Potpredsjednica Vlade i ministarka evropskih poslova Jovana Marović sastala se u Briselu sa generalnim direktorom Direktorata za susjedsku politiku i proširenje u Evropskoj komisiji, Maćejem Popovskim.
Marović je, kako je saopšteno iz Generalnog sekretarijata Vlade, kazala da su ciljevi i prioriteti Vlade jasni kada je u pitanju pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji (EU), te da će svi raspoloživi kapaciteti biti iskorišćeni kako bi na što bolji način i u najkraćem roku ispunili sve obaveze iz pregovaračkog procesa, "a posebno one u oblasti vladavine prava".
Ona je istakla da su ključni ciljevi u narednom periodu dobijanje završnih mjerila u poglavljima 23 i 24, tokom predsjedavanja Češke Savjetom EU u drugoj polovini 2022. godine, kao i dalji demokratski napredak i politička depolarizacija društva, te intenziviranje saradnje i pojačano učešće država članica EU u procesu pristupanja.
U saopštenju, Marović poručuje da Vlada ima snažnu političku volju da se uhvati ukoštac sa svim problemima, posebno na polju borbe protiv korupcije, što je ključno za napredak u oblasti vladavine prava i što je, kako je kazala, tokom prethodnog perioda bio „nedostajući dio slagalice“.
„Tu volju i odlučnost da sprovedemo suštinske reforme, demonstrirali smo već u prvim danima rada Vlade. Naše jasno evropsko opredjeljenje nastavićemo da potvrđujemo konkretnim rezultatima na terenu koji će, uvjerena sam, imati pozitivan uticaj na kvalitet života naših građanki i građana“ kazala je Marović, piše u saopštenju.
Ona je, kako navode, upoznala Popovskog sa planom reorganizacije pregovaračke strukture koja će, kako je pojasnila, slijediti klastersku podjelu Nove metodologije pristupanja i osigurati bržu i efikasniju koordinaciju pregovaračkog procesa.
Popovski je istakao da je "politička volja ključna za sprovođenje reformi i pozvao Crnu Goru da iskoristi aktuelni trenutak u politici proširenja i napravi značajan iskorak prema članstvu u EU."
U tom kontekstu, kako je saopšteno, posebno je ukazao na važnost ispunjenja privremenih i dobijanje završnih mjerila u poglavljima 23 i 24 gdje Crna Gora treba da odradi „domaći zadatak“.
On je istakao da je EU zahvalna na usklađenosti Crne Gore sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU.
„Znamo da to košta Crnu Goru, ali je vaša država, uprkos tome, dala primjer ostalim državama regiona“, kazao je Popovski, navodi se u saopštenju.
"U tom kontekstu, on je ponudio podršku EU u sprovođenju reformi u više oblasti, poput daljeg sprovođenja režima privremene zaštite za ukrajinske izbjeglice o kojima se Crna Gora stara, poput eventualnih nestašica hrane, kampanje za privlačenje turista sa EU tržišta, kao i u borbi protiv dezinformacija. Na kraju, sagovornici su se saglasili da je što uspješnija implementacija Ekonomskog i investicionog plana prioritet i da Crna Gora može računati na EU u tom pogledu", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: