Kovačević i Raičević ne mogu biti i gradonačelnici i poslanici?

Novi Zakon o sprečavanju korupcije predviđa da “javni funkcioner koji obavlja poslove u državnoj upravi i organima lokalne uprave i lokalne samouprave ne može obavljati funkciju poslanika”

71982 pregleda 89 reakcija 46 komentar(a)
Kovačević, Foto: Luka Zekovic
Kovačević, Foto: Luka Zekovic

Marko Kovačević i Dušan Raičević moraće da biraju između čelnih funkcija u lokalnim samoupravama i mjesta poslanika u crnogorskom parlamentu, jer tako propisuje novi Zakon o sprečavanju korupcije, a Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) ih je nedavno obavijestila da moraju u narednih 30 dana da se odluče za jednu poziciju.

Raičević, predsjednik Opštine Bar i poslanik DPS-a u Skupštini Crne Gore, potvrdio je “Vijestima” da mu je ASK dostavio takvo obavještenje. On je kazao da još nije na njega odgovorio jer čeka pravno tumačenje da li se ova odluka može retroaktivno primjenjivati.

“Ja ću ispoštovati zakonski rok, kao i ono što nalaže novi zakon koji je usvojen”, poručio je Raičević i dodao da će se, ukoliko to bude zakonska obaveza, odreći jedne od funkcija.

Raičević
Raičevićfoto: Boris Pejović

Zakon o sprečavanju korupcije, koji je stupio na snagu prošlog mjeseca, članom 14 predviđa da “javni funkcioner koji obavlja poslove u državnoj upravi i organima lokalne uprave i lokalne samouprave ne može obavljati funkciju poslanika”.

Marko Kovačević, koji trenutno obavlja funkciju prvog čovjeka Nikšića, a ujedno je i poslanik Nove srpske demokratije u parlamentu, takođe je dobio takav dokument, saznaju “Vijesti” iz nezvaničnih izvora. On juče nije odgovorio na pozive i poruku lista.

O inicijativi nikšićke opozicije za razrješenje Kovačevića raspravljaće se na sjednici Skupštine opštine Nikšić koja je zakazana za 18. jul. Klub odbornika “Evropski tim za Nikšić” 18. juna podnio je tu inicijativu zbog “izazivanja osjećaja straha i nesigurnosti kod građana tokom govora na obilježavanju 166 godina od bitke na Grahovcu”. Kovačević je tom prilikom kazao da će se “s onima koji im ne budu braća, postupati kao s Turcima”.

Na pitanja “Vijesti” na ovu temu nisu odgovorili ni iz ASK-a.

Branislavu Neneziću, poslaniku Socijaldemokrata i predsjedniku barskog parlamenta, ASK nije dostavio nikakav dokument, potvrdio je on redakciji i kazao da ima prethodno mišljenje te agencije da nije u sukobu interesa budući da su zakonodavna i izvršna vlast jasno razdvojene.

Nenezić
Nenezićfoto: Skupština Crne Gore/M.Matković

Zeleno svjetlo je ASK prethodno dala i za Raičevića. Tadašnjom odlukom ASK-a se preciziralo da Raičević nije u konfliktu interesa, jer je njegov izbor na mjesto predsjednika opštine uslijedio prije parlamentarnih izbora na kojima je dobio poslanički mandat.

Kovačević je 16. aprila ove godine na poslaničkom mjestu zamijenio partijskog kolegu iz NSD-a, Milana Lekića, koji je 29. marta imenovan za člana Odbora direktora Rudnika uglja Pljevlja i podnio ostavku u Skupštini Crne Gore zbog nespojivosti funkcija. Na čelo Opštine Nikšić došao je u maju 2021. godine.

Bonus video: