Razgraničenje Tuzi i Glavnog grada: Čekaju od Podgorice listu nepokretne imovine

Ako na Odboru za razgraničenje ne bude postignut dogovor o podjeli imovine, obje strane će ići s predlogom ka arbitražnoj komisiji - poručuje čelnik Odbora Naim Đokaj

23099 pregleda 33 reakcija 5 komentar(a)
Prema preliminarnim podacima popisa, Tuzi imaju 13.142 stanovnika, Foto: Luka Zeković
Prema preliminarnim podacima popisa, Tuzi imaju 13.142 stanovnika, Foto: Luka Zeković

Glavni grad još nije dostavio registar nepokretne imovine, koji je od gradonačelnice Olivere Injac tražio Organizacioni odbor za razgraničenje Podgorice i Tuzi, kako bi mogao da nastavi rad u vezi podjele imovine između dvije lokalne uprave.

Predsjednik Organizacionog odbora i državni sekretar u Ministarstvu javne uprave Naim Đokaj, kazao je “Vijestima” da će sačekati do kraja naredne sedmice da Glavni grad dostavi tražene podatke, kako bi zakazao narednu sjednicu tijela na čijem je čelu.

Sjednicu bi, kako je rekao, mogao zakazati i prije, ako Direkcija za imovinu dostavi Odboru tražene podatke o imovini Glavnog grada.

Iz Glavnog grada nisu odgovorili “Vijestima” kad će Organizacionom odboru dostaviti tražene podatke.

Đokaj je sredinom maja poslao gradonačelnici Podgorice Injac i predsjedniku Opštine Tuzi Lindonu Đeljaju dopis da dostave registar imovine. On je kazao da je Opština Tuzi dostavila registar pokretne i nepokretne imovine, a Glavni grad samo podatke o pokretnoj imovini.

Tuzi dostavile podatke: Đokaj
Tuzi dostavile podatke: Đokajfoto: Vlada Crne

Traženi podaci su, kako je kazao, neophodni kako bi krenuli u raspodjelu imovine, navodeći da nema roka do kad Podgorica može da dostavi tražene informacije.

Opština Tuzi u procesu razgraničenja s Glavnim gradom traži da se cjelokupna imovina koja je u vlasništvu Podgorice podijeli i smatraju da im, srazmjerno teritoriji i broju stanovnika, pripada oko 15 odsto cjelokupne zajedničke imovine. Član Odbora i potpredsjednik Vlade Nik Đeljošaj, kazao je “Vijestima” početkom aprila da će procjenjivači odrediti koji je to iznos od 15 odsto u novcu, i potvrdio da će, ako se nešto ne može podijeliti, Tuzi tražiti novčanu nadoknadu.

Đokaj je kazao da se Odlukom o privremenom uređenju opština Tuzi i Glavnog grada do konačne raspodjele imovine za stvaranje uslova za rad Opštine Tuzi iz 2021. godine, ne poštuju dva člana. Naveo je da se ne poštuje član koji nalaže da će “Vodovod Podgorice” prenijeti u vlasništvo vodovoda u Tuzima vlasnička prava na infrastrukturi i instalacijama koje se nalaze na teritoriji Tuzi, kao ni to da se javna rasvjeta i kablovi na stubovima i podzemni, koji se nalazi na teritoriji Tuzi, a koriste ih i servisiraju “Komunalne usluge Podgorica”, prenesu na privredno društvo čiji je osnivač Opština Tuzi.

Po toj odluci o privremenom uređenju opština, koja je prošla Vladu i skupštine opština, jedan član, kako je kazao Đokaj, precizira da će čelnik Glavnog grada i predsjednik Opštine Tuzi formirati zajedničku stručnu komisiju koja će predložiti konačnu raspodjelu imovine Organizacionom odboru za stvaranje uslova za početak rada novoosnovane Opštine Tuzi, s ciljem efikasnog funkcionisanja jedinica lokalnih samouprava i poštovanja implementiranih principa za podjelu imovine.

On je rekao da je tražio da dvije opštine formiraju komisiju za finalnu podjelu imovine. Dodaje da će se, ako na Odboru ne bude postignut dogovor o podjeli imovine, “ići s predlogom s obje strane ka arbitražnoj komisiji, koja bi imala rok za odlučivanje”.

Đokaj je rekao da će nakon podjele imovine na red doći podjela teritorije, ali da će dva, tri dijela teritorije koja su sporna Gradu i Tuzima najvjerovatnije ići na arbitražu. Sporne granične linije između Grada i Tuzi su u Kučima, Ćemovskom polju, Kućama Rakića…

Tuzi su postale samostalna opština 2018. godine. Skupština Glavnog grada je na sjednici održanoj 27. septembra te godine, u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o teritorijalnoj organizaciji, donijela odluku o obrazovanju Organizacionog odbora za stvaranje uslova za početak rada novoosnovane opštine Tuzi.

Zadatak Odbora bio je da, u skladu sa zakonom, predloži način uređenja odnosa, teritorijalno razgraničenje i podjele imovine, kao i druge aktivnosti potrebne za stvaranje uslova za početak rada novoosnovane opštine. Od tada nije postignut dogovor u vezi s teritorijalnim razgraničenjem i podjelom imovine.

Vlada je u martu zauzela stav da prvo treba završiti razgraničenje Tuzi i Glavnog grada, a potom pristupiti razgraničenju Podgorice i najmlađe opštine - Zete.

Prema dostupnim podacima, opština Tuzi prostire se na oko 236 kvadratnih kilometara, a na popisu iz 2011. godine, kad je bila opština u sklopu Glavnog grada, imala je 11.379 stanovnika. Podgorica je na popisu 2011. godine imala 158.327 stanovnika.

Preliminarni rezultati prošlogodišnjeg popisa pokazali su da Tuzi imaju 13.142 stanovnika, a Podgorica 180.186.

Bonus video: