Iković : Za preokret u poljoprivredi iniciraćemo osnivanje agro kombinata, robnih rezervi i otkupnih centara

Iković je rekao da će inicirati zakonsku obavezu da svaki market mora imati crnogorsku vitrinu

2726 pregleda 3 komentar(a)
Iković, Foto: Preokret
Iković, Foto: Preokret

Kandidat za poslanika liste "Preokret za sigurnu Crnu Goru - Srđan Perić" Vuk Iković je kazao da su agro kombinat i robne rezerve u državnom vlasništvu kao i otkupni centri u javno-privatnom partnerstvu temelj za pokretanja održive poljoprivrede.

Iković je, kako je saopšteno iz Pokreta Preokret, je naveo da je ovo uslov da bi proizvodi bili otkupljeni i plasirani od proizvođača do potrošača.

Dodao je da će inicirati zakonsku obavezu da svaki market mora imati crnogorsku vitrinu.

"Sjever treba biti orjentisan na proizvodnju šumskog voća tj. borovnice, jagode, maline i kupine. Centralna regija na proizvodnju smokve i šipka, a jug na masline i agrume. Na području čitave države treba stimulisati vinogradarstvo i pčelarstvo gdje to dozvoljavaju klimatski uslovi", rekao je Vuković.

On smatra da bi se, kada bi svako sedmo poljoprivredno gazdinstvo imalo po 100 košnica pčela, stvorila prilika za novih 2.000 radnih mjesta.

Uz održivo gazdovanje i efikasnu administraciju, objašnjava Iković, povrat investicije bi mogao biti najkasnije za 3 godine.

"Razvoj ovčarsva je investicija za koju imamo resurse ali potreban je kao za svaku zdravu investiciju dugotrajan rad. Potrebno je usmjeravanje na autohtonu domaću ovcu kao što je pramenka, a za to nam treba odgajivački centar. Da podsjetim, Sinjajevina ima kapacitete za 200.000 ovaca, a trenutno se u toku godine na njenim katunima napasa oko 10.000 ovaca", naveo je on.

Plasman proizvoda, kako kaže, ne treba da bude briga poljoprivrednika.

"Zato ćemo inicirati osnivanje robnih rezervi kojima elminišemo i rizik od nestašice hrane kao i ono što je sada prisutno, na primjer uvozi se kilogram sira za 4, a prodaje za 8 eura. Osim toga robnim rezervama možemo učiniti cijenu brašna duplo manjom jer umjesto brašna uvozila bi se pšenica koja će se prerađivati u mlinovaima u Crnoj Gori", rekao je Iković.

Dodao je da se obim proizvodnje treba povećati pokretanjem prerade i sigurnim otkupom.

"Preko otkupnih centara roba se treba koncentrisati na jednom mjestu i odatle da se šalje potrošačima, marketima, restoranima i drugim ugostiteljskim objektima", naglasio je.

Roba bi tako bila svježa, a troškovi distribucije bi, kako kaže, bili manji.

"Vrlo bitno, potrebne su nam korektne otkupne cijene, a ne ucjenjivanje od nakupaca. Najbolje ćemo profitirati od prerade, a ne od prodaje sirovine. Mnogo više zarađuju oni koji prodaju džem od šljiva ili sok od jabuka nego oni koji prodaju samo šljive i jabuke. Prerađivački pogoni treba da budu u selima i tako se razvija ambijent poželjnog života na selu", istakao je Iković.

On je kazao da ljudima koji žive na selu od poljoprivrede treba omogućiti rekonstrukciju i izgradnju stambenih objekata.

"Potrebna je sigurna infrastruktura, put, voda, sigurna struja, javni prevoz i internet. Grad mora biti dostupan selu tj. ljudi iz sela i grada su usmjereni jedni na druge. Preokret će zato inicirati da se osnuje preduzeće za javni prevoz kako bi se dodatno povezalo selo i grad", objasnio je Iković.

Dodao je i da su savjetodavne službe te koje uz operativne otkupne centre treba da pripremaju dokumentaciju kojom se konkuriše za finansijsku podršku za razvoj malih biznisa iz oblasti poljoprivrede

"U konačnom treba nam siguran sistem u kojem će radnik biti zaštićen pa će samim tim imati i veći podsticaj. Tako se gradi sigurno selo i sigurna Crna Gora", zaključio je Iković.

Bonus video: