Demokratski front bi da miri Demokrate i URU

Izvor “Vijesti” iz DF-a navodi da, iako je teško popraviti “porušeni most”, postoji nada da će se pobjednička koalicija ponovo okupiti, njihov uslov je vlada bez SDP-a

60415 pregleda 116 komentar(a)
Mjesecima razmjenjuju teške riječi: Abazović i Bečić, Foto: Luka Zekovic
Mjesecima razmjenjuju teške riječi: Abazović i Bečić, Foto: Luka Zekovic

Predsjedništvo Demokratske partije socijalista (DPS) danas će vjerovatno donijeti odluku o uskraćivanju podrške Vladi Dritana Abazovića, nakon čega bi premijer mogao da zatraži podršku starih koalicionih partnera - Demokratskog fronta i Demokrata, s kojima je partiju Mila Đukanovića 20. avgusta 2020. poslao u opoziciju nakon tri decenije vladavine.

Inicijativu za skraćenje mandata Skupštini već su pokrenule Socijaldemokrate (SD), nakon što je Vlada u petak usvojila Temeljni ugovor sa SPC.

Prema Ustavu, takvu inicijativu mogu podnijeti predsjednik države, Vlade ili najmanje 25 poslanika.

Za skraćenje mandata Skupštini potrebni su glasovi većine poslanika (41), pa bi SD-u i SDP-u, osim poslanika DPS-a, Bošnjačke stranke i eventualno albanskih stranaka, bila potrebna i podrška jednog poslanika iz “stare većine”, odnosno pobjedničke koalicije na izborima 30. avgusta 2020. (Demokratski front, Demokrate-Demos i GP URA-Civis).

Takav scenario je teško zamisliti, s obzirom na to da DF nije glasao ni za rušenje Vlade Zdravka Krivokapića (nijesu bili u sali), kojom su bili nezadovoljni, jer nijesu željeli da glasaju zajedno sa DPS-om.

Demokrate, iz istog razloga, nijesu glasale da se na dnevni red uvrsti smjena Abazovića, kao potpredsjednika Vlade, koju je tražio tadašnji premijer Krivokapić. Iz te partije godinama decidno poručuju da nikakav aranžman s DPS-om nije moguć...

Na pitanje “Vijesti” da li su spremni na pregovore o formiranju nove vlade koju bi činile partije pobjednice izbora 30. avgusta 2020. ako takav poziv stigne, iz partije Alekse Bečića su odgovoril da će o svemu odlučivati kad se inicira konkretna politička aktivnost.

U odgovoru ukazuju i na otpuštanja njihovog kadra iz državnih preduzeća i institucija:

”Izvoditi revanšizam prema Demokratama, otpuštati i razrješavati ljude koji ‘samo mirišu’ na Demokrate je vrhunac neodgovornosti i političkog cinizma”, navode u odgovoru, uz konstataciju da “ne postoji čovjek kojeg Abazović nije nasmijao vrcavim trikovima o ‘belim lađama’, kanapčićima i kapetanima, naučenim u cirkusantskim arenama”.

Iz GP URA nijesu odgovorili na pitanje “Vijesti” da li je s ranijim koalicionim partnerima bilo razgovora o eventualnom formiranju nove/stare većine koja bi dala podršku Vladi s izmijenjenim sastavom.

"Plan B postoji već neko vrijeme"

Izvor “Vijesti” iz DF-a navodi da, iako je teško popraviti “porušeni most” između Demokrata i GP URA, postoji nada da će se pobjednička koalicija ponovo okupiti u vlasti.

DF je, kako kaže, spreman da pruži podršku Abazoviću i pregovara s Demokratama, uz uslov da SDP ne ostane u Vladi, jer je “skliznuo u ekstremizam”.

”To je plan B koji postoji već neko vrijeme. Da u Vladi budu oni koji su na zajedničkoj platformi u cilju dobijanja završnih mjerila u pregovorima sa EU, a ne oni koji to koče.”

Kaže i da niko nije za izbore jer bi oni sada uništili Crnu Goru i propustila bi se šansa za ubrzanje pregovora s EU, a sve ostalo - Temeljni ugovor, Otvoreni Balkan i popis su tehničke stvari.

Abazovićev kabinet formiran je 28. aprila ove godine i čine ga, osim GP URA, SDP, SNP, CIVIS i stranke manjinskih naroda.

43. Vlada Crne Gore
foto: Boris Pejović

Parlamentarnu podršku Vladi, bez učešća u njoj, daje DPS.

Nakon usvajanja Temeljnog ugovora, Đukanovićeva partija najavila je mogućnost uskraćivanja podrške Vladi, dok su iz SDP-a najavili podnošenje zahtjeva za skraćenje mandata Skupštini.

Za Temeljni ugovor sa SPC u petak je glasalo 13 ministara, dok je njih pet izuzelo mišljenje - SDP-ovi ministri odbrane i vanjskih poslova, Raško Konjević i Ranko Krivokapić, ministri iz Bošnjačke stranke Ervin Ibrahimović i Admir Adrović i ministar bez portfelja Adrijan Vuksanović.

Vuksanović u Vladi predstavlja Hrvatsku građansku inicijativu (HGI) koja nije prešla cenzus na izborima, ali je premijer želio u kabinetu predstavnike svih manjinskih naroda.

Sjednici Vlade nijesu prisustvovale ministarka evropskih poslova Jovana Marović (URA) i ministarka kulture Maša Vlaović, dok je ministar javne uprave Maraš Dukaj (Albanska alternativa) izašao prije glasanja...

Sinod SPC juče je, kako je saopšteno, usvojio tekst Temeljnog ugovora o odnosima SPC i Crne Gore.

”SPC ima potpunu stabilnost u Crnoj Gori, ali ovo je prilika da se produbi ta stabilnosti i njeni odnosi sa Crnom Gorom”, rekao je istoričar Aleksandar Raković za RTS i dodao da očekuje da ga dvije strane uskoro i potpišu čime bi stupio na snagu.

Prema nezvaničnim informacijama, Đukanović je u petak, na sastanku u Skupštini, rekao da se na izbore mora ići “na ladno”, odnosno bez tenzija i u mirnoj atmosferi.

Predsjednica Skupštine Danijela Đurović okupila je u petak lidere parlamentarnih stranaka kako bi razgovarali o obezbjeđivanju dvotrećinske/tropetinske podrške poslanika za imenovanja vrhovnog državnog tužioca, sudija Ustavnog suda i članova Sudskog savjeta.

Nezvanično, postignut je dogovor da Skupština radi i u avgustu, kako bi se to završilo do septembra.

Iz Socijalističke narodne partije (SNP) juče su poručili da su spremni i za izbore i za nastavak zajedničkog rada u Vladi. Pozvali su sve koji misle da Vlada nema podršku, da to provjere u Skupštini.

Prema Ustavu, predsjednik raspisuje izbore prvog narednog dana nakon raspuštanja Skupštine. Izbori se održavaju najmanje 60 dana nakon raspisivanja.

Adžić: O usvojenom dokumentu više se ne glasa

Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić saopštio je juče da se ne može ponovo glasati o Temeljnom ugovoru koji je usvojen u petak.

Nakon usvajanja dokumenta većinom od ukupnog broja prisutnih ministara, Abazović je rekao da nema problem da se o njemu ponovo glasa kako bi se postigla kvalifikovana većina koju su tražili Krivokapić i Konjević.

Adžić ističe da Vlada ne poznaje donošenje odluka kvalifikovanom većinom, jer taj broj nije dogovoren kao što je to u slučaju Skupštine.

”Premijer je najavio da je od ponedjeljka spreman da sjedne sa svima i da razgovara, ali o ovom dokumentu... ne može se više glasati”, rekao je Adžić za TV Vijesti.

Kvalifikovana većina za odlučivanje o važnim pitanjima dogovorena je koalicionim sporazumom nove skupštinske većine, ali to nije unijeto u Poslovnik Vlade.

Knežević prima opklade, Konjević pita može li u rubljama

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) i jedan od lidera DF-a Milan Knežević juče je na Tviteru objavio da prima opklade:

”Nakon juče usvojenog Temeljnog ugovora sa SPC primam opklade: Ranko i Raško ostaju u Vladi - 1,01; Ranko i Raško podnose ostavke i napuštaju Vladu - 1.000.000. Nikad lakše do jednog eura na ovu skupoću i oskudaciju.”

Konjević mu je odgovorio na Tviteru:

”Milane, može li u rubljama?”

Bonus video: