Demokratski front (DF) i Demokrate usaglasili su da Front odustane od zahtjeva da se advokat Nikola Bulatović izabere u Tužilački savjet (TS), a da se umjesto njega za člana tog tijela predloži drugi kandidat - saznaju “Vijesti”.
Prema nezvaničnim informacijama lista, tim povodom kontaktiran je advokat Borivoje Đukanović, koji je jedan od 13 kandidata prijavljenih na konkurs za četiri mjesta iz reda uglednih pravnika u TS-u.
Za trojicu - advokate Sinišu Gazivodu, Miloša Vuksanovića i Filipa Jovovića - postoji saglasnost vladajućih partija o izboru, dok je četvrti, advokat Bulatović, bio sporan Demokratama jer je u slučaju “Državni udar” bio branilac jednog od lidera DF-a, Andrije Mandića.
Prema informacijama “Vijesti”, predstavnici vlasti već pregovaraju i o kandidatu za vršioca dužnosti (v.d.) vrhovnog državnog tužioca (VDT), jer će, u slučaju kompletiranja TS-a, to tijelo na konstitutivnoj sjednici morati da konstatuje prestanak dužnosti aktuelnom v.d. VDT-a Draženu Buriću i da izabere novog.
Deblokiranjem TS-a mogli bi da se imenuju tužioci na nižim nivoima, a plan nove vlasti je da novi Tužilački savjet pošalje u penziju glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića koga sumnjiče za “šurovanje” s bivšim režimom.
Izmjenama Zakona o državnom tužilaštvu, predviđeno je da TS ima 11 članova - pet iz reda tužilaca, četiri ugledna pravnika, jednog pravnika iz NVO i jednog predstavnika Ministarstva pravde.
Članove TS-a biraju poslanici prostom većinom, a TS proglašava predsjednik parlamenta.
Poslanik Demokrata i predsjednik Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu, Momo Koprivica, najavio je prekjuče da će se na aktuelnoj sjednici Skupštine kompletirati sastav TS-a.
”Sazrelo je vrijeme da se posvetimo onome što je očekivanje javnosti od nas, a to je izbor nezavisnog i efikasnog TS-a. Otkucalo je ‘Pandora papirima’, of-šor destinacijama, ‘Limenki’, Prvoj banci i svemu onome što će doći pred tužilaštvo, a što će ono iznijeti pred nezavisne sudove”, rekao je on.
Međutim, Koprivica juče nije želio da odgovori na pitanja “Vijesti” da li je parlamentarna većina postigla dogovor o kandidatima za TS i kad će biti zakazana sjednica Odbora na kojoj će biti utvrđena lista s imenima.
Njegov partijski šef i predsjednik Skupštine, Aleksa Bečić, saopštio je juče da je uvjeren da će država do kraja decembra dobiti nezavisan i profesionalan TS.
Iz Građanskog pokreta URA - koji se u sporu DF-a i Demokrata o TS-u držao po strani, poručujući da dva subjekta treba da se dogovore - nisu mogli da potvrde da li je došlo do kompromisa. “To je pravo pitanje za DF i Demokrate”, rečeno je nezvanično “Vijestima”.
Član Odbora i lider Saveza građana CIVIS, Srđan Pavićević, kazao je listu da je saga o popunjavanju TS-a privedena kraju, i da mu je drago što su DF i Demokrate “vjerovatno došli do zajedničkog rješenja”.
On je bojkotovao rad prošle sjednice parlamenta jer se na njenom dnevnom redu nije našlo pitanje popunjavanja tog tijela.
”Bez TS-a ne možemo da uspostavimo prvi element onoga zbog čega smo došli na pozicije vlasti - a to je pravda. Ni CIVIS, ni koalicija ‘Crno na bijelo’ nisu imali nekog svog favorita za TS. Najbitnije je da on zaživi i da konačno krenemo putem velikih i nagomilanih problema iz domena prava i pravde, koji su prioritet svih prioriteta”, poručio je Pavićević.
Na konkurs za mjesta iz reda uglednih pravnika u TS-u, koji je trajao do 1. jula, javilo se 16 kandidata.
Osim Gazivode, Vuksanovića, Jovovića, Bulatovića i Đukanovića, pred Odborom su saslušani i Marica Babović, Danijela Bulatović, Nevenka Božović Jovović, Balša Dragović, Maja Zeković, Dalibor Kavarić, Elvis Duraković, Nikola Medojević, Zdenka Perović, Jovan Poleksić i Savo Šofranac.
Kandidature su naknadno povukli Dragović, Medojević i Perović.
Iz Evropske komisije početkom avgusta su saopštili da za članove TS-a iz reda uglednih pravnika treba imenovati nezavisne, politički neutralne i kompetentne kandidate.
Odbor je 5. avgusta predložio predsjednika Upravnog odbora Instituta alternativa Steva Muka za člana TS-a iz reda NVO, ali ga poslanici još nisu izabrali jer skupštinskog tijelo i dalje u fioci drži taj predlog.
Posljednja sjednica TS-a završena je 3. avgusta.
Dva dana kasnije predsjednik parlamenta Bečić proglasio je šest članova TS-a u kom su Burić, četvoro tužilaca koji su izabrani na Konferenciji državnih tužilaca - Đurđina Nina Ivanović, Sanja Jovićević, Tatjana Begović i Nikola Samardžić - i predstavnik Ministarstva pravde Boris Marić.
TS zbog blokade prvi put nije predložio ni budžet za narednu godinu, kad je taj predlog utvrđivalo Ministarstvo finansija i socijalnog staranja.
GST Milivoje Katnić nedavno je zahvalio Demokratskoj Crnoj Gori što su spriječili izbor “političkog Tužilačkog savjeta”. “To bi u stvari bio advokatski savjet, a ne tužilački”, rekao je Katnić.
Glasanje o TS-u i interpelacijama vjerovatno 28. ili 29. decembra
Poslanici će 28. ili 29. decembra najvjerovatnije glasati o TS-u i interpelacijama o radu Vladinih resora, saznaju “Vijesti”.
Rasprava o interpelacijama za pretresanje politike Vlade u oblasti vanjskih poslova, poljoprivrede i prosvjete završena je na prethodnoj sjednici, ali je dogovoreno da se o njima glasa naknadno. Inicijativu su podnijele Demokratska partija socijalista (DPS) i Socijaldemokratska partija (SDP).
DPS je 28. septembra podnio predlog za interpelaciju i razrješenje ministra vanjskih poslova Đorđa Radulovića. To je učinjeno jer je Radulović, kako tvrde, “srozao” aktivnosti Ministarstva na nivo prizemne propagande uputivši instrukciju našim ambasadama kako da informišu zemlje domaćine o događajima na Cetinju od 4. i 5. septembra. Vlada je u mišljenju dostavljenom parlamentu ocijenila da je interpelacija neosnovana i da su navodi u njoj neistiniti i paušalni.
U Skupštini je, na predlog SDP-a koji je podržala opozicija, 16. jula pokrenuta interpelacija o pretresanju politike Vlade u oblasti poljoprivrede, s predlogom za razrješenje resornog ministra Aleksandra Stijovića, “zbog nesposobnosti da riješi probleme s kojima se poljoprivrednici suočavaju”. Razlog za smjenu Stijovića, kako je saopšteno, leži i u činjenici da nije podržao nijedan predlog za povećenje subvencija poljoprivrednicima, uključujuči i amandman SDP-a na ovogodišnji predlog budžeta kojim je traženo milion eura podrške.
Ta partija je krajem jula podnijela i interpelaciju za pretresanje politike Vlade u oblasti prosvjete, u kojoj predlažu da Skupština pozove Vladu da pojedinačno razmotri sva kadrovska postavljenja u mandatu ministarke Vesne Bratić i izvijesti parlament o proceduri izbora i razlozima za svako pojedinačno rješenje za rukovodoće pozicije u obrazovnom sistemu u roku od 30 dana od izglasavanja interpelacije. Bratić se nije pojavila u parlamentu tokom rasprave.
Podršku interpelacijama sem opozicije najavila je i Demokratska narodna partija (DNP) nakon smjene njihove partijske koleginice Jelene Kljajević s direktorskog mjesta u “Nacionalnim parkovima”. Poslanik DNP Predrag Bulatović je prije dva dana u Skupštini potvrdio da će oni glasati za smjenu ako premijer “ne ispravi nepravdu prema DNP-u”.
Ukoliko interpelacije dobiju većinsku podršku poslanika, to automatski ne znači da dolazi do smjene ministara, već da Vlada nema podršku u tim resorima. Parlament o tome obavještava Vladu, koja treba da se izjasni u roku od 30 dana.
Poslovnik Skupštine predviđa da se pretres interpelacije može završiti donošenjem zaključka o pitanjima koja su pokrenuta interpelacijom, a može se završiti i bez odlučivanja. Istim članom je precizirano da se po završenom pretresu interpelacije može podnijeti predlog da se glasa o nepovjerenju Vladi, u skladu s Poslovnikom.
Bonus video: