Ako postoje sumnje u legitimnost vlasti i kapacitet crnogorskih političkih partija da poštuju vladavinu prava i evropskih principa, Crna Gora bi mogla dobiti imidž problematične države, što bi imalo cijenu i bez sankcija, ocijenio je ambasador Francuske u Podgorici Kristijan Timonije.
On je za “Vijesti” rekao da je Crna Gora bila jedan od najvećih korisnika evropske pomoći po stanovniku i još se pripremaju važni projekti u vezi sa povezivanjem ili zelenom agendom.
”Za njihovu implementaciju potrebno je stvarno povjerenje, među evropskim akterima i investitorima. Ako postoje sumnje u legitimnost vlasti, dovodi se u pitanje kapacitet crnogorskih političkih partija da poštuju vladavinu prava u njenim najosnovnijim principima ili ako se ne poštuju evropski principi - ne treba se pitati da li bi Crna Gora izgubila imidž lidera i umjesto toga dobila imidž problematične zemlje. Ovo bi imalo cijenu i bez eventualnih formalnih sankcija”, kazao je Timonije, odgovarajući na pitanje koje su konkretne sankcije EU sa kojima bi se Crna Gora mogla suočiti ako ne posluša preporuke EU.
Iz EU su više puta rekli da su prilično zabrinuti zbog političke i institucionalne krize u kojoj se Crna Gora nalazi prvenstveno zbog nefunkcionalnog Ustavnog suda, ali i zbog usvajanja izmjena Zakona o predsjedniku na osnovu kojih je Miodrag Lekić (Demos) proglašen za mandatara za sastav nove vlade, nakon što je predsjednik države Milo Đukanović odbio da mu da mandat.
Izaslanici EU, slovenačka ministarka spoljnih poslova Tanja Fajon i njen austrijski kolega Aleksander Šalenberg, ukazali su krajem decembra na mogućnost prekida pristupnih pregovora ako parlament do kraja januara ne izabere sudije Ustavnog suda i tako omogući izlazak te institucije iz troipomjesečne blokade. Zvaničnici Austrije i Slovenije rekli su da potpuno podržavaju aktuelnu Vladu, te upozorili i da će EU, ako bude pokušaja formiranja nove po spornim izmjenama Zakonu o predsjedniku, ozbiljno razmotriti saradnju s njom, dodajući da bi Crna Gora tako rizikovala da izgubi povjerenje Unije.
Timonije podsjeća da je Venecijanska komisija, sastavljena od najboljih stručnjaka za materiju ustavnog prava, dala dvije jasne preporuke: kompletirati Ustavni sud Crne Gore i odložiti formiranje nove vlade na temelju izmjena Zakona o predsjedniku.
”Ove preporuke su izdate na osnovu suštinskih vrijednosti i praksi koje nas ujedinjuju u Evropi. Pojavile su se ozbiljne sumnje u zakonitost procedure ovog zakona usvojenog prostom većinom. Pokrenuta su i druga pitanja o vremenu i postupku konsultacija za imenovanje mandatara za konstituisanje nove vlade. U svim evropskim demokratijama ovakva pitanja rješava arbitraža ustavnih sudija koji su jedini zaduženi za rješavanje ovakvog ćorsokaka”, naveo je Timonije.
Poručuje da je svako drugo rješenje kršenje principa koja su srž duha EU.
”Poruka je jasno isporučena na bilateralnim kanalima, kako od strane našeg ministarstva evropskih i vanjskih poslova, tako i na evropskom nivou zajedničkom posjetom austrijskog i slovenačkog ministra, uz jasan mandat našeg visokog predstavnika za vanjsku politiku, potpredsjednika Evropske komisije, gospodina Žozepa Borelja. Bila su to prijateljska, ali ozbiljna i motivisana upozorenja da se ne napušta evropski put na kojem je Crna Gora značajno napredovala”, rekao je Timonije.
Na pitanje koji potezi crnogorskih vlasti će se smatrati kao vraćanje Crne Gore na evropski put, odgovorio je da je neophodna brza diskusija između političkih partija, da se izaberu odgovarajući kandidati za sudije Ustavnog suda, na osnovu svojih profesionalnih i moralnih kvaliteta.
”Ove sudije bi mogle da daju svoje mišljenje o različitim stvarima, ne samo o zakonu o predsjedničkim ovlašćenjima, već i o izbornim žalbama koje sada blokiraju izražavanje volje ljudi na prošlim lokalnim izborima. Bez funkcionalnog Ustavnog suda izbori se ne mogu organizovati na normalan način, uz ozbiljan rizik da se sabotira vaš demokratski sistem. Otuda i činjenica da insistiramo da je dogovor oko suda apsolutni prioritet”, kazao je Timonije.
Ustavni sud i dalje je bez kvoruma za odlučivanje jer opozicija, izuzev poslanika Force Gencija Nimanbegua, nije glasala za izbor četvoro kandidata na sjednici sredinom decembra. Na toj sjednici, partije većine su, kao odgovor opoziciji, ponovo usvojile izmjene Zakona o predsjedniku, jer je Đukanović prvi put odbio da ih potpiše uz obrazloženje da se tako krši Ustav.
Na osnovu izmijenjenog Zakona, počeli su pregovori o formiranju nove vlade na čelu sa Miodragom Lekićem. Novi sastanak lidera parlamentarne većine zakazan je za danas.
EU ima jezgro principa o kojima se ne može diskutovati
Timonije je poručio da na sreću postoji pozitivan put, a to je da se dozvoli Ustavnom sudu da odluči.
”Evropska konstrukcija nije nešto poput sovjetske autoritarne mašinerije: ona se zasniva na osjećaju odgovornosti i poštovanju zajedničkih vrijednosti. Čini se da nije očigledno svima ovdje da je naš evropski sistem, fleksibilan i sačinjen od svakodnevnih kompromisa, u stanju da radi upravo zato što postoji jezgro principa o kojima se ne može diskutovati. Crna Gora ne treba da izlazi iz toga, kao što opšta volja crnogorskih građana treba da bude dio naše zajedničke evropske kuće”, kazao je.
Bonus video: