Stranka pravde i pomirenja: Kompaniju Vektra Jakić vratiti u državno vlasništvo

To bi, kako kažu, značilo i rješenje problema nezaposlenosti i zaustavljanje odlaska mladih

3821 pregleda 0 komentar(a)
Foto: SPP
Foto: SPP

Stranka pravde i pomirenja tražiće da se kompanija Vektra Jakić vrati u državno vlasništvo što je smatraju u toj partiji interes i države i Opštine Pljevlja.

“Pokretanje proizvodnje u kompaniji Velimir Jakić za Pljevlja znači rješenje problema nezaposlenosti i zaustavljanje odlaska mladih. Sa druge strane, vraćanje državnog vlasništva nad njom znači desetine miliona eura više u državnoj i opštinskoj kasi", navodi se u saopštenju Stranke pravde i pomirenja.

Zaista je, kako navode, teško nabrojati sve pozitivne efekte po stanovništvo, opštinu i državu u cjelini koje bi proizvelo ponovno pokretanje proizvodnje u kompaniji Jakić.

"Realna ekonomska procjena bez predizbornog političkog šminkanja jeste sljedeća : Otvaranje 1.000+ radnih mjesta uz dodatno proširenje kapaciteta za finalnu obradu drveta uz ekonomski rentabilnu minimalnu platu od 1.000 eura. Trenutno stanje na tržištu Evrope ali i procjene Evropskih i svjetskih eksperata iz oblasti drvoprerade pokazuju stalan rast potražnje drvnih sortimenata svih vrsta u narednih nekoliko decenija što garantuje visoku profitabilnost kompanije", kazali su oni.

Izvozna orijentisanost kompanije garantuje, kako dodaju, desetine miliona prihoda za državni i lokalni budžet.

Prema njihovim riječima realan rok pokretanja punog kapaciteta proizvodnje su dvije godine dok bi za dva do tri mjeseca od preuzimanja, kompanije uposlila 250-300 radnika.

"Zaposlenje novih 1.000 radnika u Pljevljima sa platama iznad državnog prosjeka sekundarno bi proizveo još par stotina novih radnih mjesta u drugim oblastima privrede jer bi priliv od 10-12 miliona eura samo od plata zaposlenih na godišnjem nivou cirkularno osjetili sva mala preduzeća u Pljevljima, naročito iz oblasti ugostiteljstva, usluga, građevinarstva", objasnili su iz Stranke pravde i pomirenja.

Tako bi, kako kažu, mogli u nedogled nabrajati pozitivne efekte kako na lokalnom tako i na državnom nivou.

"Uprkos željama i realnim procjenama benifita, na kraju (ili na početku) se postavlja vrlo jednostavno i suštinsko pitanje – kako vratiti državno vlasništvo nad kompanijom Jakić i da li je to moguće imajući u vidu komplikovanu situaciju u trouglu nominalni vlasnik-država-strani povjerioci/banke”, navode oni.

Odgovor je, smatraju u toj partiji, jednostavan i to se mora uraditi jer je to prioritetni državni interes,.

“Isto takav lokalni intres a uz sve to i moralna obaveza crnogorskog društva spram samih Pljevljaka koji su tu kompaniju decenijama stvarali uz danas nezamislivo teške fizičke i psihičke napore naših roditelja, prijatelja, sugrađana. Da zaključimo, ne postoji problem koji država ne može riješiti ukoliko to zaista želi", kazali su oni.

Dodaju da ni jedna finansijska cijena za državu nije velika da vrati vlasništvo nad ovom kompanijom.

"Kada će se to desiti? Onog momenta kada građani Pljevalja, u najboljoj opciji predvođeni lokalnom samoupravom, budu odlučni da se to zaista i desi", poručili su iz te partije.

Smatraju da nakon decenija užasnog mentorskog odnosa zvanične Podgorice spram Pljevalja velika većina građana ne vjeruje da može natjerati Vladu Crne Gore da vrati Pljevljima ono što je njihovo, što su oni stvarali i gradili i ono što za njih u Pljevljima znači privredni, demografski i opšte društveni preporod.

"Stranka pravde i pomirenja će odmah nakon konstituisanja lokalnog parlamenta putem svojih predstavnika kolegama iz svih političkih partija u SO Pljevlja uputiti ponudu da podrže ovaj zahtjev", poručili su oni.

Ukoliko ne nađu partnere u predstavnicima drugih političkih partija pozvaće građane Pljevalja da svojim potpisima stanu iza ovog zahtjeva.

Svako ko sumnja da je, kako navode, ovako nešto moguće realizovati neka pogleda u pravcu Nikšića, u radnike Željezare, kompanije koja je rentabilno, naspram kompanije Jakić, minorna.

"Njihova prava je Vlada Crne Gore obezbijedila sredstvima EPCG, dakle dominantno našim pljevaljskim parama. Njihova borba i pritisak na Vladu se ogledao u prijetnji da će blokirati Vladu Crne Gore. Naš pregovarački adut je daleko snažniji i učinkovitiji – blokada TE Pljevlja. Ukoliko zvanična Podgorica nema sluha i osjećaja spram potreba građana Pljevalja koji su ovoj državi dali sve, od razorene životne sredine do zdravlja naše djece – zašto bi mi imali sluha spram vazalnog odnosa zvanične Podgorice", poručili su iz te partije.

"Za dobro građana Pljevalja, za dobro cijele Crne Gore Stranka pravde i pomirenja – Za buduće generacije", istakli su oni.

Bonus video: