MJU: Zakon o Slobodnom pristupu informacijama Skupštini upućivan tri puta, i sada izostavljen sa dnevnog reda

Poručuju da iskazuju žaljenje što Skupština nije prepoznala značaj ovog zakona, pa su prednost dali formi, a ne suštini, naročito jer je, ističu, dobio pozitivno mišljenje Evropske komisije

5657 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Luka Zeković
Foto: Luka Zeković

Ministarstvo javne uprave (MJU) saopštilo je da je Skupština Crne Gore donijela odluku da se Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama izostavi sa dnevnog reda, jer po njihovom mišljenju isti nije u saglasnosti sa Ustavom i pravnim sistemom, te da im je Predlog upućen već tri puta.

U resoru kojim rukovodi Maraš Dukaj tvrde da predloženi zakonski tekst nije u suprotnosti sa Ustavom i da je u postupku njegove pripreme Sekretarijat za zakonodavstvo dao pozitivno mišljenje o usklađenosti Predloga zakona sa Ustavom i pravnim sistemom Crne Gore.

"Nadalje, ni Zakonodavni odbor Skupštine nije dao ocjenu da je ovaj zakon u cjelini ili u nekom svom dijelu u suprotnosti sa Ustavom Crne Gore, već je na samoj sjednici konstatovao da isti nije u skladu sa Pravno-tehničkim pravilima za izradu propisa, a iz razloga što se Predlogom zakona mijenja više od 50 odsto važećeg Zakona, što je pitanje za Sekretarijat za zakonodavstvo. Posebno naglašavamo da je zakon u Skupštini "proveo" dvije i po godine, te da radna tijela Skupštine nijesu imala zamjerke na suštinu zakonskih rješenja, već na formu u kojoj su izmjene predložene. U prilog ovome govori i činjenica da je Predlog zakona jednoglasno podržan od strane Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu", objasnili su iz MJU.

Poručuju da iskazuju žaljenje što Skupština nije prepoznala značaj ovog zakona, pa su prednost dali formi, a ne suštini, naročito jer je, ističu, dobio pozitivno mišljenje Evropske komisije i jedan je od najznačajnijih propisa za transparenost i otvorenost rada organa i institucija.

"Ne možemo se kao jedinstveni sistem selektivno baviti propisima od značaja za naš demokratski put i napredak u pregovorima sa EU, niti MJU može objasniti različite ocjene o zakonu od strane nadležnih odbora Skupštine, a još manje što se zakonu nije dala neophodna pažnja, već je tri puta za skoro 30 mjeseci samo premještan kroz kancelarije parlamenta, bez da se na njegovom prilagođavanju poradi u domu koji ima originerna ovlašćenja da donosi zakone. Ministarstvo će ponovo pokrenuti proceduru i pripremiti predlog novog Zakona o slobodnom pristupu informacijama, te se nadamo da će ga Skupština razmotriti kada joj bude upućen po četvrti put", zaključili su.

Bonus video: