolita Joanikija, jer je to "događaj koji je prevazišao vjerske okvire".
Kako je dodao, Srbija u događajima na Cetinju ne može biti amnestirana.
"Pratimo jednu vrstu pritiska na Crnu Goru koja je, naravno, režirana od strane Beograda i ja bih rekao da je jedan dobar dio odgovornosti za stanje u kome se danas nalazi Crna Gora mora biti pripisan Beogradu, pogotovo onom dijelu crnogorske političke scene koji je pod očiglednim uticajem Beograda i generalno rečeno, politizovana crkva i klerikalizovana politika ne mogu biti promotori ideja koje formalno zagovaraju" , kazao je on.
Picula je naglasio da su sve strane ambasade i međunarodne organizacije u Podgorici upozoravale šta se može dogoditi, ali je ipak izostao dogovor unutar kuće.
"Nije na međunarodnoj zajednici da vodi politiku u Crnoj Gori, to moraju voditi oni koji su izabrani od naroda, koji imaju odgovornost za sprovode određenu politiku, mislim, naravno, ne samo na vlast, već i opoziciju. Prema tome, mogućnost intervencije sa strane EU je izuzetno ograničena", smatra Picula.
Bonus video: