Nakon 12 godina pregovora o članstvu u Evropskoj uniji, možemo reći da ono tek sad izgleda kao stvarnost, kazala je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.
"Ozbiljnim i opsežnim reformama koje smo u kratkom periodu ostvarili, učinili smo da pristupanje EU ne bude više nedostižan san nego realnost nadohvat ruke“, rekla je ministarka na panel debati “Ubrzana integracija: ulaganje u Evropsku bezbjednost” koji je organizovala Alde partija, Atlanski klub i Evropski liberalni forum u Sofiji.
Na panelu koji je moderirala rektorka Koledža Evrope Federika Mogerini, a na kome su učestvovali predstavnici država Zapadnog Balkana, Turske i Rumunije, Gorčević je kazala da Crna Gora ima realnu šansu i istorijsku priliku da u kratkom vremenskom periodu pristupi zajednici evropskih država i naroda, saopštilo je Ministarstvo evropskih poslova.
„Imamo opšti društveni konsenzus po ovom pitanju, nedavna istraživanja javnog mnjenja pokazuju da preko 80 posto građana Crne Gore podržava članstvo države u EU. Naša misija je da uključimo cijelo društvo u ovaj proces i mislim da smo već uspjeli pokrenuti stvari. Imamo konsenzus u Skupštini oko pitanja koja se tiču pregovara sa EU, uključili smo civilno društvo, NVO sektor, međunarodne organizacije u pregovarački proces“, kazala je Gorčević.
Ona je istakla da crnogorska administracija "neumorno radi da ispuni sve potrebne zahtjeve" i da dobije Izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR) za poglavlja 23 i 24. Kako je dodala, "konačno postoji istinski dijalog" i partnerstvo se Evropskom komisijom i komunikacija na dnevnom nivou.
„Mi smo mala država i imamo nedovoljne administrativne kapacitete i potrebna nam je dodatna ekspertska podrška u svim oblastima, a Evropska komisija i sve države članice su više nego voljne da pomognu“, istakla je Gorčević.
Ministarka je objasnila da je dobijanje IBAR-a za Crnu Goru predstavlja otvaranje nove, ništa manje zahtjevne faze pregovaračkog procesa. Istakla je da je, iako je značajan posao obavljen, pred Crnom Gorom još zahtjevnih obaveza na ispunjenju svih uslova za postepeno zatvaranje pregovaračkih poglavlja.
Govoreći o Novom planu rasta za Zapadni Balkan, Gorčević je kazala da je vrijednost tog plana za Crnu Goru ne samo ekonomska, već i reformska, jer uključuje i dodatne mjere u oblasti vladavine prava koja je u fokusu pregovaračkog procesa. Osim toga, kako je istakla, posebna vrijednost Plana rasta je jačanje veza između zemalja Zapadnog Balkana, koje imaju novu motivaciju za saradnju.
Bonus video: