Parlamentarna Skupština Savjeta Evrope (PSSE) usvojila je danas Rezoluciju o podršci evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana kojom se traži novi podsticaj procesu proširenja Evropske unije (EU), a države regiona se pozivaju da se odlučno i bez odlaganja pozabave otvorenim izazovima. "Jačanje demokratske otpornosti i poštovanje vladavine prava i ljudskih prava, promovisanje pomirenja i dobrosusjedskih odnosa i stvaranje uslova za snažniji ekonomski i društveni napredak na Zapadnom Balkanu su geostrateško ulaganje u mir, stabilnost i demokratsku bezbjednost za cijelu Evropu. Stoga je pomoć Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji i Kosovu u ispunjavanju svojih težnji za bližom evropskom integracijom važna ne samo za te zemlje, već i za evropski kontinent i koristiće svim evropskim građanima", navodi se u Rezoluciji koju je predločio član PSSE iz Grčke, Jorgos Papandreu.
Podsjeća se da je Crna Gora podnijela zahtjev za članstvo u EU u decembru 2008. i da su otvorena 33 poglavlja, od čega privremeno zatvorena tri.
"Prema posljednjoj procjeni Komisije, prioritet za dalji napredak u pregovorima ostaje ispunjavanje privremenih mjerila vladavine prava postavljenih u poglavljima 23 (pravosuđe i osnovna prava) i 24 (pravda, sloboda i bezbjednost). Da bi se ovo postiglo, vlasti treba da pokažu u praksi svoju posvećenost reformskoj EU agendi. Crna Gora treba da dodatno intenzivira napore na rješavanju otvorenih pitanja, uključujući kritične oblasti slobode izražavanja i slobode medija i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, bez poništavanja ranijih dostignuća u reformi pravosuđa", navodi se u Rezoluciji. Jedan od zaključaka je da Savjet Evrope treba da igra veću ulogu u promovisanju dijaloga, inkluzivne regionalne saradnje, normalizacije odnosa i rješavanja bilateralnih razlika i sporova u regionu, radeći ruku pod ruku sa Evropskom unijom i u okviru strateškog partnerstva.
Bonus video: