,,Stvorićemo preduslove za privlačenja digitalnih nomada i time Cetinje učiniti vrhunskom destinacijom za njihov boravak", istakla je potpredsjednica cetinjske URE i kandidatkinja za odbornicu Vladana Lompar.
Lompar navodi da će URA iskoristiti šansu da Prijestonica, sa ogromnim turističkim potencijalom, bude izbor ovih putujućih radnika iz svijeta, kojima je poteban prijatan prostor za život i logistička podrška, a za koju nijesu neophodna naročita posebna ulaganja.
,,Da bi došli u Crnu Goru, stvorićemo formalno-pravne pretpostavke po uzoru na rješenja iz razvijenih zemalja Evrope i svijeta. Digitalnim nomadima regulisaćemo status i obezbijediti boravak u Crnoj Gori na duži vremenski period", naglašava Lompar.
Lompar konstatuje da ovakvim pristupom stvaramo komparativnu prednost u odnosu na druge digitalne destinacije i da zato URA u potpunosti podržava inicijativu privlačenja digitalnih nomada u Crnu Goru, a u tom smislu ćemo što prije predložiti i izmjene i dopune Zakona o strancima.
,,Time bi otvorili velike mogućnosti da ostvarimo benefite boravka digitalnih nomada čija primanja i mogućnosti potrošnje daleko prevazilaze crnogorske prilike. Njihovo stacioniranje na Cetinju pozitivno bi uticati na ekonomsku aktivnost, posebno na lokalnom nivou, ali će se odraziti i na turističku promociju Crne Gore na globalnom nivou. Na Cetinju ćemo unaprijediti postojeće kapacitete za hub i co-working prostor za digitalne nomade i time obogatiti logističku podršku njihovom radu", naglašava.
Digitalni nomadi, prema njenim riječima, predstavljaju rastući fenomen u poslednjoj deceniji, koji pomjera granice tradicionalnog pristupa radu i životu, putovanjima, usavršavanju, povezivanju, kulturnoj razmjeni i ono što je za pokret URA posebno važno - očuvanju životne sredine. ,,Sigurni smo da će se na Cetinju za par godina tražiti stan više. Zato može Cetinje, može Crna Gora", zaključuje Lompar.
Bonus video: