Crna Gora sada treba da se fokusira na ispunjavanje privremenih mjerila u poglavljima vladavine prava 23 i 24, što bi predstavljalo veliku prekretnicu u procesu pristupanja EU i omogućilo zemlji da ubrza pristupni proces i otpočne zatvaranje preostalih pregovaračkih poglavlja.
To je saopštio je šef Jedinice za Crnu Goru i Srbiju u Generalnom direktoratu Evropske komisije za susjedstvo i pregovore o proširenju Majkl Miler na sastanku koji je organizovan sa ciljem sagledavanja pristupnih pregovora Crne Gore i definisanja daljih koraka potrebnih za ubrzanje procesa evropskih integracija.
Miler je, kako je saopšteno iz Ministarstva evropskih poslova, pozdravio posvećenost koju su sve nadležne institucije iskazale da daju prioritet reformskim naporima u svojim oblastima u pravcu zatvaranja privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24.
Naglasio je da Crna Gora treba da iskoristi novi zamah politike proširenja EU i sprovede prijeko potrebne reforme povezane sa EU. U tom cilju, naveo je Miler, Crna Gora može da računa na široku političku, ekspertsku i finansijsku podršku EU, uključujući i kroz značajne investicije u okviru planiranog Plana rasta EU za Zapadni Balkan.
Ministarka evropskih poslova, Maida Gorčević, rekla je da činjenica da su danas na sastanku bili čelnici svih relevantnih institucija u oblasti vladavine prava govori sama za sebe o zajedničkom opredjeljenju, zajedničkoj odgovornosti i snažnoj svijesti o momentu u kojem se Crna Gora nalazi.
Ona je poručila da je jučerašnji izbor sedmog sudije Ustavnog suda dobar signal u ovom kontekstu i, ujedno, snažan podsticaj Crnoj Gori na putu ka članstvu u EU i dodala da će kompletiranje Ustavnog suda definitivno otvoriti novu perspektivu pristupnih pregovora.
“Veoma smo svjesni činjenice da tek treba izabrati novog Vrhovnog državnog tužioca, tri člana Sudskog savjeta, kao i predsjednika Vrhovnog suda Crne Gore. Nakon sedmog sudije Ustavnog suda, nadamo se da ćemo u kratkom roku imenovati i preostale visoke pozicije u pravosuđu. Za taj cilj će biti potreban konstruktivan dijalog u Parlamentu i prilično sam uvjerena da smo na dobrom putu da ga ostvarimo”, kazala je Gorčević.
Ona je naglasila da se, uz imenovanja, vrijedno radi i na sprovođenju svih neophodnih aktivnosti koje vode ka ispunjenju preostalih privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, posebno u oblastima pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, slobode izražavanja i medija.
Podsjetila je i da su reforme u klasteru vladavine prava jedan od preduslova da Crna Gora dobije finansijska sredstva u okviru Novog plana rasta, što predstavlja dodatni razlog da se sve ključne aktivnosti u ovoj oblasti sprovedu u najskorije vrijeme.
“Ono što vam danas mogu obećati, sa pozicije ministarke evropskih poslova, jeste da ćemo uložiti maksimalne napore da ubrzamo proces evropske integracije. To dugujemo najviše građanima Crne Gore, koji su predugo čekali da se ovaj trenutak desi”, poručila je Gorčević.
Ministarstvo evropskih poslova je na današnjem sastanku sa visokim predstavnicima Evropske komisije okupilo čelnike svih relevantnih institucija u oblasti vladavine prava. Sastanku su, pored ministarke Gorčević, prisustvovali i ministri pravde i unutrašnjih poslova Andrej Milović i Danilo Šaranović.
U ime sudske vlasti na sastanku su bili v.d. predsjednica Sudskog Savjeta Vesna Simović Zvicer, v.d. predsjednice Vrhovnog suda, Vesna Vučković, predsjednik Višeg suda u Podgorici, Boris Savić, v.d. vrhovne državne tužiteljke, Tatjana Begović, glavni specijalni tužilac, Vladimir Novović.
U ime Uprave policije govorili su v.d. direktora Nikola Terzić i načelnici odsjeka za Odsjeka za kriminalističko-obavještajne poslove i Grupe u Specijalnom policijskom odjeljenju Ivan Jokić i Vukosav Ivanović.
Sastanku je prisustvovala i Jelena Perović, direktorica Agencije za sprečavanje korupcije.
Bonus video: