Ko su najdugovječniji šefovi stranaka na prostoru bivše Jugoslavije

Aktuelni predsjednik Crne Gore Milo Đukanović nalazi se na mjestu predsjednika DPS-a od 1998, a od ostalih stranačkih lidera izdvaja ga vrijeme provedeno na vlasti

12457 pregleda 9 komentar(a)
Đukanović, Foto: Vijesti/Luka Zeković
Đukanović, Foto: Vijesti/Luka Zeković

Šef Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović je, bez konkurencije, najduže lider neke političke stranke u Crnoj Gori, pokazao je popis koji je N1 Srbija napravio o najdugovječnijim liderima stranaka u regionu.

Od ostalih regionalnih stranačkih lidera izdvaja ga vrijeme provedeno na vlasti. Đukanović se nalazi na mjestu predsjednika partije od 1998. godine. Za premijera Crne Gore prvi put je izabran 15. februara 1991. godine, na svoj 29. rođendan pa je u to vrijeme bio najmlađi šef vlade u Evropi.

Nakon toga, još šest puta je bio na čelu crnogorske vlade, a u svoju političku biografiju upisao je i dva mandata na funkciji predsjednika Crne Gore.

Što se tiče regiona, lider Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković nalazi se na čelu te političke stranke pune 33 godine, što je bez premca na prostoru bivše države. Drašković je za predsjednika SPO-a izabran još 1990. godine i jedan je od tek dvojice stranačkih lidera iz prve godine obnovljenog višestranačja koji i dalje drži lidersku palicu.

U Hrvatskoj je šef Hrvatske demokratske seljačke stranke (HDSS) Ivan Martan na najvišu funkciju u stranci stupio još 1995. godine. Stranka koju Martan vodi aktivna je uglavnom na regionalnom nivou.

Političar iz Čakovca, koji je u oktobru prošle godine napunio 84 godine, izabran je 2021. godine u Županijsku skupštinu Međimurske županije, a jedan od kurioziteta na tim izborima bio je podatak da je razlika u godinama između Martana i najmlađe kandidatkinje na stranačkim listama iznosila čak – 62 godine, prenosi N1.

S više od trideset godina vođenja stranke u svih šest država nastalih na teritoriju bivše države mogu se pohvaliti još samo predsjednik Stranke demokratske akcije Sandžaka Sulejman Ugljanin (od 1990.) i lider Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj. Partije koje predvori najdugovječniji ex-Yu liderski trojac već godinama nemaju bitniji uticaj na političkoj sceni, a s pozicije šefa stranke nisu ih pomjerili ni brojni stranački raskoli i izborni neuspjesi.Najduži liderski staž u ostalih pet država nastalih na prostoru bivše SFRJ ima predsjednik Slovenske demokratske stranke (SDS) Janez Janša, koji se na toj funkciji nalazi od maja 1993. godine. Javnosti je postao poznat krajem osamdesetih, kada je kao novinar ljubljanskog lista Mladina zbog odavanja vojne tajne bio osuđen na godinu i po zatvora. Bogatu političku karijeru Janša je započeo kao ministar obrane u prvoj slovenskoj vladi, da bi kasnije u čak tri navrata bio premijer. Posljednji put vladu je vodio od ožujka 2020. do juna prošle godine, kada je Janšina stranka ponovno prešla u opoziciju.

Za razliku od Srbije i Slovenije, najdugovječniji stranački lideri u Bosni i Hercegovini, kao i u Hrvatskoj, nije toliko poznati široj javnosti, usprkos tome što ima skoro tri decenije staža na političkoj sceni. Na čelu Bosanske stranke (BOSS) još od maja 1994. tuzlanski advokat Mirnes Ajanović, koji je na izborima 1996. i 2006. bio kandidat za člana Predsjedništva BiH, a direktno je biran u Predstavnički dom Parlamenta FBiH.

Bonus video: