Nove vlasti i vrijeme aboliraju Markovića: Šta biračima može ponuditi jedan od simbola trodecenijskog režima DPS-a

“... Jako loše politike koje se vode nakon promjene vlasti i vrijeme čine da se zaboravi kakav je bio pogled prema nekim ljudima, kakve su bile nečije greške, nepočinstva”, ocjenjuje Stefan Đukić. “Nikada nijesam bio ničije oruđe - pojedinaca, interesnih grupa, medija, pa ni DPS-a”, poručuje bivši premijer

76135 pregleda 323 reakcija 118 komentar(a)
Tvrdi da nije bio DPS-ovo “oruđe”: Marković, Foto: BORIS PEJOVIC
Tvrdi da nije bio DPS-ovo “oruđe”: Marković, Foto: BORIS PEJOVIC

Dušku Markoviću će u budućem stranačkom djelovanju teret biti to što je jedan od simbola trodecenijske vladavine Demokratske partije socijalista (DPS), ali niko drugi se na crnogorskoj političkoj sceni nije pokazao kao čist, dobar izbor, da bi Marković bio prepoznat kao “crnilo”.

Tako građanski aktivista Stefan Đukić odgovara na pitanje koliko će breme nekadašnjem premijeru, uoči formiranja partije, biti to što je viđen kao neraskidivi dio DPS-ovog režima i mnogih anomalija koje je donijela vlast te stranke.

Đukić kaže da to što se niko nije pokazao kao “čist” ne predstavlja izjadnačavanje, odnosno tvrdnju da su svi podjednako loši.

“Već da jako loše politike koje se vode nakon promjene vlasti (2020. godine) i vrijeme čine da se zaboravi kakav je bio pogled prema nekim ljudima, kakve su bile nečije greške, nepočinstva”, ocjenjuje on.

Kako su “Vijesti” juče objavile, Marković bi u narednih petnaestak dana trebalo da objelodani program i osnivače dugonajavljivane partije, na čijem će čelu biti, nakon čega slijedi njena registracija.

On je nedavno podnio ostavku na članstvo u DPS-u, u kom je do prije tri i po godine bio zamjenik predsjednika i u čije je ime obavljao visoke državne funkcije.

Markovića politički protivnici, ali i dio nevladinog sektora nazivaju “crnom kutijom” DPS-ovog režima i povezuju s mnogim aferama. Između ostalog, sa švercom cigareta i tzv. mojkovačkim kriminalnim klanom, što je on više puta negirao, tvrdeći da su te optužbe “najobičnija” glupost”. Spočitava mu se i to što ne želi da govori o nerasvijetljenim ubistvima iz vremena dok je bio na čelu Službe državne bezbjednosti. Zbog afere “Moldavka S. Č”, Socijaldemokratska partija je 2003. godine odbila da podrži njegovo imenovanje za ministra policije.

Đukić kaže da ne misli da bivši premijer biračima može da ponudi nešto novo, ali da, u tom smislu, malo ko i može.

“To bi bilo malo nefer pitanje prema Markoviću, prema kom značajan dio crnogorske javnosti ne gaji simpatije. Možda je izgubio momentum čekajući do ovog trenutka (da oformi partiju), jer su prošle četiri godine od kad je bio formalno vezan za bilo kakvu vlast, a u međuvremenu je ispao iz svih struktura odlučivanja DPS-a. Istovremeno, kad pogledamo trenutnu političku situaciju, možemo da vidimo da postoji prostor, koji on ‘pikira’”, navodi sagovornik.

'Markoviću vjerovatno neće biti problem da se negativno odredi prema Medenici i Katniću': Đukić
"Markoviću vjerovatno neće biti problem da se negativno odredi prema Medenici i Katniću": Đukićfoto: Đorđe Cmiljanić/PR Centar

Kaže da je očigledno da, uprkos kadrvoskim promjenama, DPS, odnosno njegovi “novi funkcioneri”, vežu svoju sudbinu za bivšeg lidera partije Mila Đukanovića. Stoga, dodaje, djeluje da DPS nikad neće prevazići svoj “koalicioni problem”, odnosno da veliki broj stranaka ne želi da sarađuje s njima. Tu, prema njegovim riječima, na scenu stupa Marković.

“Partije koje se smjenjuju u vladajućoj većini u posljednje tri-četiri godine ne umiju da nađu zajednički jezik i pravu mjeru saradnje, već su konstantno posvađani, i onda se traži neko ko će biti partner spreman na saradnju. Nešto slično se dešavalo u Srbiji, kad se partije bivšeg DOS-a (Demokratska opozicija Srbije) nisu mogle dogovoriti, pa je tada malo reformisani SPS (Socijalistička partija Srbije) prvo dao manjinsku podršku, pa onda ušao u vladu. To je možda nešto što ‘gađa’ Marković”, objašnjava Đukić.

Sagovornik kaže da misli da bivšem premijeru vjerovatno neće biti problem da se na bilo koji način “odredi negativno” prema bivšoj predsjednici Vrhovog suda Vesni Medenici i nekadašnjem glavnom specijalnom tužiocu (GST) Milivoju Katniću, koje Spacijalno tužilaštvo tereti, između ostalog, za članstvo u kriminalnim organizacijama, ali i prema “nekim drugim činiocima raznih stepena vlasti”.

“A istovremeno će biti poželjan biračkom tijelu koje je zaokruživalo DPS, SDP (Socijaldemokratska partija), SD (Socijaldemorkate)... To biračko tijelo ima u ovom trenutku 30 odsto podrške građana, ako ne i više. U jednom trenutku će biti jasno da DPS-u nema ulaska u vlast ako ne želi da se razračuna sa svojom prošlošću, a ne djeluje da niko od trenutnih političara u toj partiji to želi. Onda se otvara prostor za nekoga za koga bi glasali ljudi, a ko ne bi gorljivo branio Medenicu i Katnića, i ne bi govorio da je GST Vladimir Novović ‘skaj tužilac’”, poručuje Đukić.

Izvor “Vijesti” iz inicijativnog odbora buduće Markovićeve partije rekao je da je to tijelo “finalizovano”, da broji oko 50 članova i da u njemu ima doktora nauka, profesora, ljekara, inženjera, uglednih pravnika, ekonomista... Jedina za širu političku javnost poznata imena u novoj stranci su Marković i bivša ministarka nauke u njegovoj vladi, Sanja Damjanović.

“Odbor čine ljudi koji se nisu bavili politikom ili u široj javnosti nisu prepoznati kao stranački ljudi. Riječ je o osobama ostvarenim u svojim profesijama koje žele da daju doprinos oporavku političkog i javnog prostora, stabilnosti i sveukupnom napretku zemlje”, rekao je sagovornik.

On je naveo da je između 5. i 15. juna planirana konferencija za medije na kojoj će biti predstavljeni programski manifest i osnivači nove partije. Još nije odlučeno kako će se Markovićeva stranka zvati, ali će u nazivu najvjerovatnije biti pridjev “evropska”.

“Stranka će se programski temeljiti na civilizacijskim i evropskim vrijednostima. Građanski karakter društva je temeljni princip njenog političkog djelovanja...”, rekao je izvor.

Marković je početkom novembra najavio mogućnost formiranja partije, rekavši da ne razmišlja samo o tome, već i šta sve treba uraditi “u evropskom i građanskom bloku, da bismo se konsolidovali i da bi Crna Gora izašla iz ovog permanentnog rizika ponora koji je otvoren pred njenom budućnošću”.

Osim premijerske, obavljao je i funkcije ministra pravde, potpredsjednika Vlade za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku, direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB)...

Marković: Za svoje odluke ne tražim ničije odobrenje

Marković je juče na mreži Iks (nekadašnji Tviter) napisao da nikad nije bio “ničije oruđe - pojedinaca, interesnih grupa, medija, pa ni DPS-a”.

“Za svoje odluke ne tražim ničije odobrenje”, poručio je, odgovarajući na napis nekadašnje portparolke DPS-a Danice Nikolić.

Prepiska Nikolić i Markovića
foto: Printscreen/X

Ona je na Iksu navela: “Koncern vam uvaljuje dvije nove partije koje ćete oduševljeno prihvatiti. Čujemo se na ovu temu oko parlamentarnih (izbora). Ili podgoričkih, svejedno”.

Bonus video: