Ne postoji zakonska nadležnost Državne izborne komisije (DIK) da kod organa u drugim državama utvrđuje da li lica koja još formalno nisu predsjednički kandidati, imaju prebivalište u drugim državama - kazao je danas "Vijestima" predsjednik DIK-a Nikola Mugoša.
On je to rekao nakon što je DIK ranije danas donio odluku da se obrati kolegama u Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) Srbije, sa zahtjevom da li jedan od lidera Demokratskog fronta (DF) Andrija Mandić i predsjednik Pokreta Evropa sad (PES) Milojko Spajić imaju biračko pravo i prebivalište u toj državi. Mugoša je glasao protiv te odluke.
Prema informacijama "Vijesti", Demokratska partija socijalista (DPS), Socijaldemokrate (SD) i Bošnjačka stranka (BS) predložili su na sjednici DIK-a da se uputi zahtjev RIK-u, predstavnik DF-a je to podržao, dok su Demokrate napustile sjednicu. Predstavnici Socijalističke narodne partije (SNP) i civilnog sektora u DIK-u, bili su uzdržani.
Mugoša ocjenjuje da je donesena odluka selektivna i usmjerena samo na dva lica, iako je, prema njegovim riječima, u javnosti više njih najavilo potencijalne kandidature za predsjedničke izbore.
"Zakonom je propisano da DIK cijeni ispunjenost uslova za utvrđivanje kandidature za predsjednika Crne Gore nakon što je kandidatura zvanično podnijeta. U ovom trenutku g. Mandić i g. Spajić još uvijek nisu kandidati za predsjednika, već zainteresovana lica koja su najavila kandidature. DIK utvrđuje uslove za kandidaturu na osnovu podnesene dokumentacije, a jedan od uslova je da lice mora imati prebivalište u Crnoj Gori 10 godina u posljednjih 15", naveo je.
Kandidature se mogu podnositi do 26. februara, a DIK će listu onih koji će biti u predsjedničkoj trci objaviti najkasnije do 3. marta.
Prema Zakonu o izboru predsjednika, ako nijedan kandidat ne dobije više od polovine važećih glasova birača, održava se drugi izborni krug, za 14 dana.
U njemu učestvuju dva kandidata koji su dobili najveći broj glasova.
Predsjednik se bira na pet godina.
Bonus video: