Devastacija životne sredine u Crnoj Gori je posljedica nepostojanja vladavine prava, smatra premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović.
Govoreći o energetici, ističe da u Crnoj Gori ove jeseni sve zavisi od hidroloških uslova.
“Svi navijamo da jesen bude kišovita, ako jesen ne bude kišovita naći ćemo se u značajnim problemima. Ako jesen bude kišovota možda EPCG može i da ostvari dobit”, kazao je Dritan za RTCG i dodao da će biti predložen plan uštede struje za javnu upravu i opštine.
Crna Gora mora, kako dodaje, bez obzira na sve da krene u izgradnju energetskih objekata.
“Ne treba više čekati ni sekundu. Treba dati građevinske dozvole i krenuti u projekte”, zaključio je premijer.
Abazović je kazao da je protiv energetskih projekata koji ugrožavaju životnu sredinu. "Ti projekti se neće raditi dok je ove vlade, šta će da bude za godinu, dvije, tri ja ne mogu da znam".
Istakao je da treba koristiti vodene potencijale, ali smatra da to ne treba da se čini na Komarnici.
Vladavina prava povezana sa ekologijom
Abazović je rekao i da je kao premijer posvećen vladavini prava koja je u direktnoj vezi sa ekologijom.
“Devastiranje životne sredine je posljedica nepostojanja vladavine prava. Tako da smo se mi odlučili da postavimo dobre temelje Crne Gore u smislu da razvijamo sistem vladavine prava i tu su rezultati vidljivi i ostaje još posla, a kao plod razvoja te komponente prvo će doći do zaštite živortne sredine, prirodnih dobara, a nakon toga će se stvoriti dobra osnova na kojoj će se graditi ekološka Crna Gora”, poručio je premijer i lider GP URA.
Pravu ekološku Crnu Goru, ćemo kako kaže, morati da sanjamo još jedan duži vremenski period. “Ni mnogo razvijenije države od Crne Gore nijesu je baš dosanjale”.
Najviše ga, kako ističe, brine devastacija Cijevne, stanje vodostaja, kao i smanjenje izdašnosti izvorišta “Bolje sestre”.
“Moramo i prostor da sačuvamo, koji je devastiran posebno na jugu, a moramo i da idemo ka zelenim projektima”, poručio je Abazović.
Najveća komparativna prednost Crne Gore je što je jedina Ekološka država, kaže Abazović i dodaje kako se nada da ćemo imati i u toj oblasti više napretka.
“Mislim da je senzibilitet za ekologiju veći godinu ili dvije unazad i da se i građani i NVO mnogo više interesuju za ekologiju. To treba pretvoriti u djela”
Prema njegovim riječima, zadovoljan je radom Ministarstva ekologije i prostornog planiranja.
"Ostvarena je zaštita brda Gorica, gornjeg toka Ćehotine, radilo se i na sanaciji deponija u Baru i Mojkovcu, zaštiti Valdanosa, Solane. To su sve obaveze iz poglavlja 27. ali građani moraju da znaju da je to najskuplje poglavlje, skuplje i od 23. i 24. jer mi moramo da uložimo ogroman novac", kazao je on.
Ipak dodaje da se ne mogu svi ti problemi riješiti u kratkom priodu.
“Velike smo simpatije dobili time što smo uspjeli da dobijemo “zelenog premijer”. To su signali da se svijest građan mijenja. Ja očekujem da sve aktivnosti budu usmjerene na to da se svijst u toj oblasti mijenja”, poručio da premijer.
Kada je riječ o turizmu, navodi da je sve više onih koji traže zeleno okruženje i čistu prirodu.
“To je ono što se traži”, naveo je Abazović i dodao da će Crna Gora više raditi upravo na promociji tih ponuda.
Bonus video: