Lekić: DPS me napada jer mi nikad neće oprostiti što nisam dozvolio gašenje Rudnika uglja

"Sa punom pravnom i materijalnom odgovornošću tvrdim da je DPS grobar naše kompanije i cjelokupnog energetskog sektora", kazao je Lekić

10659 pregleda 9 komentar(a)
Lekić, Foto: Opština Pljevlja
Lekić, Foto: Opština Pljevlja

Predsjednik Odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja Milan Lekić kaže da ga Demokratska partija socijalista (DPS) napada zato što mu nikad neće oprostiti što, kako navodi, nije dozvolio gašenje te kompanije.

"Javno polemisanje sa DPS-om, po mnogim temama, obilježilo je poslednjih nekoliko decenija mog profesionalnog i političkog trajanja. Međutim, u prethodnih nekoliko godina, tačnije od kada sam stupio na poziciju izvršnog direktora Rudnika uglja AD Pljevlja u aprilu 2021. godine, pa sve do danas kada obavljam funkciju predsjednika Odbora direktora najznačajnije kompanije u Crnoj Gori, ponašanje ove političke organizacije izlazi iz zone uobičajene javne polemike i ulazi u besprizornu histeriju i pokušaj medijske hajke kakvu do sada nismo vidjeli. Imam utisak da ne postoji funkcioner ove, po Crnu Goru srećom opozicione partije, a da se nije bavio Milanom Lekićem i Rudnikom uglja, zbog čega sam opravdano posumnjao da postoji neki oblik opsjednutosti u njihovom ponašanju. Ipak, biće da je do sljedećeg... Nakon svih ovih godina od kada obavljam najodgovornije funkcije u Rudniku uglja, sa punom pravnom i materijalnom odgovornošću tvrdim da je DPS grobar naše kompanije i cjelokupnog energetskog sektora", saopštio je Lekić.

Tome svjedoče, kako je rekao, "egzaktni podaci i neoborive činjenice" koji ukazuju samo na jedno – da je DPS "svim silama pokušao da ugasi Rudnik uglja, raseli Pljevlja i dovede Crnu Goru u potpunu energetsku zavisnost".

"Kada se Vlada Crne Gore na čelu sa Duškom Markovićem obavezala Evropskoj energetskoj zajednici (EEZ) da će Termoelektrana Pljevlja (TEP) raditi još 20.000 radnih sati u periodu od 1. januara 2018. do 31. decembra 2023. godine, tj. da će smanjiti kapacitet rada na 48% u odnosu na redovan godišnji rad od oko 7.000 sati, javnost nije očekivala da će DPS pokušati da se izbori za produžetak upotrebe fosilnih goriva (u konkretnom slučaju uglja) za proizvodnju električne energije, imajući u vidu njihovu apsolutnu servilnost i nezainteresovanost za sudbinu države. Dokle je išla njihova neodgovornost najbolje nam pokazuje činjenica da, kada su uvidjeli da je gubitak vlasti pitanje trenutka, u 2020. godini troše i preostalih 7.194 sati rada TEP, čime krše međunarodnu obavezu prema EEZ i ostavljaju novoj vlasti obavezu da zatvori TEP", navcodi Lekić.

Tako je, podsjeća, Evropska agencija za životnu sredinu objavila da je TEP u 2020. godini potrošila dozvoljeni limit, čime je postala prva elektrana na uglja u regionu koja je potrošila svoj limit.

Paralelno sa ovim, dodaje, DPS je smanjivao broj radnika na Rudniku uglja i Termoelektrani.

"Kada sam preuzeo odgovornost izvršnog direktora zatekao sam oko 750 radnika, prosječne starosti preko 50 godina. Zatekao sam zapuštenu mehanizaciju, prazne magacine i raubovano ležište površinskog kopa 'Potrlica'. Godinama smo bilježili užasnu realizaciju na otkrivci. Primjera radi, 2017. godine eksploatisano je svega 4.564.678 m3čm otkrivke. Radnici po 5 godina nisu mogli da iskoriste godišnje odmore. Novac je odlazio u Podgoricu, zemljište nije rekultivisano, o životnoj sredini niko nije mario. Na sve to kada dodamo nesnošljive političke pritiske u kompaniji, užasnu atmosferu i odsustvo radnog elana kod mnogih, zaključujemo da je sve bilo spremno na gašenje kompanije", kazao je Lekić.

Rekao je i da "vratiti Rudniku uglja sjaj i ugled nije bilo lako".

"U prethodne dvije godine uložili smo oko 25 miliona evra za nabavku mehanizacije i opreme, značajno podmladili kolektiv, pokrenuli nove djelatnosti, pristupili rekultivaciji zemljišta, otvorili nova tržišta, ostvarili rekordnu eksploataciju otkrivke koja je u 2023. godini iznosila čak 9.220.845 m3čm – dakle, više nego duplo u odnosu na neke ranije godine, uveli kompaniju u zakonito poslovanje što je činjenica koju nadležni državni organi mogu da potvrde u svakom trenutku", navodi on.

Ističe da je kompanija prethodnu godinu završila sa rekordnom neto dobiti od više od 15 miliona eura, "što je ogroman uspjeh, imajući u vidu da smo, ne tako davno, usljed famozne brige DPS-a za Rudnik uglja, ostvarivali akumulirane neto gubitke, pa je tako primjera radi 2009. godine ostvaren neto gubitak u iznosu od skoro 13 miliona eura".

"Riječju, spasili Rudnik uglja, spriječili raseljavanje stanovništva iz opštine koja bilježi najgore demografske pokazatelje u Crnoj Gori, unaprijedili proizvodnju, omogućili energetsku stabilnost i nezavisnost države Crne Gore, pokazali veliko interesovanje i spremnost za realizaciju istorijske investicije kao što je izgradnja fabrike za proizvodnju cementa, i toliko toga još. Zato, poštovani građani Crne Gore, DPS kidiše na Rudnik uglja. Ova kompanija je ogledalo njihovog nerada, nemara i kriminala, ali i slika i prilika našeg odnosa prema temelju industrijske proizvodnji i kičmi energetskog sektora Crne Gore", zaključuje Lekić.

Bonus video: