Koaliciji Za budućnost Crne Gore (ZBCG) nije sporan predlog principa Pokreta Evropa sad (PES) za formiranje nove vlade, ali u ZBCG-u smatraju da kod drugih političkih aktera nema volje da taj savez uključe u buduću izvršnu vlast.
To je Vijestima rekao izvor iz ZBCG-a, navodeći da njihovoj koaliciji načela za konstituisanje vlade nisu problematična, budući da su predlagali uvođenje moratorijuma na pitanja koja dijele javnost. Međutim, sagovornik tvrdi da je sporno to što njihov savez nije bio uključen u neformalne pregovore o uspostavljanju vlasti, koji su se vodili mjesec dana, i što kod partija i koalicija koje su učestvovale u tome navodno nije bilo želje da ZBCG bude u vladi.
Na tom fonu je i jučerašnja ironična poruka nosioca liste ZBCG-a Milana Kneževića, da “sve ide u dobrom pravcu” i da su u pregovorima dobili “boćarski savez, izdavanje ležaljki u Valdanosu, obilježavanje igrališta za Lješanske igre...”.
Međutim, izvori Vijesti tvrde da ipak nije isključena mogućnost da ZBCG uđe u vladu, iako se tome protive međunarodni saveznici Crne Gore, poručuju da im koalicija koju predvode Knežević i Andrija Mandić - nije partner.
Vijestima je iz PES-a nezvanično rečeno da koalicija ZBCG nikada nije bila “otpisana”, kao i da je “zatezanje” Bošnjačke stranke (BS) u pregovorima nešto što tom savezu ide naruku.
PES će danas otpočeti zvanične razgovore s potencijalnim partnerima, među kojima je i ZBCG, od kojih očekuje da se prvo izjasne o principima koji su im upućeni. Taj pokret je juče svima osim Demokratskoj partiji socijalista (DPS) i Građanskom pokretu (GP) URA poslao predlog deset principa za formiranje budućeg kabineta, u kojima se, između ostalog, zagovara stvaranje vlade proporcionalno izbornom rezultatu, sprovođenje ekonomskog programa Evropa sad 2.0, jednake šanse prilikom izbora na funkcije...
Lider PES-a i najizgledniji kandidat za mandatara za sastav vlade Milojko Spajić, sastaće se prvo s predstavnicima ZBCG-a i Demokrata, dok su sinoć iz BS otkazali sastanak koji je bio planiran za 15 časova, uz obrazloženje da imaju “ranije preuzete obaveze”.
Spajić bi u petak trebalo da razgovara s funkcionerima Socijalističke narodne partije (SNP), Hrvatske građanske inicijative (HGI) i dviju albanskih koalicija - Albanskog foruma i Albanske alijanse.
Nakon utvrđivanja principa, trebalo bi da uslijede formalni pregovori o sastavu izvršne vlasti, a potom izrada predloga koalicionog sporazuma budućih partnera. Neke stranke, poput Demokrata, prihvatile su Spajićevu načelnu podjelu resora u novoj vlasti.
Iz BS-a Vijestima su ranije juče kazali da su dobili predlog PES-a i da su formirali tim koji će analizirati principe, nakon čega će se odrediti o tome.
Ta partija je, prema nezvaničnim saznanjima Vijesti, tražila preksinoć od PES-a, kad je isticao rok da odgovore na njihovu ponudu o udjelu u vlasti, da im se omogući da to učine do sinoć. Međutim, iz PES-a je Vijestima nezvanično rečeno da odgovor neće čekati, već da će vidjeti šta će predstavnik BS-a saopštiti na sastanku sa Spajićem. U međuvremenu su u BS-u promijenjen plan, pa otkazali dolazak.
PES je BS-u ponudio resor prosvjete, poziciju vicepremijera za evropsku i spoljnu politiku, Ministarstvo saobraćaja i infrastrukture, te resore poljoprivrede i dijaspore.
Portparol BS-a Adel Omeragić, rekao je juče TV Nova M da će ta stranka razgovarati o raspodjeli resora tek kad Spajić postane mandatar.
“Onda ćemo na osnovu te ponude i naših unutarstranačkih dogovora donijeti odluku da li sebe vidimo u tom kabinetu”, poručio je.
Lider SNP-a Vladimir Joković, rekao je juče Vijestima da će se ta partija o principima PES-a izjasniti kad ih dobije. Navodi da je SNP-a “ozbiljna stranka, koja želi ozbiljno da razgovara”, i da nije dobar početak “ako se razgovara s nekim drugima i ako im se nešto nudi bez razgovora s ostalima”.
“Za nas je potpune neobavezujuće to što se neko dogovara mimo onih koji će činiti vladu. Ako mogu bez SNP-a, to je legitimno. Ako će SNP biti učesnik te vlade, naravno da će od početka tražiti da se razgovara o svemu. Nemamo nikakav zahtjev. Želimo da svi oni koji će činiti vladu sjednu za sto i da svi imamo potpuno ravnopravan tretman, da vidimo šta ta vlada želi da isporuči građanima, da vidimo šta su prioriteti i program te vlade, pa da onda vidimo personalna rješenja u njoj”, istakao je.
SNP-u bi, kako su Vijesti ranije objavile, moglo da pripadne Ministarstvo sporta, ali su oni, prema nezvaničnim informacijama, zainteresovani za dva resora.
Nosilac liste Albanskog foruma Nik Đeljošaj, saopštio je listu da su principi PES-a “kao prepisani iz programa” te koalicije. On je potvrdio da im je načelno prihvatljiva Spajićeva ponuda da Albanski forum zadrži Ministarstvo javne uprave, kao i da dobije poziciju potpredsjednika vlade za regionalni razvoj i kapitalne investicije.
“Načelno da, s predloženom kompletnom podjelom i s partijama koje bi bile konstituenti vlasti. Naravno, i nakon prihvatanja naših programskih principa koje smo zastupali u predizbornoj kampanji”, dodaje Đeljošaj.
Iz Albanske alijanse Vijestima su nezvanično kazali da u principu prihvataju načela PES-a za konstituisanje vlasti, ali da će ih razmotriti i potom se odrediti. Sagovornik iz te koalicije tvrdi da im je Spajić ponudio Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, koje trenutno pokriva predstavnik te koalicije Fatmir Đeka.
Nova vlada bi, prema posljednjim informacijama, trebalo da vlada ima barem 22 ministarstva i četiri potpredsjednika.
Konstitutivna sjednica novog saziva Skupštine zakazana je za 27. jul, što znači da će od tada teći rok od mjesec dana za predlaganje mandatara. Kad to bude učinjeno, mandatar će imati tri mjeseca da napravi kabinet.
Na izborima održanim 11. juna, PES je osvojio 24 poslanička mandata, koalicija Zajedno predvođena DPS-om 21, ZBCG 13, savez Demokrata i GP URA 11, a BS šest. Koalicija SNP-a i Demosa dobila je dva poslanička mjesta, Albanski forum takođe dva, dok su Albanska alijansa i HGI osvojili po mandat.
I Demokrate saglasne s principima
Nečala PES-a o formiranju kabineta prihvatljiva su i Demokratama.
Iz te partije Vijestima su nezvanično kazali da su predočeni principi u potpunosti saglasni s njihovim dugogodišnjim programskim opredjeljenjima, političkim djelovanjem i svim prethodno potpisanim sporazumima.
TV Vijesti preksinoć je objavila da su Demokrate prihvatile Spajićevu ponudu o udjelu u vlasti. Toj partiji bi, osim vođenja Skupštine, trebalo da pripadnu potpredsjedničko mjesto za bezbjednost, ministarstva odbrane, unutrašnjih poslova, turizma i pomorstva, kao i resor ekologije, održivog razvoja, šumarstva i vodoprivrede.
Danilović: Prvo da vidimo ko ulazi u vladu
Čelnik Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović, rekao je juče da ta partija do sada nije razgovarala s PES-om o pozicijama u vladi.
“Niti ćemo to raditi dok ne bude jasno ko će sve biti u vladajućoj koaliciji. Redosljed poteza za nas je jasan i nećemo se pogađati. Prvo, da vidimo ko je unutra, a ko nije, koliko mandata ima većina, koji su ciljevi i zadaci vlade, šta su prioriteti”, napisao je on na svom Fejsbuk nalogu.
Danilović ja naveo da Ujedinjena neće podržati da bilo koja stranka “dobije više u vladi nego joj pripada po izbornom rezultatu”.
“Ako neko misli da je upravo zbog toga idealna većina od 41, mora znati da uz našu podršku jagme biti neće. Nećemo podržati da u većini manjoj od 48 mandata koalicija oko PES-a ima manje od 51 odsto”, poručio je.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti” UCG je zagovornik da partije bivšeg Demokratskog fronta budu dio vlade. Zvaničnici UCG, uključujući Danilovića, juče su neformalno razgovarali sa Spajićem, pa su mu iznijeli i ovaj stav.
Bonus video: